Cum pot evalua progresul in Parkinson?

02-02-2009
Serban M
Nu este medic/terapeut
Serban M
Tatal meu a inceput de mai mult timp sa mearga "impiedicat". Am fost la ortoped si ne-a spus ca problema ortopedica explica dificultatile de mers. Intrucat mersul i s-a dergadat semnificativ in ultimele luni, am banuit o problema neurologica. Contrar sfatului ortopedului am fost si la un neurolog care l-a diagnosticat rapid cu Parkinson forma rigida si a zis ca asta explica dificultatile de mers. I-a prescris madopar 250, de 3 ori pe zi cate un sfert de pastila. Datorita dezacordului dintre medici, am fost si la un al doilea neurolog. Acolo ni s-a spus ca nu poate avea Parkinson deoarece boala nu debuteaza niciodata atat de tarziu (are 85 de ani). A zis ca poate sa ia madopar ca nu poate sa-i faca rau.
Intre timp tata a inceput sa ia madopar. Am aflat ca efectul madoparului este rapid si nu vreau sa astept o luna pana la consultatia urmatoare. Doresc sa stiu cum pot evalua progresul altfel decat punandu-l sa mearga pentru ca problemele ortopedice au inceput in ultima vreme sa ii produca dureri la mers, dureri care altereaza la randul lor mersul.
6 comentarii
0
03-02-2009, ora 06:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tu vrei ca in cateva zile un pacient de 85 de ani cu sau fara Parkinson, cu probleme motorii sa-si revina, sa vezi deja progrese???Cine ti-a spus ca acest medicament are efect rapid?Madopar se da in doze progresive pe parcursul a cateva saptamani si deabea dupa o luna jumatate se ajunge la doza optima zilnica.Cel de-al doilea neurolog s-ar putea sa aiba dreptate. Nu-l forta sa mearga caci nu va merge bine atat de curand, risti sa cada si sa se mai intample altceva.Aceasta problema de sanatate, ca e de natura neurologica, ca-i reumatologica, are drum lung, nu e ca o simpla raceala, trebuie sa ai rabdare.Numai bine!
0
11-02-2009, ora 18:21
Serban M
Nu este medic/terapeut
Serban M
Se pare ca e vorba de o neintelegere. Nu vreau sa-si revina luand doza minima. Vreau sa stiu cum pot sa observ o minima imbunatatire (sau nu) ca sa stiu daca suntem pe drumul bun. Si, repet, doresc sa evaluez progresul, asa mic cum s-ar putea sa fie altfel decat punandu-l sa mearga.
0
24-03-2009, ora 21:42
paul20
Nu este medic/terapeut
paul20
buna ziua, am 20 d ani si nush ce sa mai fac; am tratament pt atac de panica, dar nu stiu ce sa zic, eu tot suspectez ca am parkinson. nu stiu ce sa fac tremur din cand in cand am nod in gat am puls accelerat simt spasme musulare involuntare nu stiu ce sa zic imi e teama sa nu fac tratament de atac panica si d fapt sa fie parkinson... oare ce crede-ti ca e?
0
26-02-2011, ora 12:08
georgeta_i2007
Nu este medic/terapeut
georgeta_i2007
ai mers la un neurolog, te panichezi in prezenta altor persoane sau cand mergi undeva sa rezolvi vreo problema importanta?a avut cineva din familie aceasta boala?
0
26-02-2011, ora 12:10
georgeta_i2007
Nu este medic/terapeut
georgeta_i2007
parkinsonul se depisteaza printr-un r m n la cap
0
05-08-2011, ora 16:54
pasztai zoltan
Nu este medic/terapeut
pasztai zoltan
Exista Kinetoterapeuti in neurologie care cunosc teste - Scala de de evaluare neuromotorie specifice ssi acestei afectiuni !
Paztai Zoltan conf univ dr Expert in kinetoterapie si motricitatea speciala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: