cum imi pot calcula perioada fertila?

09-02-2011
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
am avut o menstruatie pe 8 decembrie apoi mi-a venit pe 26 ianuarie (la 49 zile), pe 8 februarie am avut un incident, s-a scurs sperma din prezervativ si m-a atins in zona vaginului, eram pe 8 februarie in perioada fertila ? :(
2 comentarii
0
09-02-2011, ora 20:25
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
de vreme ce nu ati avut ultima menstruatie regulata, e greu de spus cand va fi urmatoarea ovulatie- adica daca este sau nu perioada fertila. dar cum s-a intamplat incidentul? mie mi s-a mai intamplat sa mi ramana prezervativ in vagin fara sa ne dam seama imediat pe loc si tot sa nu se scurga nimic din el... cu atat mai mult sa ma atinga la nivelul vaginului... deci nu stiu ce sa zic. sigur nu e iar o idee speriata de a ta? adica e posibil sa nici nu fi fost sperma sa fi fost lichidul de la tine in acea zona. ce ai facut dupa ce ai observat? nu te-ai spalat? daca nu a intrat in vagin sunt sanse minuscule sa calatoreasca un minuscul spre ovar :)). crede-ma am prieteni care ani de zile se chinuie sa faca copii si nu reusesc deci nu e chiar asa usor! iar cele care tot fac avort si raman insarcinate este din cauza ca nu folosesc nicio metoda contraceptiva.si se bazeaza pe faptul ca lor nu li se intampla
0
09-02-2011, ora 20:32
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
perioada fertila pentru siguranta: cineva cu ciclul mentrual de 28 de zile scoate menstruatia din calcul... se imparte la 3 toata perioada... ma rog cu aproximatie primele 9 zile sunt in regula pentru sex neprotejat, urmatoarele 9 sunt fertile, urmatoarele 9 sunt nefertile...asta pentru siguranta maxima, pentru ca nu traiesc atat de mult spermatozoizii. (poti sa zici cel mai bine ca in jurul zilei 14 plus minus 3 zile sunt nesigure pentru contacte sexuale)

ah si am uitat sa ti zic... prima zi este prima zi de menstruatie in caz ca nu stiai
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda temperaturii bazale
  • Metoda mucusului cervical - Billings
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •