cum oprim alaptatul!:P

31-03-2012
antali
Nu este medic/terapeut
antali
hello!
sunt mamica, de baietel, acum la un an si doua luni aproape..vreau sa opresc lactatia, dar ce-am citit in privinta asta ma cam...sperie!
pastilutele renumite am inteles ca au reactii adverse destul de dure, iar intarirea sanilor ar fi aproape inevitabila..la fel si durerea:D
ma gandesc la varianta traditionala, cea cu legatul strans al sanilor, dar nu prea stiu cum sa procedez..
mi-ar folosi ceva sfaturi sau pareri avizate in acest sens!:D
multumesc anticipat!
7 comentarii
0
31-03-2012, ora 22:44
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Exista la farmacie niste pastile pt oprirea lactatiei care nu mai stiu exact cum se numesc, am luat si eu cand nu mai am alaptat, dar cel mai bine a mers cu taratele de la bors, le puneam pe o carpa si ma infasuram in jurul sanilor, in max 2 saptamani s-a oprit lactatia, nu am avut dureri de sani absolut nimic, leacul babesc m-a ajutat foarte mult.BAFTA!
0
01-04-2012, ora 14:32
antali
Nu este medic/terapeut
antali
multumesc daria, tarate d'astea nu stiu de unde sa iau..
mai astept sugestii, sfaturi, pareri!
0
01-04-2012, ora 20:55
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
De la persoane care fac bors in casa, o bunica sau o ruda de a ta.Am mai folosit si gheata pe langa tarate.
0
02-04-2012, ora 17:39
marilaur
Nu este medic/terapeut
marilaur
Eu am reusit sa opresc lactatia cu ceai de salvie si am pus pe sani comprese reci cu amidon alimentar.Si mai trebuie sa te strangi peste sani.multa sanatate iti doresc
0
02-04-2012, ora 17:45
marilaur
Nu este medic/terapeut
marilaur
sa nu renunti daca vezi ca a dat putin inapoi lactatia ca poate sa reapara.eu asa am patit.2 zile am tinut comprese reci si cu amidon pe care il schimbam cand se usca.dupa aceea totul a fost bn si am renuntat.dar noaptea s-au umplut iar sanii cu lapte si a trebuit sa ma chinui inca o saptamana cu comprese cu amidon si ceai de salvie ca mi se facuse si noduli.intr-un final totul a fost bn si am scapat si de problema asta.
0
03-04-2012, ora 01:22
diana alessia
Nu este medic/terapeut
diana alessia
Dar daca pur si simplu mai renunt la o masa/2 pe zi, lactatia nu se opreste? In cazul in care mananc mai putin intr'o zi, parca si lapticul e mai putin.

Sanatate!
0
01-07-2012, ora 15:29
nimela
Nu este medic/terapeut
nimela
Si eu am reusit cu salvie!
Pe langa ceai, am luat de vreo 2 ori pe zi, frunzele plantei direct - cu apa, in cantitate cat am prins intre 2-3 degete. Atentie, sunt f f amare! Eu le-am indesat intr-o bezea ca sa le pot lua ;)
Recunosc ca ma apucase disperarea, nu mai stiam ce sa fac de durere, apoi am citit despre salvie. In cateva zile (gen 2-3), eram deja ca noua! Nu am mai apucat sa pun nici comprese cu foi de varza, reci, desi imi cumparasem o varza, dar nu a mai fost cazul, efectele au fost imediate! Deja in jumatate de zi mi s-a redus cantitatea de lapte! Cateva zile am mai muls laptele in exces (atat cat sa ma simt confortabil si sa nu ma mai doara sanii) si am redus cantitatea mulsa progresiv pana nu a mai fost nevoie. Cred ca vreo 2 saptamani am mai 'extras' lapte, cam o data la 2 zile... Apoi m-am oprit, desi am constatat ca si dupa o luna, daca incercam, cateva picaturi tot mai erau..

Recomand cu toata increderea salvie!!

edit: nu m-am legat cu nimic, nici comprese n-am mai pus...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Până când alăptăm?
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •