cu cat timp inainte de actul sexual trebuie sa iau anticoncepionalele?

18-06-2008
madutzyk
Nu este medic/terapeut
madutzyk
nu de mult timp eu si prietenul meu am hotarat sa ne incepem viata sexuala. exista insa o problema, lui nu-i place sa foloseasca prezervativul asa ca am decis sa iau eu anticonceptionale. intrebarile mele sunt:
1.cu cat timp inainte de actul sexual trebuie sa iau anticoncepionalele?
2.ce anticonceptionale sunt mai bune?
3.cam cat costa acele anticonceptionale?
4. cat sange va curge la dezvirginare?
as dori sa-mi raspunda toata lumea la aceste intrebari inclusiv domnii, doamnele doctori.va multumesc!
3 comentarii
0
21-06-2008, ora 00:00
Aleodora
Nu este medic/terapeut
Aleodora
1.la ora actuala cred ca anticonceptionalele nu sunt ata de impoartante ca bolile cu transmitere sexuala, draga mea iti recomand sa nu te lasi si sa ii ceri sa foloseasca prezervativ pentru ca un copil este o bucurie insa daca te molipsesti cu sida ce faci ????
ganditiva oameni buni ca sida este mai difiila de tratatat decat sa cresti un copil, cu siguranta ca el este primul htau partener, insa tu nu esti prima si apoi ce faceti
2.anticonceptionalele se iau la recomandarea medicului in urma unor analize
3.s-ar putea sa iti curga sange s-ar putea sa nu(exista fete care au himenul elastic si atunci nu se produce ruperea acelei pielite)iar daca nu te incadrezi in aceasta categorie este vb de putin sange nu iti fie frica ca nu mori din asta
e ca in prima zi de ciclu doar atat sange iti curge(primii stropi)
0
22-06-2008, ora 00:00
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Anticonceptionalele costa in jur la 30 RON / luna - cel putine cele de generatie mai noua. Te felicit pentru decizia ta de a lua in calcul toate aspectele inainte de a incepe viata sexuala. Si tocmai ca sa ramai in acest registru, te sfatuiesc sa mergi al un medic ginecolog sa iti faci un consult inainte, sa discuti si despre probleme cu anticonceptionalele.
Ar fi cel mai inteligent si responsabil mod de a-ti incepe viata sexuala.Nu trebuie sa iei cu mult timp inainte. Se iau din prima zi a menstruatiei unele ( dar mai bine medicul stie exact, poate difera unele de altele )si esti protejata imediat, in general. Dar oricum nu trebuie sa le iei cu saptamani inainte.
0
20-08-2008, ora 00:00
danelly_20_2006
Nu este medic/terapeut
danelly_20_2006
eu sincer consider k pr tau este un egosit fara margini care se gandeste doar la satisfacerea propriei placeri...nu sunt o avere anticonceptionalele dar produc o multime de dereglari hormonale, metabolice.da este ok ca te-ai gandit sa va protejati dar nu trebuie sa fi doar tu tapul ispasitor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Dezvirginarea - ce trebuie să știi, sfaturi și explicații
  • Sexul pentru prima dată - ce trebuie să știi
  •