crp cu valoare mare

11-09-2009
elena_anastasia
Nu este medic/terapeut
elena_anastasia
buna ziua fetita mea de 13 ani a vomat vre 2 zile i am facut analize la sange ;.coprocultura si urina au iesit in valori normale, dar la sange nu vsh 18mm/h.[ valoarea normala pana la 10 mm/h;] crp48mg[val norm 0_6mg, helicobacter pylori slab pozitiv ; fierul 20, 3[ val norm.[40_100], calciu ionic 4.0[val normala4, 5_5, 5], monocite10, 2[ val normala0, o_0, 7], pe mine ma ingrijoreaza fierul si crp, saptamana viitoare mer g la un pediatru .,
dar pana atunci stau in stres continuu;;as vrea sa stiu despre ce e vorba multumesc
2 comentarii
0
13-09-2009, ora 09:53
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Proteina C reactiva, VSH cu valori crescute indica un sindrom inflamator; Cauzele sindromului inflamator sunt multiple: infectii, reumatism articular acut, afectiuni autominue, etc... Este important, pentru diagnostic, sa facem: exudatul faringian, ASLO, alte investigatii pentru a depista o infectie, Ag HBs, Ac anti HVC, investigatii imunologice ; medicul pediatru poate indica si alte investigatii; Sideremia scazuta indica o carenta de Fe si medicul pediatru va poate recomanda un supliment cu Fe( Hemoglobina, Hematocritul, numarul de eritrocite, VEM, CHEM HEM sunt normale???) ; de asemenea, un preparat pe baza de Ca, intrucat exista si o hipocalcemie; numai bine
0
20-09-2009, ora 12:19
elena_anastasia
Nu este medic/terapeut
elena_anastasia
pe baza analizelor facute am fost internata cu fetita la spltal i s au facut din nou analize si i au iesit fff bune ; si electrocardiograma cica ; are un suflu la inima si mai face o analiza sapt viitoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul