Cum sa cresc in inaltime

06-01-2010
P.Nicoleta
Nu este medic/terapeut
P.Nicoleta
Buna seara! Am 14 ani si am inaltimea de 1.53.Parintii mei nu sunt foarte inalti:tata are 1.70 iar mama 1.55.Este normal la varsta mea sa am aceasta inaltime?Ce pot face pentru a mai creste deoarece nu ma simt foarte bine cu inaltimea pe care o am.Va rog frumos sa ma ajutati.Multumesc!
10 comentarii
0
07-01-2010, ora 09:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna dimineata!
Nu ati precizat daca aveti deja ciclu menstrual, pentru ca aparitia menstruatiei coincide cu inchiderea cartilajelor de crestere ale oaselor si oprirea cresterii.
In cazul acesta nu va mai ramane nimic de facut.
Puteti consulta un endocrinolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-07-2012, ora 12:23
mcostephanie
Nu este medic/terapeut
mcostephanie
buna, am 17 ani, sunt de sex feminin si am 1.76cm, as mai putea creste macar 2 cm?
0
12-07-2012, ora 12:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este greu de crezul ca mai puteti creste la 17 ani.
Situatia poate fi analizata prin radiografii ale pumnului (pentru studierea cartilajului de crestere).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-11-2012, ora 22:34
alexandrinaabc
Nu este medic/terapeut
alexandrinaabc
Buna ziua,

Fetita mea are 12 ani, 1, 43 de cm si 32 de kg. Nu are menstruatie inca.

Un medic endocrinolog a constatat, in urma radiografiei pumnului, ca ea este normala din punct de vedere endocrinologic, a spus ca va mai creste. Nu a precizat cat, dar a spus ca va atinge probabil cel putin inaltimea mamei, 1, 64. Problema mea este ca tot cea mai mica din clasa este. Toti copiii, peste tot, sunt mai mari si mai inalti. Unii ii spun pitica si se cred chiar superiori doar pentru ca sunt mai inalti. Lucrul acesta imi provoaca in continuare suferinta, in ciuda tuturor asigurarilor ca e normala. M-au asigurat ca e standard si acum vreo 7 ani, cand avea lipsa de calciu probabil, si acum am aflat ca are sechele usoare de rahitism. Veau sa preintampin probleme. Are si un inceput de scolioza pe care incercam sa o rectificam cu exercitii fizice de incalzire si de pe net.

Ce pot face daca doresc sa o vad si pe ea mai inalta, toate fetele cunoscute sunt mai mari decat ea, mi-e teama sa nu ramana mica daca va avea curand menstruatie. Mi s-a spus: somn, alimentatie corecta, exercitiu fizic. Cred ca le indeplinesc. Pot sa ii dau stimulente? Am incercat cu arginina dar mi-a teama sa continui. Ce recomandati dvs?

Precizez ca nu sunt conditii pentru a practica inot sau alt sport decat Karate. Mananca natural, doarme vreo 9 ore doar, - din cauza programului de la scoala de dupa masa, dar invata f bine si este f. vesela.


Multumesc.
0
18-11-2012, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu va sfatuiesc sa apelati la vreun medicament sau la vreun supliment nutritiv, efectele pot fi teribil de neplacute.
Copilul va creste exact cat trebuie si nu puteti schimba acest fapt.
Inotul este ok, dar alte sporturi pot opri cresterea, mai ales practicate intensiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-03-2013, ora 21:36
Ioana Gabriela Popa
Nu este medic/terapeut
Ioana Gabriela Popa
Buna, am 14 ani (ii implinesc in aprilie ) menstruatia mea venit la 11 ani jumate, e normal ? Eu am 136cm si 38 de kg. Asta e problema, eu sunt cam mica de statura si vreau sa fiu mai inalta, am fost la endocrinolog la iasi la sf spiridon, si acestia miau spus ca cartilajele mele sunt de 16 ani si ele sunt inchise. Eu am citit pe internet ca daca stai atarnat de o bare cresti, e adevarat ?Pana la ce varsta cres fetele ?
multumesc
0
12-03-2013, ora 08:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, aparitia menstruatiei determina oprirea cresterii (inchiderea cartilajelor de crestere) de obicei fetele crescand pana pe la 13-14 ani, rareori pana mai tarziu.
Din pacate nu aveti nimic de facut, iar procedeul descris de catre D-voastra este nu numai inutil, dar si periculos pentru coloana vertebrala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-03-2013, ora 20:28
Ioana Gabriela Popa
Nu este medic/terapeut
Ioana Gabriela Popa
da dar am citit pe internet ca daca ma apuc de sporturi nu mai am nici o sansa ?
0
12-03-2013, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, in general sporturile opresc cresterea mai repede decat ar fi normal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-03-2013, ora 22:43
Ioana Gabriela Popa
Nu este medic/terapeut
Ioana Gabriela Popa
multumesc pentru sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți stimula creșterea în înălțime (dieta, exerciții, sport)
  • Statura la copii - cum poți stimula creșterea în înălțime?
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •