cum pot scapa de acnee?

31-07-2012
marybeby
Nu este medic/terapeut
marybeby
de cativa ani ma tot chinui cu o acnee infamatorie, diagnostic dat de medic.
Am facut tot felul de tratamente cu skinoren crema, zineryl, unidox, dicoflor, aerius, zinc etc..dupa terminarea fiecarui tratament imi raman niste pete maronii pe piele si acneea incepe din nou sa apara.ce sa mai fac ? poate ma puteti ajuta cu un sfat.Va multumesc!
6 comentarii
0
31-07-2012, ora 17:09
havynn
Nu este medic/terapeut
havynn
Incearca cu Pan-Oxil creama, baiatul meu a avut asa ceva si i-a trecut sper sa te ajute si pe tine
0
31-07-2012, ora 17:35
am21
Nu este medic/terapeut
am21
eu am luat roaccutane cateva luni de zile.a fost cel mai bun medicament din toate cate incercasem..de fapt, cred ca este singurul tratament care functioneaza 100%.am aproape 2 ani d cand am terminat tratamentul, dar nu am mai vazut piciorus de cos pe fata mea.merita sa l incerci!
ar mai fi un tratament cu azitrox, vitamina a forte, sicovit b6..insa nu face minuni ca roaccutanele.
0
05-09-2012, ora 00:10
Clinica SlimArt
Identitate neconfirmată
Clinica SlimArt
Tratamentul cu Roaccutane are o multime de efecte adverse, eu nu il recomand cand exista alternative care nu iti pun sanatatea in pericol.
Un tratament noninvaziv pentru vindecarea acneei este cel cu lumina intensa pulsata (IPL). IPL are 3 functii principale:
1. Scade secretia de sebum prin actiunea la nivelul glandelor sebacee de la nivelul pielii, cu determinarea scaderii secretiei de sebum a acestora;
2. Efect antibacterian;
3. Efect asupra cicatricilor recente prin stimularea secretiei de fibre de colagen la nivelul bazei cicatriciale.

In paralel, este recomandata respectarea unei igiene stricte acasa si folosirea unor produse adecvate noncomedogenice.
0
06-09-2012, ora 18:41
sin nombre
Nu este medic/terapeut
sin nombre
E posibil sa ai Ph ul acid...verifica si daca e asa iti recomand un tratament pt reglare.Un Ph alcalin poate fi cauza f multor boli printre care si acneea.
0
08-03-2013, ora 08:44
ramynela
Nu este medic/terapeut
ramynela
Buna ziua,
Am 28 ani si sufar de acnee. Am acnee de la varsta de 15 ani.A m luat anticonceptionale diane 35/ 6 luni, am fost bine pe perioada tratamentului, am luat skinoren 2 ani cu ceva pauze intre, la fel eram bine pe perioada tratamentului.Dupa o perioada de cateva luni imi reaparea blestemata acnee. Folosesc si Creme farmaceutice, firme cu renume, impotriva acneei. degeaba. Acum am ajuns la bucuresti la un medic cu renume, la o clinica privata.Mi a prescris tratament:unidox/ 1 tb zi pe o perioada de 12 saptamani.zynerit si benzoil peroxide alternativ.E bine sa iau atat timp zi de zi un antibiotic. Pe prospect scrie ca tratamentul se face 10 zile. va rog sa imi raspundeti. Multumesc
0
12-12-2013, ora 15:53
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
benzoil peroxid este indicat in tratamentul acneei, sper ca ai vazut efectele dorite.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  •