Cum pot ramane insarcinata?

22-05-2008
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
Acum un an, am suferit o operatie de chist ovarian in urma careia mi s-a scos ovarul stang. M-i s-a spus ca si in aceste conditii voi avea copii, dar fara rezultat! Ce metode sa folosesc pt a ramane insarcinata? Mentionez ca urmez si un tratament cu Duphaston de sase luni! Multumesc
10 comentarii
0
22-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Intradevar si in aceste conditii puteti ramane insarcinata, numai ca sansele sunt mai reduse, putand ramane insarcinata odata la 2 luni, pentru ca mai aveti doar un ovar.Dar trebuie sa va investigati pentru a vedea daca aveti ovulatie sau daca mai exista alte probleme care va pot impiedica sa ramenti insarcinata.Deasemenea trebuie sa isi faca si sotul o spermograma.
Toate cele bune.
0
22-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este clar de ce luaţi Duphaston. Ajută fertilitatea numai dacă aveţi insuficienţă de corp galben, în rest poate fi dăunător. Oricum nu are legătură cu chistul operat.
0
27-05-2008, ora 00:00
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
Am luat Duphaston pt ca m-i s-a depistat un nou chist pe ovarul drept si medicul a spus ca in acelasi timp, ma va ajuta sa raman insarcinata. Alte probleme nu am, merg regulat la medic, dar mi se spune tot timpul sa am rabdare! Ce sa fac, sa merg la alt medic, sa cer o a doua parere? Va rog, ajutati-ma! Multumesc
0
26-08-2008, ora 00:00
merce
Nu este medic/terapeut
merce
buna ziua.am 40.si vreau sa mai am un copil...am un chist exterior pe ovarul stang...ne chinuim de doi ani sa facem un bebels si nu raman insarcinata.credeti ca din cauza acestui chist nu raman gravida?ca rog ajutati-ma cu un raspuns...multumesc frumos
0
17-06-2009, ora 15:49
gaboritza
Nu este medic/terapeut
gaboritza
as vrea si eu sa intreb:de ce nu pot ramane insarcinata?ati putea stiu eu sa ma ajutati.sa-mi explicatii unele chestiii?am facut si eu tot felul de tratamente.medici imi spun ca pot dar nu se poate.ca pana acum nimik.oare de ce?ce sa mai fac?.ca nu mai stiu:(
0
23-08-2009, ora 15:54
maraandrei
Nu este medic/terapeut
maraandrei
in urma cuo luna de zile am fost operata de chist ovarian torsionat, la care mi a extirpat ovarul drept.ce sanse mai am sa raman insarcinata?
0
28-10-2009, ora 20:35
danimik
Nu este medic/terapeut
danimik
buna, ma numesc daniela si incerc cam de jumatate de am sa raman insarcinata dar fara nici nu rezultat.am insa o menstruatie neregulata si am fost depistata si cu un fibroadenom mamar acu 4 an. oare asta sa fie cauza de nu pot ramane gravida. imi doresc f mult un copilas. a am uitat am 24 de ani. va rog din suflet sa imi raspundeti si mie
0
28-10-2009, ora 23:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, mai degraba cauza trebuie cautata in alta parte. Fibroadenomul mamar nu prea are legatura cu infertilitatea, desi exista cauze comune (endocrine) care le pot explica pe amandoua.
0
19-11-2009, ora 17:49
danimik
Nu este medic/terapeut
danimik
buna ziua, ma numesc daniela sunt insarcinata in 2 luni si mi-am facut niste analize iar numarul leucocitelor este de 9.3, baremul era intre4-9. imi poate spune cineva ce inseamna asta? va rog. astept raspuns. va multumesc
0
11-03-2021, ora 17:27
Adelina 95
Nu este medic/terapeut
Adelina 95
Buna ziua am făcut operatie chist ambele ovare după cât timp am voie sa rămân însărcinată
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: