Cross linking

286 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›
0
24-04-2009, ora 21:12
AmiloPro
Nu este medic/terapeut
AmiloPro
Se va imbunatatii, dar depinde si cat de avansata e boala, in situatia ta avand in vedere ca boala este destul de avansata implantul va reusi sa corecteze vederea doar intr-o anumita masura. Eu unul nu mi-as mai face implantul cu inele si la celalalt ochi cu care ma descurc destul de bine cu lentila dura.
Eu nu inteleg de ce ai stat 3 ani cu ochelari si nu ti-ai facut lentile dure dupa ce ti-au diagnosticat boala, lentile ti-ar fi conservat vederea mult mai bine iar keratoconul ar fi progresat mai incet.
Dar daca tot vrei sa faci implant cu inele fa doar la ochiul care e mai tare afectat apoi fa C3-R la amandoi si dupa vreo 4-5 luni de la C3-R fa-ti lentile dure. Din punctul meu de vedere e metoda care o sa reuseasca sa-ti dea cea mai clara vedere, sau fa doar C3-R si dupa 3-4 luni incearca sa mergi la un doctor care prescrie lentile dure, apoi mai astepti 2-3 ani pana vor aparea si alte optiuni de tratament precum lentilele intraoculare.
0
25-04-2009, ora 09:42
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Eu port ochelari cu dioptrii destul de mici, zici eu, -3, 75 stangul si - 3 dreptul. Lentilele dure mi s-a zis ca nu sunt prea bune deoarece pot provoca leziuni, oricum in judetul de unde sunt eu, BN, nu se practica nici o tehinica, voi avea de mers la Cj sau in alta parte. Multumesc de informatii.
0
25-04-2009, ora 09:49
COOORA_R
Nu este medic/terapeut
COOORA_R
nu va recomand clujul !
. baiatul meu a facut crossliking la ochiul bun dupa interventie a ramas cu o pata si nu mai vede.medicul NICULA ne-a tot amagit ca o sa vada. in germania ni s-a recomandat transplant. nu e singurul caz in care s-a gresit.
0
25-04-2009, ora 10:23
AmiloPro
Nu este medic/terapeut
AmiloPro
Stai linistita AlinaM. leziunile care pot aparea in cazut puratarii lentilelor dure sunt superficiale si se vindeca in cateva zile maxim o saptamana, mai mari sunt sansele sa ramai cu leziuni permanente dupa interventii chirurgicale gen Crosslinking, oricum e decizia ta ce vei face in continuare, eu daca vrei iti pot da nr. de telefon a doctorului din cluj care prescrie lentile, acestea costa in jur de 500 de lei perechea si dintre toate metodele asigura de departe vederea cea mai clara. Eu zic sa incerci prima data lentilele dure daca nu ai purtat pana acuma si doar daca nu poate sa-ti potriveasca o pereche sa recurgi la alte metode.
Toate bune, si multa sanatate!!!

COOORA_R intradevar exista riscul acesta sa ramai cu sechele dupa C3-R eu am facut tot la Cluj dar dupa 3 luni s-a regenerat tesutul in totalitate si n-am ramas cu sechele, aici depinde si de noroc si de mana chirurgului.
0
25-04-2009, ora 10:31
COOORA_R
Nu este medic/terapeut
COOORA_R
stratul de cornee e la 300, acum. dupa testele facute, sg rezolvare e transplantul. am vrut sa facem din timp crosslikingul ptr a nu avansa keratoconusu ca la ochiul drept, cu stangul vedea f bine. ce se face in cazul in care medicii gresesc? sunt ffff suparata ! baiatul meu face 17 ani si acum numai vede nici sa scrie
0
25-04-2009, ora 10:41
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
AmiloPro accept cu placere numarul de telf, si inca o parere nu strica.
0
25-04-2009, ora 10:56
AmiloPro
Nu este medic/terapeut
AmiloPro
Da pai in cazul lui probabil nu mai este nimic de facut pentru a-i salva corneea aceasta fiind deja foarte subtire si o parte din ea opacifiata. Oricum daca stiti cumva care metoda de transplant v-a fost propusa de doctorii din Germania pentru ca exista mai multe metode iar din cate stiu eu mai nou se practica asa numitul transplant DALK (Deep anterior lamellar keratoplasty) in care se schimba doar parte din tesutul afectat ceea ce presupune o rata de succes mai mare a transplantului si o perioada de timp mai indelungata pana la urmatorul transplant fata de metoda clasica.

AlinaM. o sa-ti trimit numarul de telefon ca mesaj privat sa-mi confirmi apoi daca l-ai primit.
0
25-04-2009, ora 11:03
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
AmiloPro daca imi spui si unde sa caut mesaj privat.:( Nu gasesc, nu prea stiu unde sa caut. Scuze!
0
25-04-2009, ora 11:04
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
gata, am gasit. Multumesc!
0
25-04-2009, ora 11:11
AmiloPro
Nu este medic/terapeut
AmiloPro
OK, atunci mai tinem legatura.
0
27-04-2009, ora 18:32
Dr. Sarbu Lucian
Oftalmologie, Brasov
Dr. Sarbu Lucian
Revin cu niste precizari. Keratotomia radiara se foloseste tot ca si tehnica de chirurgie refractiva si consta in realizarea unor incizii in periferia corneei. Corecteaza defecte mici de refractie, iar procedura nu e standardizata, astfel incat rezultatele nu sunt foarte predictibile - adica nu exista protocoale care sa indice exact unde, la ce adancime in grosimea corneei sau ce lungime sa aiba inciziile pentru a corecta un anumit viciu de refractie. Probabil ca cei din Budapesta de care spui au o mai mare experienta cu tehnica asta si rezultate bune, dar eu am retineri in a crede ca o folosesc pentru dioptrii mai mari de2-3 sau pentru keratoconus.
AlinaM, cel mai important lucru pe care trebuie sa il faci e sa incerci stoparea progresiei KC, si lucrul asta se poate face in prezent doar prin crosslinking. Varianta pe care o alegi apoi pentru a nu mai purta ochelari sau pentru a scadea valoarea acestora ramane la latitudinea ta si a doctorului tau, in functie de cat se aplatizeaza cornea dupa crosslinking, de starea corneei si nu in ultimul rand de posibilitatile tale materiale. Lentile de contact dure, inele intracorneene, lentile intraoculare sau keratotomie radiara, orice e posibil, dar numai cu conditia ca tu sa ai o cornee stabila, pentru ca altfel peste cateva luni sau ani o sa avem aceeasi discutie.
0
28-04-2009, ora 09:50
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Dr.Sarbu va multumesc pentru informatii. O sa va tin la curent cu ce am facut si ce evolutie intervine. Multa, multa sanatate tuturor!
0
25-05-2009, ora 22:21
alintatu
Nu este medic/terapeut
alintatu
salutare! am 34 ani, in 1999 am facut transpalnt de cornee-keratoconus stadiul 4(cand erau la liber 500de mii bucata), la spitalul militar, doamna dr. selaru daniela. a fost o reusita totala, masimt f bine, cu toate ca am cilindru -4.au trecut 10 ani si la stangul am keratoconus stadiul 2 in stagnare si mi s a recomandat acum la clinica particulara LASEROPTICS(dr selaru, carstocea)-pe langa gara, sa fac aceasta interventie care costa 1500ron.o fac ca nu am incotro, decat transplant mai bine ma chinui 2, 3 zile...prin august maduk..Doamne ajuta!!
0
12-06-2009, ora 19:06
dragos1moise
Nu este medic/terapeut
dragos1moise
Buna ziua,

As dori si eu un raspuns din partea domnului Dr. Sarbu, in ceea ce priveste diagnosticarea Keratoconusului.
Intrebarea este daca aceasta afectiune se poate confunda cu altceva, daca este complicat de pus un astfel de diagnostic? Se poate observa cu usurinta la un consult daca pacientul sufera de aceasta afectiune?

Va multumesc
0
18-06-2009, ora 12:06
Rodica_R
Nu este medic/terapeut
Rodica_R
Draga AlinaM si AmiloPro, ati putea sa imi dati si mie nr de tel de la clinica unde ati facut lenitle rigide? Eu mi le-am facut in state acum un an, insa de atunci mi s-a inrautatit vederea si imi trebuie altele noi. Alina, nu stiu daca le-ai mai facut.. probabil ai vazut cat de inconfortabile snt, dar in acelasi timp cat de bine vezi cu ele. Eu am fost foarte uimita cand le-am pus pt prima data. Am aflat de curand ca sunt si combinate:hard and soft. AM inteles ca se fac la Moscova. Ma gandeam sa merg sa incerc. Mi-ar palcea sa pastram legatura ca sa impartim experientele. Apropo, Alina, tu o duci inca bine cu -3. La mine la dreptul e -10.

Vreau sa multumesc tuturor pt informatiile postate. Si astept recomandari de la oricine in ceea ce priveste o clinica buna unde sa imi fac si eu lentile. In ce priveste operatiile, mai astept.
0
18-06-2009, ora 14:40
AmiloPro
Nu este medic/terapeut
AmiloPro
Ti-am trimis un mesaj pe private cu detalii sper sa-l gasesti.
0
22-06-2009, ora 19:39
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Cum e cu putinta ca un doctor sa te oblige sa iti pui inele ferrara daca pacientul nu doreste acest lucru si sa refuze categoric sa iti faca crosslinking?Asata mi s-a intamplat mie astazi. Si tot acel doctor te repezeste si nu iti raspunde la intrebarile adresate, in ideea ca intrebandu-l ceva legat de problema ochilor, nu ai incredere in ce zice dansul si sa iti reteze ca ori faci ce vrea el ori mergi la alt doctor.Astia sunt medicii din Romania, dar nu te asteppti la asa ceva intr-o clinica privata.Asa ca aviz amatorilor!
0
26-06-2009, ora 21:19
Dr. Sarbu Lucian
Oftalmologie, Brasov
Dr. Sarbu Lucian
Salut din nou. Vreau sa ii raspund lui dragos1moise nu doresc sa comentez celelalte mesaje postate. Diagnosticul de keratoconus se poate banui dupa anumite semne ce apar la o consultatie oftalmologica obisnuita dar diagnosticul de certitudine este pus de topografia corneana. In urma acesteia diagnosticul este evident si keratoconusul nu prea poate fi confundat cu altceva. Numai bine tuturor
0
28-06-2009, ora 17:47
dragos1moise
Nu este medic/terapeut
dragos1moise
Buna ziua Dl. Dr. Sarbu Va multumesc pt raspunsul privitor la diagnosticarea Keratoconusului si va voi explica in cateva randuri de ce v-am pus aceasta intrebare: Eu am 27 de ani si in urma cu aproximativ 5 ani am fost la un consult oftalmologic intrucat am observat ca nu vedeam la fel de clar cu ochiul stang fata de cel drept. Credeam ca este ceva simplu si ca probabil va trebuie sa port ochelari. Problema a fost ca indiferent de ce ochelari incercam vederea nu se imbunatatea in continuare cu ochiul stang nu vedeam foarte clar. Am fost la mai multi Doctori Oftalmologi intrucat nu mi s-a pus un diagnostic clar. In cele din urma am ajuns la Dl. Doctor Burcea Marian care m-a diagnosticat cu neuropatie la ochiul stang si mi-a spus ca vedera nu se va imbunatati din pacate. Dupa diagnosticul pus de dl. Dr. Burcea am vrut o ultima opinie si am fost la Dl. Profesor Pop Mihai care mi-a pus acelasi diagnostic de neuropatie. La inceputul acestui an am fost din nou la un control intrucat observam ca vederea se inrautateste la ochiul stang si Dl.Dr Burcea mi-a facut o Topografie din care a reiesit ca am Keratoconus. Mentionez ca a fost prima oara in cei 5 ani cand mi s-a facut Topografie. Am decis sa merg in Austria la o clinica privata si sa fac cross linking. Mi s-a confirmat ca am keratoconus insa nici vorba de Neuropatie. Am facut cross linking ochiul stang arata foarte bine si acum cu ochelari vad aproape perfect. Incercam sa gasesc explicatia faptului ca am stat aproape 5 ani de zile crezand ca am Neuropatie si ca nu se poate face nimic diagnosticat fiind de doi dintre cei mai buni oftalmologi din Romania timp in care Keratoconusul a evoluat. Nu inteleg de ce nu mi s-a facut Topografie inca de acum 5 ani cand am fost prima oara la control si nici ulterior pt ca am mers anual la control. M-am gandit ca poate keratoconusul poate fi confundat cu altceva sau poate este mai greu de detectat si din acest motiv am fost diagnosticat gresit cu Neuropatie. Va Multumesc si toate cele bune.
0
28-06-2009, ora 18:04
dragos1moise
Nu este medic/terapeut
dragos1moise
Pt cei interesati eu am facut Cross Linking in Austria la Profesorul Mathias Zirm puteti cauta pe GOOGLE referinte despre acesta. -* Pt alte intrebari va stau la dispozitie -* Toate cele bune




(*modificat de administrator)
0
02-07-2009, ora 22:10
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Buna seara! Nu stiti unde se mai face implant de inele ferrara in Romania, in afara de optilens cluj?
0
03-07-2009, ora 09:42
Dr. Sarbu Lucian
Oftalmologie, Brasov
Dr. Sarbu Lucian
AlinaM, din cate stiu eu, nicaieri in alta parte in Romania. Raspunsul e valabil si pentru toate celelalte intrebari...
0
03-07-2009, ora 14:58
dragos1moise
Nu este medic/terapeut
dragos1moise
Domnule Doctor Sarbu,

As mai avea si eu o intrebare:

Dupa ce am facut cross linking la ochiul stang, mi s-au prescris si ochelari. Atunci cand port ochelarii, vad foarte bine, se simte diferenta in sensul ca vad clar, insa nu am reusit inca sa ma obisnuiesc cu ei...lentila pe care o port este de +4 cu - 7 pe cilindru si pana acum nu am mai purtat niciodata ochelari.

Vreau sa va intreb daca este normal sa dureze ceva pana ma acomodez cu ei, pt ca inca nu-i tolerez foarte bine, ii port de vreo 5 zile insa parca ma simt ametit :)...este o reactie normala, ar trebui sa-i mai port ceva timp pana ma obisnuiesc, sau poate fi o problema cu lentila ?

Va multumesc anticipat
0
09-07-2009, ora 16:49
Dr. Sarbu Lucian
Oftalmologie, Brasov
Dr. Sarbu Lucian
Salut, Dragos.
Asa este, lentilele cilindrice sunt destul de greu de purtat si pacientii se obisnuiesc greu cu ele. Deformeaza imaginea, dau ameteli cand misti capul dintr-o parte in alta etc. Cand privesti drept in fata imaginea este f clara, dar cand mergi, cand te uiti in jos sau prin periferia lentilei - apar problemele. Majoritatea pacientilor se obisnuiesc cu timpul, mai ales copiii si tinerii. Ai rabdare cateva saptamani si te vei obisnui si tu, desi dioptria e mare. Multa bafta!
0
11-07-2009, ora 17:07
dragos1moise
Nu este medic/terapeut
dragos1moise
Multumes Domnule Sarbu pt raspuns

Toate cele bune
0
15-07-2009, ora 15:23
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Buna din nou.Mi-am facut crosslinking la ochiul drept de o sapt, inca vad in ceata cu el. La stangul din pacate trebuie sa fac transplant de cornee.Stiti cumva daca in Romania se face, unde si cat costa? sau in Ungaria, daca aveti idee de pret si locatie. Multumesc!
0
17-07-2009, ora 16:07
dia1907
Nu este medic/terapeut
dia1907
am o intreba re pt dr sarbu, se poate face crosslinking de mai multe ori la acelasi ochi? mentionez ca am facut acum 2 ani crosslinking la ochiul stang dupa vreo 6 lun i rezultatul parea sa fie bun, desi imaginea nu se mai focaliza corect astigmatismul de -10 a scazut la -8 chiar -6 dupa inca cateva luni, acum o saptamana am fost sa primesc o recomandare pentru cezariana pentru ca nu poti naste normal cu dioptrii asa mari si am aflat vestea ca dioptriile mele s-au marit din nou la -11.30 la stangul si -2.75 la dreptul, si mi-a zis d-na dr dupa nastere sa ma prezint la ea.(chestia cu imaginea care nu se mai focalizeaza corect mi-a zis-o tot dr. oftalmolog )
0
19-07-2009, ora 16:46
Dr. Sarbu Lucian
Oftalmologie, Brasov
Dr. Sarbu Lucian
Da, se poate face de mai multe ori la acelasi ochi, atata timp cat se respecta conditiile enumerate mai sus: cornee mai groasa de 400 microni, transparenta, fara cicatrici etc. Dar nu prea am auzit de repetarea procedurii, tocmai din cauza ca rezultatele sunt foarte stabile. Trebuie sa fii in primul rand sigura ca e vorba de o regresie reala, documentata prin mai multe topografii corneene, si nu o simpla masuratoare la refractometru, care poate fi influentata de multe alte lucruri. In plus, poate fi o chestie temporara, determinata de sarcina. Deci, cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa nasti linistita si dupa aceea sa vezi daca e intr-adevar o regresie reala; daca este asa, poti face din nou crosslinking fara nici o problema. Tine-ma te rog la curent cu ce se va mai intampla, sunt chiar curios. Si nastere usoara!!
0
19-07-2009, ora 21:10
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Dr. Sarbu as dori sa imi raspundeti si mie la intrebarea de mai sus daca stiti ceva legat de transplant. Va multumesc!
0
07-09-2009, ora 22:40
doar_eu86
Nu este medic/terapeut
doar_eu86
buna ziua tuturor

Am keratokonus st 3 la ambii oki, mi sa descoperit akum 2 luni in bucuresti la clinica eye.ro. Mau trimis la clinica oculus ptr investigatii-mi sau dat lentile dure si m-au progr intr-o luna la cross-linking. M-au luat cam repede si m-am speriat cand am auzit de operatie, asa ca atunci cand a trecut luna nu m-am prezentat la operatie. Am cunoscut pe cineva intre timp care a facut transplant de cornee inungaria la un spital de stat, nu la acea clinica particulara cu preturi uriase. Am fost cu tipul in cauza in ungaria, el ca sa-i scoata atele de la operatie, iar eu ptr control. Diagnosticul a fost la fel ca in bucuresti si m-au programat pe 6 oct la operatie. Cica operatie cu laser, 30 min. L-am intrebat pe doctor daca e cross-linking dar nu auzise de asa ceva. Mi-a zis ca e operatie cu laser si atat, vorbea ungureste iar eu nu prea pricepeam. Pretul e la fel ca in ro 15 mil/ochi, dar nu stiu acum ce sa fac, in ce directie s-o iau: sa fac cross-linking in bucuresti sau sa merg la oeratia aia cu laser in ungaria. Daca cineva stie despre ce e vba, sau daca cineva stie vreun medic in bucuresti de care sa fie multumit cu cross-linking-ul vas fi recunoscator!
Multumesc mult. Mail-ul meu e la fel ca userul.
Adaugă un comentariu / răspuns
286 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: