Cum sa iau mai exact marvelon 21?

14-03-2010
annadeea
Nu este medic/terapeut
annadeea
buna.am luat timp de un an marv 28 si acum 2 luni am trecut pe marv 21 ptr ca nu am mai gasit.nu stiu cum sa le iau exact.med de fam a zis sa incep din prima zi e ciclu si sa fac o pauza de 7 zile, eu am facut doar de 5zile din prima zi de ciclu.e bn cum am procedat, sa iau tot asa din prima zi de ciclu chiar daca nu ajung la o pauza de 7 zile poate mai putin?va multumesc
5 comentarii
0
14-03-2010, ora 13:27
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Doctorul ti.a zis bine ce ti.a zis, nu a zis de nebun, adevarat, tre luat in prima zi de ciclu, si faci o pauza de 7 zile dupa ce termini blisteru [ pauza ca la toate anticonceptionalele, 5 sau 7 zile. dar tu ai 7 din cate am observat ] si tre sa respecti acele 7 zile, dar dc ? ca apoi sa nu te trezesti cu vro dereglare, sau orice alta minune care poate aparea in timp. IAR dupa ce se termina acea pauza de 7 ZILE, incepi a 8a zi, fie ca ti.a venit menstra, fie ca nu. si esti protejata. eu nu cred ca este tocmai bine sa scurtezi acea pauza, ca sunt si anticonceptionalele astea facute cu cap, si tre luate cu cap. eu zic sa respecti exact procedeul, ca nu cred ca mori daca stai + 2 zile pauza... mmm.. "de ce sa nu fie bine cand poate sa fie rau" nu ?dc sa nu le iti tu corect si sa eviti orice alta problema mai bine ? dar faci cum vrei. think about it.
0
14-03-2010, ora 15:20
annadeea
Nu este medic/terapeut
annadeea
mersi crissa.nu stiam exact dar voi face pauza resp.ptr ca am nunta vara asta si nu vreau sa ma duc cu burta la nunta.ms
0
14-03-2010, ora 17:45
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Cu placere/ sa ai o nunta frumoasa !
0
14-03-2010, ora 23:08
skilefida
Nu este medic/terapeut
skilefida
buna...am si eu o intrebare...am inceput blisterul de marv mai devreme cu o zi...adica am facut pauza decat 6 zile...aveti idee daca se poate intampla ceva ? astept un raspuns...va multumesc
0
15-03-2010, ora 00:12
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Nu mai are rost sa scriu iar, ce i.am scris tipei de mai sus, cu pauza de 7 zile, ti.o zic si tie, nu mori o zi in plus. dc nu respecti tu alea si vrei sa faci altceva, nu inteleg.. eu ti.am dat un "sfat" pe care il iei in considerare sau nu..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •