cum ma pot 'lasa' de omeprazol?

17-06-2013
rodopia
Nu este medic/terapeut
rodopia
Buna,

In septembrie 2012, in urma endoscopiei, am fost diagnosticata cu gastrita eritematoasa (fara helicobacter) si hernie hiatala mica (2.5cm). nu ma mir la ce stil de viata am avut pana la 30 de ani (acum am 34) - sarit peste mic dejun, mancat o data pe zi, tigari, cafea etc. Incepusem sa iau omeprazol cam cu un an inainte si practic in perioadele in care il luam uitam de orice arsura. Dupa endoscopie, am luat esomeprazol de 40mg, apoi de 20. Iau si acum si sunt ok, am o viata digestiva 'normala :). Partea proasta e ca in momentul in care incerc sa 'ma las', la 2-3 zile simptomele revin, parca si mai rau ca inainte - arsuri, dar si dureri care iradiaza in spate, senzatie de ceva eroziv in stomac, ca o rana etc. Am incercat sa pacalesc - sa iau o data la 2 zile sau jumatate (10mg), sa inlocuiesc cu ranitidina, gaviscon... degeaba. Regim n-am reusit sa tin 'ca la carte', dar nu mai mananc picant, ma fortez sa mananc ceva dimineata... n-am renuntat insa la fumat, mai beau si cate o bere sau un pahar de vin (adica mi-as dori sa am o viata normala). Treptat, am facut un soi de depresie (si din cauza ei acum mananc si mai aiurea). Oare 'boala' mea nu se vindeca?! Oare de fapt evoluaza? Trebuie sa repet endoscopia? Trebuie sa iau acest medicament toata viata?! Va rog, pe medici si pe cei cu probleme asemanatoare sa-mi raspundeti... am devenit anxioasa din cauza asta si ma gandesc numai la boli grave etc. Multumesc mult.
2 comentarii
0
19-06-2013, ora 13:43
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Omeprazole-ul si toata gama de antiacide din familia lui gen pantoprazole, esomeprazole, omez etc. dau dependenta din cate stiu, iar atunci cand vrei sa intrerupi tratamentul nu trebuie sa o faci brusc ci treptat, adica daca luai o pastila pe zi timp de o luna, dupa aceea trebuie sa o iei o zi da alta nu o perioada de cateva zile, apoi una la 2-3 zile si tot asa, din ce in ce mai rar, pt ca daca lasi tratamentul dintr-o data, simptomele revin mai rau decat inainte de tratament!
0
22-06-2013, ora 22:15
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
iti pot da un link unde gasesti ceva foarte interesant despre o alimentatie echilibrata care va face sa functioneze totul normal
http://www.split.ro/index.php/sfaturi-alimentatie/287-piramida-alimentatiei

eu am scapat dupa cativa ani de acest medicament si iau foarte rar si la nevoie carbune medicinal, gasesti acolo multe chesti bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici