Cum ar trebuii sa ma recuperez dupa o entorsa de gradu "1"

18-07-2017
EkTrO
Nu este medic/terapeut
EkTrO
Buna ziua, Acum 5 saptamanii am avut o cazatura foarte dura si am auzit un sunet pe care nu-l pot descrie la picioru' drept..
Iar la scurt timp picioru' a inceput sa se umfle, Am fost la spital, Si mi s-a spus ca este vorba de o entorsa.. Picioru mi-a fost pus in ghips timp de 3 saptamanii.
In momentul de fata il am scos din ghips si pot merge pe el (Merg mai schiopatat in momentul de fata)
In primele saptamanii dupa ce l-am scos nu am putut merge singur sau fara o carja..
Dar acum merg fara carja, dar schiopatat.. Din cate am observat eu, Piciorul mai prezinta o "umflatura" in partea din fata..
Insa nu este una mare..(adica nu este tot genunchiul, Ci doar in partea stanga)
Ce vreau sa va intreb este : Se va retrage si aceea umflatura?.. Si cam cat o sa mai dureze aceste "retineri" pe care le am la nivelul mersului?. Tin sa precizez ca in momentul de fata folosesc o crema speciala pentru aceasta problema, , Si atunci cand merg, Folosesc o "genunchera"...Astept raspunsul dumneavoastra.
1 comentarii
0
18-07-2017, ora 11:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Persista o confuzie intre "picior" si membrul inferior (pelvin), alcatuit din sold, coapsa, genunchi, gamba. glezna si picior.
Prin urmare, la ce nivel anatomi este situata problema D-voastra? Ce articulatie este afectata?
In afara de localizarea anatomica, nu am reusit sa inteleg tocmai elementele capitale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Asteptam precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa: primul ajutor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  •