crize si dureri abdominale

30-07-2008
ionut.nae
Nu este medic/terapeut
ionut.nae
salutare! acum cateva zile am avut o stare asemanatoare cele gripale si am decis imediat sa iau banala aspirina. am luat prima aspirina iar la cateva ore 4-5 dupa ce am ciugulit ceva am luat-o si pe a doua inainte de culcare. a doua zi dimineata m-am trezit ca scuip un sange inchegat. in decursul zile am avut dureri groaznice de abdomen undeva la 2 degete deasupra buricului de lungul a doua trei zile. ma poate sfatui cineva ce medicamente sa iau sau despre ce este vb. am cumparat de la farmacie ranitidina, recomandata de catre farmacista de acolo. insa parerea mea e ca nu a facut altceva decat sa inrautateasc durerile de abdomen.am luat cateva pastile de redigest iar acum pare sa se amelioreze totul.
5 comentarii
0
30-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Urgent la medic!"Banala aspirina", cum spui tu, e foarte periculoasa daca mucoasa stomacala e iritata si ai o predispozitie la ulcer, sau ai o gastrita deja existenta.Ai mai avut probleme cu stomacul?
0
30-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Incearca sa mananci o zi-doua branza dulce de vaca si bananae.Alimentele astea 2 sant protectori naturali ai mucoasei stomacale.Evita legumele cu seminte marunte(vinete, rosii...)Si tine regim, dar ajungi si le medic.
0
30-07-2008, ora 00:00
ionut.nae
Nu este medic/terapeut
ionut.nae
nu am avut niciodata probleme cu stomacul mai ales ca in trecut luam fara probleme aspirina. e adevarat ca dupa ce am cautat pe forum a doua zi am mancat banane si branza.este indicat iaurtul si laptele?
0
30-07-2008, ora 00:00
ionut.nae
Nu este medic/terapeut
ionut.nae
multumesc frumos pentru raspuns! nu stiu ce sa fac pt ca simtomele incep sa se amelioreze insa nu intr-un ritm accelerat. m-as duce la doctor numai pt faptul de a nu ramane cu ceva problema mai tarziu
0
31-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Iaurtul e putin acid si nu e chiar indicat.Mai repede smantana.Si ncearca sa tii putin regim fara prajeli.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •