cum sa fac sa-mi inteleg sotul

09-02-2012
moni31
Nu este medic/terapeut
moni31
suntem casatoriti de 11 ani, avem doua fete de 10 si respectiv 3 ani, avem o casnicie mai zbuciumata sa zic asa ca nu putem sa avem o comunicare sau discuti pe problemele care ne aduc la cearta, am incercat de multe ori sa stau de vorba cu el sa discutam sa avem o comunicare dar de fiecare data ajungeam la reprosuri si jigniri dupa care unu din noi ceda si ramaneau problemele tot nerezolvate iar a doua zi o luam de lacapat.In timpul cand nu suntem certati ne spunem vorbe dulci avem o viata sexuala fara bariere si cu toate astea in urma cu doua luni am aflat ca ma inseala.Pentru prima data am avut o discutie serioasa in care mi-a spus ca ma iubeste si ca nu m-ar schimba pt nici o femeie.Eu asta nu inteleg cum poti sa spui ca iubesti si in acelasi timp sa inseli.a trecut am hotarat sa-l iert si sa ne vedem de viata incontinuare dar cu anumite conditi sa nu ma mai jicneasca, sa comunice cu mine si sa ma ajute sa trec peste...fapta lui.Au fost doua saptamani fara ca eu sa-i pot reprosa ceva dupa care au inceput aceleeasi discuti poate chiar mai rau, la randul meu am inceput sa-i reprosez greseala ce a facut-o.si asa am ajuns sa ne certam tot ma ai des.desi mi-a spus ca ma va ajuta sa trec, sa am dinou incredere in el nu a miscat un deget, ba dincontra mi-a dat mai multe motive sa cred ca ma inseala.oare gresesc eu?Va multumesc !
5 comentarii
0
09-02-2012, ora 17:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
- stii SIGUR ca te-a inselat.?...sau ai aflat de pe la cineva?
- DE CE ai acceptat "comportarile" lui INCA de la inceput?!?..
asa zici."avem o casnicie mai zbuciumata sa zic asa ca nu putem sa avem o comunicare sau discuti pe problemele care ne aduc la cearta, "
- DACA tot l-ai iertat (ma gandesc ca pt. fete, NU pt. el)...DE CE-I tot amintesti?.accepta, acum...
- nu-i mai spune nimic, nu-i mai cere "socoteala la ce a facut sau/si ce va face";
- axeaza-ti pt. putina vreme dragostea, DOAR asupra fetelor.
ma intreb:
- NU cumva chiar te provoaca?, .ca TU sa pleci sau sa-i dai motiv sa plece si iata sa FIE CUM VREA EL?!?
- oare asta-ti doresti?...nu cred.
Iti doresc tot binele din lume si..DACA POTI..lasa lucrurile sa "curga" de la sine.
cele bune,
0
13-02-2012, ora 09:08
moni31
Nu este medic/terapeut
moni31
in primul rand vreau sa-ti multumesc pt raspuns.si da stiu sigur ca ma inselat pt ca l-am prins cu mesaje si apeluri pe telefon si mi-a recunoscut deoarece aveam dovezile.Atunci la acel moment ma rugat, ma implorat sa-l iert si binenteles ca am facut-o de dragul fetelor si al lui nu pot sa mint, dar cu rugamintea sa ma ajute el sa trec peste sa ma inteleaga, sa avem comunicare, sa nu mai repetam greselile care ne-au adus in situatia respectiva.A fost de acord.Dar nu au trecut doua saptamani si am gasit nr.respectivei de tel pe tel lui, la care raspunsul lui afost ca a sunat-o din greseala, si nu afost numai asta au inceput din nou reprosurile, jignirile si numai zic.Ne certam incercam sa discut cu el si in final ajungea sa spuna ca ma iubeste ca nu vrea sa ma schimbe cu nimeni ca nu exista femeie pe lume care sa se compare cu mine, asta tine doua trei zile dupa care iar reprosuri, jigniri de am ajuns sa nu mai inteleg nimic.Problema e ca am incercat sa nu-i mai reprosez si sa fiu mai indiferenta dar atunci mi-a reprosat ca nu imi pasa.Sincer nici eu nu mai inteleg nimic.Eu nu pot sa-i reprosez e un tata model pt copii, e harnic a tras tot timpul pt casa, doar ca de cand si-a schimbat serviciul a inceput sa fie putin schimbat de atunci ainceput sa- mi spuna lucruri urate, sa mai ramana la baute, acum stau sa ma intreb oare sa fie anturajul?nu stiu, dar o sa incerc sa-ti ascult sfatul si o sa incerc ca toata dragostea ce candva i-am purtat-o sa le-o daruiesc fetelor.INCA O DATA MII DE MULTUMIRI SI SA TI DEA DUMNEZEU MULTA SANATATE SI FERICIRE.
0
28-02-2012, ora 12:26
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna Monica,

Ma tem ca si eu trebuie sa iti reprosez un lucru... faptul ca ai permis necomunicarii si jignirilor sa vine in casa voastra si sa le gazduiti pt atata amar de vreme. Acest rau trebuie taiat din radacina inainte de casatorie si in primii maxim 2 ani de casnicie... nu l-ai format asa, acum dupa 11 ani va fi greu, greu tare greu cu el. In acest punct nu trebuie sa mai lasati certuri /conflicte neterminate, din fiecare conflict trebuie sa trageti o concluzie, altfel va certati degeaba. Inca ceva te rog din suflet nu conflicte in fata copiilor... este mai traumatizant decat iti pot inchipui si iti spun din experienta. Apoi, sa nu crezi ca acum il poti aduce pe calea cea buna usor, sa il faci ca el sa lase de la el, ca el sa fie umil fiindca el a gresit.. nu, asta se va intampla. Tot tu vei lasa de la tine, tot tu vei fi suparata si frustrata... barbatul cu ale lui. Ce poti faci: sa ii arati care are acasa o femeie ca lumea, frumoasa, gospodina, descurcareata, sexy. Sa ai in voce si vocabular o liniste, o intelepciune si un calm ca iti bine sa iti iei campii. In incearca sa adopti o atitudine indiferenta... daca tu nu il intrebi de sanatate, el te intreaba? Dar, inainte de toate cel mai bine ar fi sa ai cateva sedinte de psihoterapie. Astfel, vei reusi sa te intelegi mai bine, sa te cunosti mai bine, sa iti intelegi si cunosti sotul mai bine si impreuna cu acesta vei gasi care sunt adevaratele voatre probleme, care sunt solutiile acestora si iti vei raspunde la intrebarile care iti treceau prin minte. Daca nu ai timp sa mergi la un psiholog intra pe topexperti.ro este un site care ofera consiliere psihologica online si in cateva sedinte de terapie parca vei vedea cum ti le lumineaza minte si cu iti dai seama de multe lucruri. Iti doresc o viata frumoasa si fericita.
0
19-11-2013, ora 15:37
alexandra mavrodin
Nu este medic/terapeut
alexandra mavrodin
buna am 23 de ani si sunt alexandra am 2 copii o fetia si un baia in varsta de 4 si 2 ani nu ma inteleg cu sotul meu sub nici o forma si suntem impreuna de 7 ani nu imi explic cum de a trecut atata timp este o persoana foarte dificila eu nu ma bag deloc in viata lui nu il intreb nimic din ceea ce el face pt k lar deranja sunt o femeie cum putine mai gasesti dar se pare k pe el nu il pot multumi cu nimic nu mai spun k ma bate de imi sar capacele ce ar fi de facut sunt foarte disperata in nici un caz nu pot sa il parasesc pt k nu am cum sa ma descurc cu 2 copii el are o situatie mai buna decat a mea astept niste sfaturi va rog mult
0
13-03-2014, ora 14:06
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
moni31:

de unde incep conflictele voastre? da-mi un exemplu de cearta, de la motive (antecedente, ce s-a intamplat inainte, ce a declansat-o) la cum a decurs si la concluzii (final).


Alexandra Mavrodin:

- te-ai gandit la terapie de cuplu (in cazul in care si sotul tau ar fi de acord)?
Niciun om nu merita sa stea intr-o relatie abuziva (verbal sau fizic) pt ca asta ne marcheaza si ne poate afecta si relatile viitoare.
FA CEVA! Spune-i clar ca nu mai accepti sa te bata! Ca iti doresti altceva pt tine si un alt model pt copiii vostri. Ca vei divorta daca nu se chimba nimic. In ce masura crezi ca l-ar influenta daca ar sti ca ai putea sa pleci si sa nu-si mai vada copiii?

iar ca sa nu fii ingrijorata: el va avea obligatie de intretinere dupa divort, proportionala cu nevoile tale si veniturile lui. Si se va tine cont de toate contributiile tale in timpul casatoriei (munca in gospodarie si cresterea copiilor, nu numai veniturile).

Toate cele bune!

Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul