Cum m-am infectat cu gonoree?

20-05-2017
v.ionela95
Nu este medic/terapeut
v.ionela95
Buna ziua!
Partenerul meu a fost dignosticat cu gonoree imediat dupa ce am avut contact sexual neprotejat. Clar de la mine a luat, pentru ca nu a mai avut contact cu alte persoane. Intrebarea este, eu de unde am? El este singurul partener cu care am intretinut relatii sexuale neprotejate pana acum, simptome nu am (doar acum ceva timp a fost o perioada in care aveam usturimi dese la urinare, dar imi treceau cu Urinal si am crezut ca este cistita, ca aparea mai mult dupa sex) si in plus nu este prima data cand nu ne-am protejat, adica ar fi trebuit sa ia de prima data de la mine.
Gonoreea se poate lua si prin sex oral (un partener infectat care mi-a facut oral, adica prin saliva?) sau doar prin atingerea organelor sexuale, fara penetrare?
Multumesc mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  • Vaccinul meningococic s-a dovedit a fi rentabil în protejarea bărbaților împotriva gonoreei
  •