cum pot convinge (sau forta) un tanar de 19 ani sa se consulte psihologic sau psihiatric? | Forumul Medical ROmedic

cum pot convinge (sau forta) un tanar de 19 ani sa se consulte psihologic sau psihiatric?

14-07-2007
ppppp
Nu este medic/terapeut
ppppp
baiatul meu are probleme de comportament de la varsta de 8-9 ani.Acum aceste probleme au degenerat in violenta de limbaj la adresa mea si a intregii familii.Mi-e teama ca e bolnav dar refuza orice fel de consultatie medicala sau nu. Nu stiu ce sa fac, pentru ca viata in casa este deja un iad din cauza lui, si mi-e teama ca va trece la agresiuni fizice la adresa noastra. CUM POT SA AFLU FARA ACORDUL LUI DACA ESTE BOLNAV PSIHIC SAU NU ?
2 comentarii
0
14-07-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Spune-ti in amanunt comportamentul baiatului, ce va face sa il banuiti de probleme psihice si sunt sigura ca cineva o sa va ajute!In plus pe site sunt detaliate boli psihice si manifestarile lor!Numai bine.
0
02-08-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Va recomand sa consultati un psihoterapeut specializat in terapie de familie, caruia sa-i prezentati intreaga situatie, precum si modul in care o gestionati.
Impreuna cu terapeutul veti gasi si o modalitate de a va convinge fiul sa va insoteasca. Ati putea, de exemplu, sa-l rugati sa participe si el la o sedinta pentru a va ajuta sa-l intelegeti mai bine.

Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptomele depresiei materne au fost asociate cu problemele comportamentale ale copiilor
  • Dirijarea impulsivității la începutul adolescenÈ›ei ar putea preveni tulburările de comportament ulterioare
  • Tulburările de comportament la preÈ™colari au fost asociate cu un somn nesatisfăcător
  • Expunerea prenatală la nicotină creÈ™te riscul tulburărilor de comportament la nou-născut
  •