Cum pot stii daca imi miroase gura?

04-02-2013
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Exista vreo metoda pentru a afla acest lucru?
Am incercat cu suflatul in palma, insa nu imi pot da seama.
Sunt persoane din jurul meu, in special colegi de scoala carora le miros gura, ceea ce este deranjant, Nu vreau sa fiu si eu in aceasta situatie. Specific faptul ca am o igiena orala buna (ma spal de cel putin 2 ori pe zi si folosesc guma de mestecat).
Stiu ca este o intrebare destul de banala, insa importanta pentru mine.
3 comentarii
0
04-02-2013, ora 20:01
AngiKpp
Nu este medic/terapeut
AngiKpp
Esti foarte simpatic, ma bucur sa vad ca sunt oameni pe care ii preocupa igiena orala. respiratia urat mirositoare se numeste HALENA, ea este data de mai multi factori cum ar fi :igiena orala deficitara, anumite boli (reflux gastro esofagian, diabet, afectiuni ale gingiilor, infectii are amigdalelor etc), de consumarea de alimente aromate (ceapa, usturoi). Ce se intampla, resturiile alimentare ramase in cavitatea bucala sunt descompuse de catre flora locala si miroase. Ce poti face ca sa fi tu sigur ca nu ai nicio problema:periajul dintilor dimineata si seara si dupa fiecare masa, periajul limbii, sa folosesti ata dentara, sa iti schimbi periuta de dinti la 2-3 luni, sa folosesti apa de gura, sa mesteci guma. Bafta! :)
0
04-02-2013, ora 20:06
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Multumesc !

Tocmai am citit ceva despre acest subiect: "încearcă să îţi lingi pumnul şi apoi să-l miroşi. E un truc folosit de gentlemani ca să se prindă când le miroase gura".
Am incercat chestia, insa nu am simtit nimic :D
0
04-02-2013, ora 20:08
AngiKpp
Nu este medic/terapeut
AngiKpp
:)))))))) well.felicitari!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afectiunile dentare, cauza respiratiei neplacute la adolescenti
  •