Crohn - colonoscopie - contraindicatie Fortrans

08-09-2009
Junglee2009
Nu este medic/terapeut
Junglee2009
Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu boala Crohn (inflamatia este pe ileon). Mi s-a recomandat de catre gastroenterolog o colonoscopie. Dar, citind prospectul de la Fortrans, am vazut ca acesta nu trebuie administrat in caz de boala Crohn. Ce ma sfatuiti Dvs., medicii de pe forum? Poate cineva cu o experienta personala de genul asta sa imi dea mai multe detalii. Multumesc
3 comentarii
0
09-09-2009, ora 18:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intreaba medicul daca poti utiliza sulfatul de bariu.
0
15-09-2009, ora 15:08
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
si sotul meu are crohn. pentru colonoscope i-au dat totusi fortrans. administrat odata doar in caz de forta majora cred ca e ok. in rest intardevar s-a evitat la el atat fortransul cat si clismele (la alte interventii).

v-asi ruga sa imi spuneti de cand sunteti diagnosticat si ce tratamente ati facut pana acum.
sotul a facut doar o cura de salofalk dupa diagnostic si de atunci nimic.
0
12-07-2010, ora 21:27
main event
Nu este medic/terapeut
main event
buna!
eu am fost diagnosticat cu boala crohn. am fost investigat cu ajutorul endoscopieri, RMNului abdominal si pelvian si urmeaza sa fac maine si colonscopia. Doctorul mi'a prescris 3 plicuri de fortrans.
Am suferit si 3 fistule perianale care par sa fi aparut din cauza bolii crohn.
Momentan iau 2 pastile de Salazopirin din 8 in 8 ore.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici