Cum sa iau anticonceptionale?

01-05-2008
dana87
Nu este medic/terapeut
dana87
iau marvelon 28, in prima zi a mentruatiei am luat prima pastila (asa mi-a recomandat doamna doctor), asta a fost in data de 10 aprilie, ieri, in data de 30 am terminat pastilele mari, cele 21... si au mai rams si cele mici (7 sunt) cu care nu stiu ce sa fac, sa le incep din seara aceasta sau sa astept sa imi vina menstruatia si sa incep o folie noua dupa terminarea acesteia? mentionez ca e prima data cand iau anticonceptionale si din acest motiv sunt nedumerita. Va multumesc !
6 comentarii
0
01-05-2008, ora 00:00
CCristina
Nu este medic/terapeut
CCristina
poti sa incepi sa le ei imediat pe cele 7 care ti-au ramas, adica in continuare celor 21, cele 7 pastile ramase sunt doar pentru ati aminti cand trebuie sa incepi o nou folie de anticonceptionale. pastilele ramase(cele 7) nu contin compozitia de hormoni ca celelalte 21.
0
02-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Trebuie sa le luati in continuarea celor 21, iar cand le-ati terminat incepeti o noua folie.
Toate cele bune.
0
02-05-2008, ora 00:00
CarmenBubu
Nu este medic/terapeut
CarmenBubu
buna seara.eu iau novynette de un an si ceva.in fiecare sambata termin de luat pastilele iar marti imi vine ciclu..si ma tine cam 3 zile.vineri dimineata mia trecut si..am m'am culcat cu prietenul si si-a dat drumul.pot ramana insarcinata daca sunt in pauza de 7 zile de la terminarea respectivei folii de pasile pana la urmatoarea data cand le iau..?sau am mai auzit ca dupa ce iti trece..ciclul 2-3 zile poti sa o faci neprotejat deoarece sansele sa ramai insarcinate sunt mici..Dar pe mine ma intereseaza daca eu dupa ce am terminat cele 21 de pastile sunt protejata cele 7 zile de pauza dupa care ma apuc iar sa iau pastilele..?
0
03-05-2008, ora 00:00
CCristina
Nu este medic/terapeut
CCristina
Dupa ce ai luat cele 21 de pastile, esti protejata si in cele 7 zile de pauza. Numai bine!
0
11-05-2008, ora 00:00
CarmenBubu
Nu este medic/terapeut
CarmenBubu
buna ziua.iar va deranjez.am o prietena care a uitat sa isi ia pastila novynette.ea trebuia sa o ia sambata seara la ora 20:30 si a luat'o a doua zi (adica duminica)la ora 10:00...ce trebuie sa faca in continuare?va multumesc!
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Daca a luat-o in 12 ore este bine, trebuie sa le ia in continuare in ordine.
toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •