cum rezolv cu pulsul? chiar trebuie sa merg la medic sau ma poate ajuta cineva?

05-02-2008
Hochvater
Nu este medic/terapeut
Hochvater
Acum 5 zile am avut o petrecere la care am baut foarte mult. Am dormit 1 zi intreaga pt a-mi reveni. Am si o gramda pe cap cum ar fi munca si facultate. Dar la 18 ani nu mi se pare normal...in aceste conditzii eu sa am pulsul 100 (aproape constant). Inteleg ca organismul meu nu a primit prea bine alcoolul...inteleg ca sunt stresat...totusi de ce am pulsul atat de mare...in jur de valoarea 100? Ma asteptam sa-mi treaca dar se pare ca de 5 zile tot la fel este. A inceput sa ma doara capul foarte tare. Alte simptome: temperatura ridicata (38-39), ceea ce mi se pare normal la modul cum bate inima; senzatii de voma din cand in cand, desi nu vomit; si cam atat. Pot zice ca m-a durut gatul dar am luat strepsils si l-am mai potolit. Totusi tensiunea este normala: 11 cu 7, 12 cu 6, 10 cu 5...cum rezolv cu pulsul? Imi puteti recomanda vreun medicament sau trebuie sa ma duc neaparat la doctor pt niste analize mai amanuntite? Sa fie ceva mai grav?
5 comentarii
0
05-02-2008, ora 00:00
Hochvater
Nu este medic/terapeut
Hochvater
Cumva sa fi racit...de aici temperatura usor ridicata, durerile de cap si de gat? Dar atunci de ce am pulsul asa de mare?
0
05-02-2008, ora 00:00
P Tudor
Nu este medic/terapeut
P Tudor
Valorile pulsului cresc atunci cand ai febra.
0
06-02-2008, ora 00:00
Hochvater
Nu este medic/terapeut
Hochvater
Da...ok...dar nu vi se pare totusi un pic cam mult prea mare?
0
07-02-2008, ora 00:00
aminomax
Nu este medic/terapeut
aminomax
cresterea pulsului dupa o " cura de alcool" este normala, dar daca persista de atatea zile nu este normal.ar trebui sa consulti un medic, pentru ca celelate simptome arata o afectare virala ceva, iar cu strpsils, eu zic ca este o pierdere de bani, cadn sunt alte produse mai bune si mai ieftine pe piatza.deci concluzia, du-te ;la doctor ca nu iti face nimic rau:) si incateva zile poate esti pe picioare. nu are rost sa stai si sa te intrebi asa.multa sanatate;)
0
21-02-2008, ora 00:00
anncuta
Nu este medic/terapeut
anncuta
te-ai gandit ca poate ai facut o infectie in corp?
cel mai bine ar fi sa mergi la doctor, pt ca poate fi o infectie serioasa, un virus, o bacterie. mergi la doctorul de familie si te va indruma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • S-a descoperit locul de formare al febrei în organism
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  •