cum este sa ai 3 copii

07-03-2009
lorenzo
Nu este medic/terapeut
lorenzo
am 30 de ani si am deja 2 copii unul de 4 ani si o fata de 9 ani.am intrat aici ca sa vorbesc cu cineva imi este ff.greu sa ma decid sa fac avort sau sal tin.nu stiu cum ii sa ai 3 copii am o stare de nesiguranta de frica si de rusine de si sunt casatorita de 11 ani stiu ca sotul meu isi doreste inca un copil dar mai repet inca odata ca mie frica ca o sa fie greu sa mai am inca un copil mic si tot odata las dori /ASI VRREA SAMI SPUNA SI MIE CINEVA DACA ESTE ASA DE GREU SA CRESTI UN AL TREILEA COPIL
8 comentarii
0
07-03-2009, ora 14:10
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Frica s-ar putea sa fie la fel cum a fost si cu primul sau si cu cel de-al doilea. Fa-l fara frica, este un motiv in plus de bucurie mai ales ca vi-l doriti amandoi. Situatia financiara nu trebuie sa va influenteze si ar trebui sa tineti cont de faptul ca sunt multe persoane care isi doresc un copil si nu pot sa-l aiba.
Fa-l pentru ca un copil este un dar de la Dumnezeu si nu o pacoste.
0
07-03-2009, ora 14:23
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
N-as putea sa-ti spun daca e greu sa cresti 3 copii, pt eu sant abia cu al doilea pe drum :-).Ceea ce pot sa-ti spun, insa, e ca trebuie sa te gandesti bn ce vrei...Sotul tau mai vrea un copil dar TU vei fi cea care il vei creste 90%din timp...Daca tu nu te mai simti in stare sa o iei de la capat cu inca un copil mic...nush ce sa zic...Doamna sau dl care a raspuns prima/ul a spus sa nu va lasati influentati de situatia financiara, dar eu zic ca trebuie tinut cont de ea...Una e sa intretii 1 copil in scoala/facultate si alta e sa intretii 3...
Nu cred ca poate sa-ti spuna nimeni daca sa pastrezi sau nu copilul.E doar decizia voastra, si mai ales ata..Pune in balanta totul caci tu esti singura care poate decide...
0
07-03-2009, ora 14:28
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu imi doresc enorm un copil dar nu-l pot avea, nu stiu daca as vrea 3 dar daca totusi ai ajuns sa ramai insarcinata pastreaza-l, este mare pacat sa faci avort plus ca este parte din tine.O sa ai puterea sa-l cresti asa cum ai avut si cu ceilalti 2, o sa te bucuri de el si poate chiar el o sa-ti fie sprijin la batranete.Daca sotul tau il doreste eu zic sa ti seama si de asta, unde au crescut 2 merge si al trei-lea.Poate o sa le oferi mai putine lucruri materiale dar daca le oferi iubire si intelegere nu vor simti lipsurile.
0
07-03-2009, ora 14:35
lorenzo
Nu este medic/terapeut
lorenzo
MULTUMESC DE SFATURI DESI PARTEA FINANCIARA NU AR VI O PROBLEMA DAR DESI CUM AI SPUS MORENA O MAMA CRESTE UN COPIL CEL PUTIN 90%.ASTA E PROBLEMA CEA MAI MARE CA TOATA BAZA ESTE PE MINE SI SATI SPUN CLAR ESTE DESTUL DE GREU SI CU DOI DE ASTA AM SPUS CA MIE FRICA CA AM TRECUT PRIN MULTE CU AMANDOI COPII DESI II MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA AM 2 COPII SANATOSI .NASTERE USOARA ITI DORES SI MULTUMESC INCA O DATA DE SFATURI
0
07-03-2009, ora 15:50
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Eu am trei copii !! Si i-am dorit !! Daca nu te vezi in stare sa investesti acel 90% si uneori 100% din energia, timpul, sacrificiul propriei tale persoane.atunci Nu !

Mesajul tau, asa cum te exprimi in el "am o stare de nesiguranta de frica si de rusine"."dar mai repet inca odata ca mie frica ca o sa fie greu sa mai am inca un copil mic" Nu descrie o persoana puternica, capabila sa faca fata cresterii si educarii a trei copii.Fa-ti, inainte de a lua o decizie, ( pe care, poti ulterior, sa o regreti !) o autoanaliza a propriei tale persoane, prin prisma evenimentelor/situatiilor din trecut legate de cresterea copiilor dar si legata de implicarea sotului in cresterea lor, starea voastra de sanatate etc. etc.
0
13-07-2009, ora 14:54
dana m
Nu este medic/terapeut
dana m
Eu iti zic sa mergi inainte.Eu am 3 copii si am facut 2 intreruperi de sarcina.Poti sazic ca am platit pentru greseala facuta.Acum am 3 copii minunati si multumesc lui Dumnezeu ca am simtit iertarea.La toate mamele le zic nici o viata nu e la voia intamplarii si cine suntem noi sa oprim o viata care e data de Dumnezeu?
0
29-05-2012, ora 14:11
lutmila
Nu este medic/terapeut
lutmila
buna si eu sint mama a doua fetite de 6 si respectiv 7 ani acum sint insarcinata in luna a 5 a nu mi.a fost greu sa iau o decizie l.am lasat dzeu nu te va lasa si il vei creste cu dragoste eu zic sa il pastrezi mult succes si nu face avort
0
18-07-2012, ora 14:25
antonella82
Nu este medic/terapeut
antonella82
Buna, cat este de dureros sa pierzi un copil pt mamele ce se chinuie sa-l aiba.am o fetita de 8 ani si doua sarcine pierdute, din motive necunoscute.nici doctori nu au stiut sa-mi spuna motivu, toate vizitele si toate analizele foarte bune, sa intamplat nu se stie de ce.Lasa-ti bebele sa traiasca si dai viata, ca unde mananca doi e loc si pt al treilea.va fi o bucurie mare pt voi cand o sa-l tineti in brate.curaj si mergi mai departe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •