cum pot sa depasesc

02-03-2009
anaid24
Nu este medic/terapeut
anaid24
Vreau sa scriu ceea ce ma roade deoarece simt nevoie sa vb cu cineva care nu ma cunoste si isi da o parere.
Am o relatie de 4 ani, am avut si certuri, am avut si zile mai bune dar asa am continuat sa fim impreuna.Sunt o persoana geloasa nu imi place sa fiu inselata, mintita, tradata.Prietenul meu a gresit atunci cand i a dat sms fostei sale iubite si i a zis ca noi 2 nu mai suntem impreuna din nefericire i am citit sms cand era langa mine el mi a zis ca a fost o gluma, in fine am trecut peste asta.De ziua mamei mele a cam luat o pe ulei dar nu facuse intre timp nimic rau cand am ajuns acasa la el mi a dat un bobarnac in cap si m a inchis afara, mi a lasat un mic semn am vrut sa plec acasa.dar nu stiu dc nu am plecat.Dupa 5 min de stat pe scara imi deschide usa si imi zice sa intru, am intrat ma deranjat ca ma inchis afara (eu nefacand niciodata glume de genu asta)am intrat in camera si i am zis ca ma lovit si el imi zicea ca sunt nebuna ca el nu a dat in mine ca mi se pare i am zis ca esti beat si nu iti aduci aminte si i am at o palma.Dupa ce i am dat palma mi a dat o palma de ma intros a sarit la gatul meu si mia zis"cauti motiv sa ne despartim cand sunt eu beat".I am explicat ca nu vreau sa ne despartim dar m a deranjat reactia lui.tinand cont ca acum cateva luni era beat mort si m am dus sa il iau de pe strazi ca nu mai stia drumul inspre casa l am spalat caci cazuse imi era rusine sa il bag in casa sa il vada parinti mei in acel moment.Am trecut peste asta mi a promis ca nu o sa mai bea in halul ala...acum am deviat de la poveste.EU il iubesc ernorm de mult imi doresc o familie cu el, i am controlat de multe ori mail ul crezand ca ma insala (faceam acest lucru deoarece imi zicea ca vb cu una alta, ca vrea sa fie si cu alte femei...si de aici si CONTROLUL facut de mine)nu imi placea de prietenul lui cand ii spunea sa mearga la tara sa mai cunoasca si pe altcineva si avem o prietena care e sg nu are pe nimeni si mereu se ia de ea ca dc e sg ca ii are pe amandoi si am iesiri nervoase cand sunt in preajma lor.Nu imi plac pentru ca fac glume proaste ar fii tb sa accept ca prietenul meu sa aiba contacte sexuale cu ea ca n a e sg saracuta dar cum imi zic ei mereu ca sunt glume.Eu i am explicat ca nu e frumos de fata cu mine sa vb asa mai bine ei ca baieti nu sa aud eu ce vrea sa faca ma normal devin mai geloasa(imi apar teritoriul).nu s a inteles aceasta rugaminte nici acuma.El mi a zic ca mi am facut o obsesie pt el ca nu stiu sa ma controlez ca el nu isi doreste o persoana nebuna langa el.Ma injura mereu ma face proasta.ect i am zis sa inceteze dar nimica, l am rugat sa mearga la doctor deoarece are candida si nu s a tratat la timpul ei il rog de 1 an de zile, eu merg la medic mereu sa ma tratez dar reapare din cauza lui ca nu se trateaza.Ma doare ca in 4 ani de zile nu mi a daruit nici un cadou, o atentie oricum si ce mi a luat au fost tot din bani mei, si am trecut peste asta.I am zis sa incerce sa ma cunoasca sa stie ce imi place, ce imi doresc.dar nimic din astea.Lui ii e rusine sa iasa cu mine in lume caci el zice"ca nu stie la cum sunt eu ce iesiri pot sa am in societate sa tip sa urlu sa dau in cineva daca se uita la el, sau il pupa.Mi a zis ca l am facut de ras in fata neamului ca vb mereu pe langa subiect(acel neam care nu ma place ca sunt mai mare decat el)dar verisoara lui a observat schimbari la mine.Prieteni mei cei mai buni mi au dat dreptate ca nu tb sa se comporte asa cu mine la cate am facut pt el.Dupa cearta de aseara cu o gluma stupida de a ma filma la cererea prietenilor sai sa ma prinda sforaind am tipat la el, binenteles a zis sa merg la doctor ca am nevoie(am tipat la el de fata cu ceilalti)acum e fff rece cu mine.Eu sunt la munca si imi vine sa plang sa fug intr un loc unde nu ma cunoste nimeni.Eu chiar tin enorm de mult la ei nu as vrea sa ne despartim dar as vrea sa ma cunoasca si sa ma iubeasca(cum de altfel sustine ca ma iubeste).Chiar am probleme?Cum ma pot trata?Am nevoie de ajutor?dupa ce mi a zis sa merg la doctor la psihiatru l am rugat sa ma duca el, sau sa ma ajute sa fie langa mine...raspunsul a fost"nu ne leaga nimica nu sunt sotul tau, dc sa te ajut dute fata mea ca esti nebuna"i am zis ca indiferent ce e iubit sot prieten daca a observat ca am probleme de comortament pt relatia de 4 ani de zile pt respectul care il porta pt mine ar merge acelasi raspuns a dat nu se face de ras cu mine :( ma poate ajuta cineva?poate nu am scris corect gramatical dar tremur toata ma doare inima si sufletul ma simt sg fara ajutor si iubire
va multumesc pt rabdare
17 comentarii
0
02-03-2009, ora 14:50
remus_cos
Nu este medic/terapeut
remus_cos
dragalaso eu zic sa-ti vezi de viata ta si sa-ti cauti pe altcineva..asemenea om nu merita sa-l iubesti..daca il iubesti cum spui tu, ar trebui sa stii ce inseamna sa iubesti cu adevarat pe cineva si prin cate ai trecut si ai putea trece pt el.din cate spui tu, el nu ar face nimic pt tine..asta inseaman ca nu te iubeste deloc..toata lumea are probleme si fiecare suntem mai incuiati ca altii la minte, nu putem fi la fe, dar aia nu inseaman ca nu putem iesi impreuna sa nu ne facem de ras..daca chiar iubesti pe cineva, treci peste toate..dar el cred ca chiar nu te iubeste deloc..mai sunt o gramada de baieti cu care sunt sigur ca te poti intelege foarte bine si pe parcurs o sa te poti indragostii si de altcineva..nu se gata lumea aici..
0
02-03-2009, ora 14:58
anaid24
Nu este medic/terapeut
anaid24
remus cos
iti multumesc.Toti prieteni mei mi au zis sa ma despart de el ca nu ma merita ca merit ceva mai bun.SIncer chiar nu stiu ce sa fac.tin enrom de mult la el.Cum mi au zis prieteni mei ca sta cu mine pe interes deoarece am achizitionat pat, dulap, bicileta, am reparat masina din bani mei, am cumparat multe iara pe mine m am uitat cel mai bun prieten al meu mi a zis"daca o fata imi dadea ce i ai dat tu lui o pupam peste tot si ma comportam frumos cu ea, nu cum te trateaza el pe tine'.Salariu sta la el asa m am obisnuit.Poti sa imi spui daca gresesc si aici?eu lucrez de la 14 ani am cresut de jos si am ajuns sus nu sunt proasta si tot ce am realizat am realizat pe mintea mea"sunt un scorpion care ceea ce isi doreste isi si realizeaza'dar nu crede am ca o sa ajung sa scriu pe acest forum deoarece el mi a zis sa vb cu un pshiatru care sa ma ajute si asta am si facut crezand -ul ca chiar sunt nebuna :((
iti multumesc frumos
cu stima
diana
0
02-03-2009, ora 15:30
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Da femeie ai o problema. S-ar putea sa suferi de naivitate cronica. Vezi-ti de sanatate si nu mai sta pe langa focarele de infectie si de scursuri sociale. Urmeaza-ti bunul simt si instinctele si fa ceea ce stii ca trebuie sa faci. Nu mai cauta scuze, ca alea sunt pentru oameni slabi, iar tu nu dai impresia de-a fi astfel.
Psihiatrii nu sunt zei, dimpotriva,. sunt oameni indoctrinati de buna voie care invata o anumita teorie generala despre cum ar trebui sa fie omul. Omul trebuie sa-si respecte natura individualista, cu alte cuvinte de-a fi tu insuti asa cum vrei sa fii, asa cum vrei sa-ti fie bine.

Data viitoare asculta-ti instinctele si bunul simt si nu mai cere parerile altora cu privire la ce vrei sa faci mai ales cand vine vorba despre un Forum Medical unde isi expun oamenii probleme reale de sanatate.
0
02-03-2009, ora 15:39
anaid24
Nu este medic/terapeut
anaid24
Am scris pe forum crezandul ca am probleme GRAVE de comportament.Sunt o fire puternica stiu sa trec repede peste dar am zis ca poate cineva care nu ma cunoste ma poate ajuta cu un sfat sau sa imi de a un diagnostic cum mi l a dat el mie "nebuna' "nu stii sa te controlezi".
As vrea sa invat sa imi ascult instinctele dar ce ma tinut langa el a fost ca imi spune"ca sunt femeia cu care isi va face casa, copii ect.Chiar acuma vb si cu cel mai brun prieten al meu care mi a zis ca poate il sufoc cu atata dragoste.Eu una trec printr o perioada nu prea placuta, stau fff prost cu sanatatea plus ca bunica mea care e bolnava sta cu mine in camera si suport fff multe, sunt multe...As fi vrut ca el sa ma inteleaga si sa ma ajute sa trec peste toate mai repede.Poate sufar de naivitate dar chiar am nevoie de cineva care sa ma inteleaga sa ma ajute sa trec peste toate mai usor, sa ma iubeasca, sa ma rasfete.
Acum spun tot pt ca vreau sa ma eliberez de toate si as vrea sa o fac cu oameni care nu ma cunosc
multumesc
0
02-03-2009, ora 15:44
remus_cos
Nu este medic/terapeut
remus_cos
daca o sa mai stai mult cu el..chiar o sa ai nevoie de un psihiatru...lasa-l draga in pace si nu-l mai cauta un timp, chiar daca stiu ca-ti va fi foarte greu..sa vezi atunci daca te cauta si isi cere iertare pt ce-ti face...atunci mai merita o sansa, poate..si banii daca chiar vreti sa-i tineti impreuna..atunci si salarul tau si al lui trebuie sa stea in casa sa stiti amandoi ce se cheltuieste si pe ce..nu sa-i tina el la el..
0
02-03-2009, ora 15:52
anaid24
Nu este medic/terapeut
anaid24
el e student parintii lui lunar ii dau 200ron.El nu lucreaza am vrut sa iti zic asta.Tot ce am cumparat la el in casa eu am vrut sa fie si pt confortul meu cum il am la mine acasa.Am sa incerc o perioada sa trec peste sa ma relaxez un pic, s a il las sa vada unde a gresit.Dar la cum il cunosc eu pe el tot o sa zica sa ma schimb eu din pacate si din tot ce l am rugat eu sa faca pt noi(santatate sa mearga la doctor sa scape de candida asta si sa nu mai fiu nevoita sa suport o alta operatie pe col)sau sa imi ofere o mica atentie, sa imi arate.nu o sa o faca.Iti multumesc ca mai ascultat niciodata nu m am simtit mai linistita decat acuma cand am putut sa spun aproape tot prin tot ce am trecut si trec.
Iti multumesc inca o data pentru tot
cu stima
0
02-03-2009, ora 16:20
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Este foarte trist ceea ce citesc si mai trist este ca tu nu iei nicio masura!!!Draguta mea, cu un astfel de om nu se merita sa iti intemeiezi o familie si sa ai copii!!El isi bate joc de tine in ultimul hal, se foloseste de tine si ai sa vezi ca o sa vina ziua cand o sa iti dea papucii!!!Cum dracu, doamne iarta-ma, sa aibe candida si sa nu se trateze???Scuza-ma, dar cred ca el are grave probleme la mansarda si mai degraba lui ii trebuie un psihiatru!!
Doamne dar nu imi vine sa cred ceea ce citesc!!Tu muncesti si salariul il tine el?Oh my god!!!!Incredibil!!!Las-o naibii de iubire, ca el nu te iubeste nici cat negru sub unghie!!!Lasa-l cat mai ai timp, ca o sa innebunesti cu adevarat langa un astfel de specimen!!Mai bine stai singura decat asa!!Barbati sunt cu duiumul iar ca el gasesti la orice colt!!!Numai faptul ca nu te respecta, ca bea, ca te da afara din casa, ca isi bate joc de tine ori de cate ori vrea el, ca te filmeaza sa rada cu prietenii lui de tine si ce naiba o mai fi facut, ar trebui sa te convinga ca este un parazit al societatii!!Lasa-l!!!Nu merita nici macar o sansa!!!Si pt binele tau, foloseste prezervativ atunci cand ai contact sexual, daca nemernicul ala nu se trateaza!!Zi merci ca ai luat doar candida de la infectul asta major!!M-am indispus pt tot restul zilei!!!!
0
02-03-2009, ora 16:28
anaid24
Nu este medic/terapeut
anaid24
Acum citesc de 3-4 ori ce mi ati spus voi.Candida a aparut cand eu am fost internata in spital nu am folosit niciodata prezervativul cand am fost operate pe col si el s a tratat dar nu cum a tb nu a dus pana la final tratamentul.Eu l am rugat de 1 an de zile sa se duca la doctor si ginecologul meu mi a zis sa se duca ca eu chiar daca ma tratez si el nu degeaba, am cumparat pastile pt amandoi dar il deranjeaza ca il bat la cap cu nimicuri.Nu am vrut sa indispun pe nimeni.Daca ti as zice toate viata mea pe o coala de hartie ai plange o data cu inceputul ei si ai vrea sa intelegi cum am trecut prin atatea lucruri.Eu am aflat anu trecut ca nu pot avea copii din pacate si ma tratez pt a stii pt ce traiesc sa fiu MAMA asta imi doresc.Eu lucrez la ora actuala pt 3 firme nu prea am timp sa ma rup o perioada sa fiu sg undeva.
dar ma bucur ca am avut curajul sa spun prin ce trec chiar el ma ajutat sa inteleg ca tb sa vb cu cineva
multumesc
0
02-03-2009, ora 16:35
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ce pot sa mai zic, daca tu nu vrei sa vezi realitatea, atunci sincer imi pare rau pt tine!!!Ma intreb oare ce o sa mai urmeze?!O sa isi aduca prietenii sa se culce cu tine???Sau te va filma in ipostaze mai putin placute si va face public??
S-au terminat barbatii la el??Nu cred!!Dar pana la urma, este alegerea ta si daca tu consideri ca faci un bine ramanand langa el...nu mai am ce spune!!Ai cerut ajutor si ti s-a dat!!Restul depinde de tine!!
Numai bine iti doresc si Dumnezeu sa iti lumineze mintea!!
0
02-03-2009, ora 17:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Doamna,

Nu pot sa va spun decat urmatoarea fraza:

GANDITI CU CREIERUL SI ACTIONATI CONFORM INIMII SI PRINCIPIILOR PE CARE LE AVETI...!

Numai Bine si Dumnezeu sa va "ilumineze" drumul prin viata!
0
02-03-2009, ora 19:28
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Sunt atat de scarbita de tot ce am citit despre el incat orice as mai adauga nu ar fi de ajuns.Tot ce nu inteleg eu este cum mai poate exista iubire pt un asemenea om??cum mai poti sa-l iubesti?Oare nu-i pacat de la Dumnezeu sa ne batem joc de viata noastra?sa nu pretuim tot ce avem?nu te leaga nimic de el, esti libera si independenta financiar, traieste-ti viata si nu te impiedica de un ciot, daca vrei cu adevarat poti, oricum vei suferii mai putit decat daca ramai langa el.
Ca ultim aspect as vrea sa-ti mai spun ca prostia si betia nu se vindeca NICIODATA oricat de mult ti-ar promite.
numai bine
0
02-03-2009, ora 23:40
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
este incredibil ce citesc.Este ceve de neinchipuit cum a reusit sa te zapaceasca. Nu am pomenit nicaieri ca intr-o relatie ( care nu este nici macar casatorie )sa -ti tina iubitul banii. Sa-i cumpari iubitului in casa bunuri... sa intretii iubitul la facultate. Si rezulatatele pe masura : dispret, batjocora . desconsiderare, ras, violenta, glume dezgustatoare...
Betia NU SE TRATEAZA.
Tu trebuie sa-ti gasesti un PARTENER in viata si nu un STAPAN, un TIRAN sau un om cu probleme de dependenta...
Fii fericita ca nu aveti copii impreuna.Tu ai deja comportamentul clasic al unei neveste cu 20 de ani de casnicie care are cativa copii, nu are unde se duce si nici independenta financiara.
Nu astepta sa termine facultatea ca sa-ti dea el papucii.Nu stiu ce studii ai facut tu dar dupa cum scrii el se simte deja superior.
DACA A GLUMIT O DATA CU LOVITUL O VA FACE MEREU SI CHIAR MAI SERIOS.

fugiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !
0
09-05-2009, ora 12:00
buzbuz
Nu este medic/terapeut
buzbuz
draga mea sunt in aceeasi situatie ca si tine si singura solutie care dupa parerea mea este(am ajuns la concluzia asta dupa mult timp in care am incercat sa il schimb si sa ii explic ca nu asase comporta intr-o relatie cum se comporta el )este fie il accepti asa cum este si ramai o viata intreaga bataia lui de joc fie iti cauti pe altcineva.stii cand o sa se schimbe...nu acum banuiesc ca esti o persoana foarte intelegatoare treci cu vedere multe.etc...atunci cand o sa gaseasca pe alte mai "hotarata"care sa nu-i joace in picioare..si atunci sa vezi...dar sa stii ca poate ii mai bine asa.multa bafta
0
13-12-2009, ora 18:33
angel face
Nu este medic/terapeut
angel face
hmmm..ceea ce am citit m-a lasat fara cuvinte...cum poate sa fie un om asa!baiatul acesta incearca sa te faca sa te simti inferioara lui pentru ca el considera ca aceasta este singura modalitate de a te domina! Odata ce a dat in tine cred ca este un semnal de alarma destul de evident pentru a parasii relatia...acum cat nu ai obligatii...si crede-ma meriti altceva...tu ti-ai format in imaginea ta o relatie pe care ti-ai dori sa o ai dar realitatea este alta...de ce nu incerci sa cauti persoana care sa se potriveasca exact dorintelor tale...si sa fie reala nu doar inchipuita?iti doresc numai bine!
0
17-12-2009, ora 18:42
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Relatiile de iubire sunt distruse daca comportamentele agresive predomina si controleaza excitatia sexuala, daca sado-masochismul domina si controleaza relatia emotionala, daca persecutia si sadismul domina si controleaza cuplul sexual.
Blocajul relatiei la un singur tipar inconstient de interactiune, punerile agresive in scena cotidiana a membrilor cuplului au legatura cu o istorie, un trecut, care va revini mereu in relatiile reale.
Rolul de barbat dominant care isi joaca pe degete femeia se pune in scena in masura in care femeia intra in rolul de victima care suporta consecintele acceptarii ca fiind un scop nobil care dovedeste rezistenta la bataie de joc si uneori si la bataie fizica. Integrarea agresivitatii in relatia de iubire se face cu acordul ambelor parti. Ceea ce reiese clar din ceea ce ai scris Diana.
Presupunand ca problemele cuplului rezulta din neputinta de a comunica nu este suficienta. La voi comunicarea serveste doar la punerea in scena a agresivitatii necontrolate, ceea ce inseamna ca eforturile de a comunica nevoi si asteptari nu sunt folositoare. Relatia este agresiva la amble capete: unul ofera agresivitate iar celalalt o primeste; tot agresivitate e si cand iti incalci propriile nevoi si dorinte.
Comunicarea deschisa nu ar face decat sa accentueze conflictele, ori consultarea impreuna sau separat a unui psihoterapeut care sa organizeze aceasta comunicare dintre parteneri si nu numai este imperios necesara.

Delia Ciobancan
Psihoterapeut de familie si cuplu
0
18-12-2009, ora 09:50
anaid24
Nu este medic/terapeut
anaid24
Buna,

Nu am mai scris de mult, aici si poate ati vrea sa stiti cate ceva.Nu m am despartit de el deoarece sunt o fiere care nu se lasa cu una cu doua(stiu ca ma crede ti nebuna :) )dar.m am impus.Nevoia de comunicare din partea mea m a facut sa imi fac un plan de strategie pentru a il face pe el sa inteleaga anumite lucruri despre viata.Ceea ce el nu vedea si se enerva, si devenea repede o bestie.Este si vina mea ca am permis sa fiu tratata asa cand puteam de mult sa plec (dar iubirea pe care i o port m a facut sa il ajut) si tot asa zi de zi am incercat sa il aduc pe drumul cel bun.Am vb ce inseamna un cuplu, ce ar tb sa faca un cuplu, cum ar tb sa fie el ca barbat indiferent daca v a fii cu mine sau nu.Era foarte important ca ceea ce va urma sau eu sa aiba langa ea un barbat care sa un Domn si nu Bestie.Si uite asa cand crede am ca nu reusesc eu sa il schimb intr o zi cand probabil el a cugetat suficient de mult ca sa inteleaga ceea ce ii spune am si ceea ce simt pentru el a incercat sa fie altfel.Azi ma facea sa rad, maine imi facea o surpriza, si in fiecare zi a incercat sa nu mai fie brutal.Mai are el iesiri gen:sa tipe sa mai fie un pic de cearta intre noi dar il las sa se calmeze plec pur si simplu de langa el sau evit subiectul si dupa 10 min vine la mine si isi cere scuze ca a ridicat tonul ca nu se mai repeta.Sunt constienta de faptul ca azi pot sa il am si maine sa se termine totul, dar stiind ca viata nu iti aduce mereu bucurii incerc sa imi traiesc doar clipa.De cand s a angajat nu prea mai stam zi de zi impreuna ne vedem mai rar.Asta poate sa ne uneasca sau poate sa ne desparta mai mult si stim amandoi acest lucru.si cred ca acest moment a venit la fix deoarece asa ne putem gandi amandoi la ce e mai bun pentru fiecare.Nu mai imi fac planuri de viitor, nu mai visez la printi pe cai albi(cu totusi ca nu mai exista de mult asa ceva)Iar la ce a spus D na Delia Ciobanca legat de sado maso ar tb sa ii raspund sincer.Nu cred in asa ceva deoarece ar tb sa existe in fiecare zi cate o palma si sado maso mai mult este in pat decat intr o relatie(asta din ce am citit si eu si m am documentat cat de cat despre acest subiect).Intradevar vrea sa fie barbat si multi barbati se impun prin barbatia lor aveti dreptate d na doctor dar cum niciodata nu o sa se afle anumite lucruri care in cartile de specialitate nu se pot regasi este vointa de a ajuta un om indiferet de obstacolele care le gasesti in jurul tau.Daca ati vazut filmul "Da mai departe "(Pay it forward) este cel mai bun exemplu prin care puteti observa ce insemana vointa sau dorinta unui om atunci cand vrea sa ajute.Toti la inceput ne lasam ffff greu dar atunci cand stii sa te apropii de cel ce are nevoie de ajutorul tau parca prinzi o putere.Deci sado maso cade din discutie(cu totusi ca este parerea dumneavoastra de specialist in domeniu)iar privind comunicarea deschisa, cred ca ar tb sa incercati sa face ti un studiu deoarece s ar putea la un momendat sa va inselati.Existai oameni care daca vb din inima si chiar se impun ajuta mult mai mult.Asta fiind parerea mea.Nu neg faptul ca puteti avea dreptate dar exista si cazuri mai unice sa fim sinceri.Mi ar face o deosebita placere sa mai vb cu dumneavoastra si sper sa mai purtam discutii si sa aduc noutati despre noul om pe care il am langa mine.
0
18-12-2009, ora 11:54
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Draga anaid24, faptul ca, ce s-a scris aici a avut un ecou este mult mai mult decat sa fi ascultat si facut fiecare sfat dat. Cand vorbeam despre comportamente sado-maso, indiferent ca sunt in pat sau in relatia cotidiana ele isi au rostul daca sunt de acord ambii partenerii. Ori cand ai scris primul mesaj eu am inteles ca nu esti cu tot sufletul de acord. Cu siguranta ca teoria niciodata nu va inlocui realitatea, chiar tu spui ca poti dovedi contrariul prin resursele nebanuite de toleranta si acceptare pe care le dovedesti pentru acest barbat sau aceasta relatie. Staruinta ta, dar si interesul lui, va vor purta spre o comunicare mai flexibila si transparenta. Acest lucru reiese clar din ultimul tau mesaj care e incarcat de rezultate pozitive si plin de optimism. Iubirea e cea mai mare resursa in aceasta relatie iar tu stii foarte bine acest lucru, asadar nu pot decat sa va doresc sarbatori lipsite de griji impreuna.

Delia Ciobancan
Psihoterapeut de familie si cuplu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul