cum pot sa fac sa imi revina tenul si scalpul parului la normal?

02-09-2010
trance
Nu este medic/terapeut
trance
De ceva timp pe scalp in zona perciunilor mai exact partea dreapta mi-a aparut niste cruste albe pe scalp(zona este mica 2 cm si doar in zona aceea mi-a iesit si inca in 2-3 parti pe intregul scalp, tot asa zona mica nici macar 1 cm de exemplu)daca inlatur acea crusta ramane rosu in acea zona, folosesc samponul Clear, problema este si in zona sprancenelor mi-a aparut acelas lucru, insa nu mai este vizibila zona dupa ce inlatur acea crusta alba, rareori ramane zona putin rosie.
Folosesc samponul zilnic, si am crezut ca asta este problema, mi s-a recomandat sa il folosesc 1 data la 2 zile ca sa nu imi ranesc scalpul capului insa nu scap de acele cruste.Imi simt scalpul si tenul uscat dupa ce folosesc samponul dar a 2-a zi tenul este putin gras(doar de la sprancene in sus) in rest tenul este normal. nu am probleme cu acneele sau oricare alta problema a tenului in afara de cea mentionata mai sus.
sa fie oare dermatita seboreica? sau ce anume ar putea fi, si cum pot sa fac sa imi revina tenul si scalpul parului la normal? am 20 ani, (M).
5 comentarii
0
03-09-2010, ora 20:54
trance
Nu este medic/terapeut
trance
nimeni? poate sa fie doar o iritatie ceva? sau dermatita?
0
08-09-2010, ora 17:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie vorba deo dermatita seboreica.
Poate ar fi mai indicat samponul Stieprox de la Stieffel.
0
10-09-2010, ora 22:18
trance
Nu este medic/terapeut
trance
intre timp mi-am luat DERCOS de la Vichy, problema este ca nu ma mananca scalpul, nu ma incomodeaza cu nimic, matreata vizibila pe par nu am, defapt nu am pic de matreata in restul capului decat in zona unui perciun, si in vre-o 2 locuri dar zona este mica adica dabia se vede, ma ingrijoreaza sprancenele pentru ca acolo se observa si ma incomodeaza, mai exct intre sprancene.am inteles ca dermatita este o problema a scalpului, atunci ce pot sa fac sa scap de mancarimile sprancenelor?daca dau cu mana se inroseste si se exfolieaza, tot asa pielea uscata alba, crusta sau cum se numeste.
O sa incerc si samponul recomandat de dumneavoastra, am inteles ca dermatita nu se vindeca, samponul de la Vichy specifica un tratament de 4 sapt, dupa acele 4 sapt pot folosi 1 sampon normal fara sa mai am probleme? sau o sa ma chinui toata viata cu sampoane de 60-100 lei si cu chestiile acelea la sprancene?
eu am folosit samponul zilnic, foloseam putin fixativ si nu puteam sa nu folosesc samponul zilnic, dupa acel tratament am de gand sa cumpar sampon pentru bebelusi.
0
03-06-2011, ora 11:24
joker bz
Nu este medic/terapeut
joker bz
eu am patit acum 2 luni tot o infectie asemanatoare.deci la sprancena dreapta mi-a aparut intai o pata rosie, a facut coaja, opi a disparut si a inceput sa imi apara ca un fel de matreata care se desfacea. am dat cu asocilin timp de o saptamna dar dimineata cand ma sculam aparea sa inmugurita zona afectata, era voba de o ciuperca din cate am aflat. am folosit nidoflor crema timp de o saptamna si mi-a disparut definitiv. pot spune ca ma manca zona foarte tare cand imi dadeam cu nidoflor pe care l-am luat de la farmacie
0
12-06-2011, ora 00:53
andra_scooter
Nu este medic/terapeut
andra_scooter
Buna si eu am avut aceeasi problema ca si tine anul trecut, dermita seboreica. Am fost la dermatolog si mi-a recomandat sa folosesc sampon, Ducray Kelual DS iar pentru zonele afectate adica in zona sprancenelor Advantan crema (se da doar pe leziuni adica in zona sprancenelor 1data /zi) si pentru tot tenul DS emulsie URIAGE (2 ori/zi). Iar dupa ce termin tratamentul iti recomand sa folosesti pentru intretinere un sampon de la VIchy. Eu folosesc cel pt impotriva sebumului, deoarece mi se si ingrasa parul putin. Iti sugerez sa le folosesti ca la mine au avut efect, daca nu dute si fa-ti un control dermatologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: