Cum imi dau seama de ceea ce simt?

10-07-2018
Dadu485
Nu este medic/terapeut
Dadu485
Buna ziua!In ultima vreme ma confrunt cu niste probleme la care simt cumva ca nu prea mai pot face fata si acele probleme sunt ca nu mai stiu ce simt, adică am niste ganduri de suicid, nu sunt planuri nu vreau sa fac Asta, dar când zic treaba asta in minte mea incolteste o intrebare:oare chiar nu iti doresti sa faci Asta?Pana acuma câteva zile simțeam teama la gândul asta, acuma parca nu mai stiu ce simt, dorinta sau teama, aceleași ganduri si aceleași întrebări le am si in legatura cu un alt gand care ma bântuie si anume ca as putea sa-mi rănesc copii, ca nu mai.simt nimic pentru ei, La fel acum câteva zile imi era teama de gândul, asta acuma sincer nu mai stiu ce simt.Urmez un tratament cu antidepresive de o lună de zile, si tot citesc ca isi face efectul in 2-4 saptamani sau chiar mai tarziu.Este posibil ca tratamentul sa nu fie cel potrivit si sa nu isi faca efectul?Daca isi făcea efectul dispăreau gândurile astea?Nu ma simt lipsit de viata, am o familie frumoasă cu 2 copii, unul de 6 ani si fetita de 6 luni, ies cu prieteni de cate ori am ocazia, merg la servici dar in schimb ma supăra foarte tare aceste ganduri si am zile când nu ma gandesc la nimic altceva in afara de aceste ganduri!Se poate scapa de ele sau trebuie să mă învăț sa traiesc cu ele?se poate sa cedez asupra acestor ganduri?multumesc anticipat
5 comentarii
1
10-07-2018, ora 08:22
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Buna ziua.

Pe langa medicatie, ati incercat si psihoterapia? Psihoterapia poate fi de folos si in cazuri de acest gen. Eu va recomand psihoterapia de familie sistemica.

Va doresc multa sanatate!
1
10-07-2018, ora 11:42
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ca și colegul meu vă recomand să faceți psihoterapie concomitent cu medicația, pentru ca rezultatele să fie mai rapide. În plus, vorbiți cu psihiatrul despre modul cum vă simțiți pentru că poate să vă modifice dozele în funcție de modul cum reacționați.
1
10-07-2018, ora 12:09
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună ziua.

Antidepresivele au efectul dorit in 2-4 săptămâni, dar se poate și în 6-8 săptămâni. Dacă nu simțiți nicio ameliorare mergeți la medicul psihiatru care v-a recomandat acest tratament. Poate este nevoie de schimbarea schemei de tratament.
În paralel puteți încerca și psihoterapie cognitiv-comportamentala. Are rezultate bune.
Multa sănătate!
0
10-07-2018, ora 12:36
Dadu485
Nu este medic/terapeut
Dadu485
Multumesc frumos, am facut programare la psiholog, iar saptamana viitoare sun psihiatru si ii explic ceea ce simt sa vad daca imi schimba sau imi mărește doza la tratament, oricum e pe terminate si din ce am inteles aceste tratamente nu se opresc brusc!Am zile si momente cand ma simt bine sau chiar foarte bine dar aproape in fiecare zi am aceste ganduri!
1
11-07-2018, ora 08:14
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Discutați cu un psihoterapeut și veți fi ajutat să vă stopați și gândurile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul