Cum sa-l fac pe sotul meu sa revina la situatia anterioara?

03-04-2008
mnb
Nu este medic/terapeut
mnb
Poate cineva sa imi spuna daca i se pare normal ca un barbat insurat (de10 ani)sa se uite aproape non stop la filme xxx, si sa se masturbeze pe ascuns?Eu nu l-am vazut mastubindu-se, dar seara cand el vine la culcare si crede ca eu dorm el se uita la pg.xxx.Pe calc. i-am gasi ca se uita la diferite video clipuri mai ciudate la orele cand eu nu sant in preajma, chiar cand sant copiii acasa si eu am treaba.Am uitat sa precizez ca avem 2 copii impreuna (5, 7ani).
Intotdeauna ia placut sa se uite la astfel de filme(ca la toti barbatii dealtfel)dar in ultimul timp exagereaza.
Poate aceasta cauza sa-i afecteze viata sexuala?Pentru ca are pb. cu erectia, altadata fiind activ din p.d.v.sexual.
Intr-adevar ca de cateva luni am avut niste pb., certuri, discutii mai aprinse si de atunci relatia noastra s-a cam inrautatit.El spune ca defapt totul dureaza ptr. el de multa vreme, cam de 2-3ani.Atunci am avut eu intradevar o perioada in care l-am refuzat destul de des la pat, fara sa am un motiv anume sau pe cineva, probabil stresul cu copiii, parintii mei care sau prea bagat in relatia noastra...Dar de atunci am mai avut sex, nu asa de des cum ar fi vrrut el poate doar 1-2ori pe luna, dar am avut si ne-am simtit bine.Acum de 4-5 luni relatia noastra cam scirtie si santem la faza de incercare de refacere a casniciei (de dragul copiilor).El mi-a spus acum 5 luni ca nu mai vrea sa facem sex si ca nu se mai simte atras de mine ca la inceput.Nu stiu ce sa fac, cum sa fac ptr. ca il mai iubesc si nu as vrea sa ne departim, dar el este foarte distant si rece in urma discutiilor avute acum 5 luni.De atunci a inceput sa exagereze si cu filmele xxx.Cum sa procedez pentru ca nu as vrea sa-l pierd!!

Precizez ca este asa de distant si nu mai vrea sa faca sex cu mine doar in urma discutiilor de acum 4 luni.Atunci s-a rupt ceva intre noi.Nu stiu cum sa fac sa revenim la normal.Intr-adevar atunci in urma unor conversatii ale lui pe mess cu o fosta colega l-am facut sa recunoasca ca rel. de pe mess l-au afectat sentimental.Cred ca i-am zdruncinat orgoliul barbatesc in mom. in care l-am fortat sa recunoasca ca are aceasta rel. care l-a si afectat sentimental.Atunci mi-a spus ca nu se mai simte atras de mine sexual(deocamdata)si ca nu mai vrea sa facem sex, dar de vreo doua sapt. ia mai revenit cheful, dar numai stimulat de filme si asta ma face sa ma simt extrem de prost.Cum sa fac ?Ce sa fac?
5 comentarii
0
03-04-2008, ora 00:00
mnb
Nu este medic/terapeut
mnb
Acum are pb. cu erectia (are38ani), parca fara stimulent :filme sau guma acea pusa la baza penisului nu mai tine.Sa fie doar stresul sau il pot afecta si filmele.Ptr. ca se uita zilnic (si cred ca se mast.)Ce sa fac?
0
11-04-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Draga mea, banuiesc ca stii ce sfat am sa-ti dau. Vorbeste cu el. Spune-i si lui ca inca il mai iubesti, spune-i tot ce simti. Daca ai avut vre-o vina, ai zis ceva ce nu trebuia sa spui in cearta pe care ati avut-o accepta-ti greselile si cere-ti iertare pentru ele. Asta este ceea ce poti face tu. Pentru ca el sa-si ceara iertare pentru greselile lui, asta deja nu o mai poti influenta. Dar poti discuta cu el calm, sa afli de ce a facut ceea ce a facut, ce l-a impins sa caute alte relatii, fie ele si pe mess, si vezi ce are el nevoie ca sa-i oferi pentru ca lucrurile sa mearga mai bine intre voi. Explica-i si tu ceea ce ai nevoie si incercati sa ajungeti la un compromis. Intreaba-l daca nu ar accepta sa mearga la un urolog, apoi la un psiholog daca problemele lui nu sunt de natura biologica.
Sfatul meu este sa nu-l judeci dupa aparente, discuta cu el si afla-i motivele. S-ar putea ca filmele la care se uita sa fie o substituire a lipsei vietii sexuale, dar s-ar putea ca lucrurile sa stea tocmai invers. Adica sa fie atat de preocupat de problema erectiei, incat se uita tot timpul la filme incercand sa-si rezolve problema. Problemele de erectie sunt un subiect foarte delicat la barbati, le afecteaza insasi esenta lor masculina si poate este foarte preocupat de aceasta, face exercitii, incearca sa-si mentina erectia privind acele filme. Nu poti stii ce se afla in mintea lui pana cand nu discutati. Ia-l usor, nu-i fa reprosuri, fii intelegatoare cu el in absolut orice spune, incearca sa te pui in locul lui, sa vezi de ce spune ceea ce spune si nu uita ca el deja se simte in dezavantaj, in inferioritate avand problema pe care o are. Nu arata mila fata de el, mai degraba ia-l ca un egal si poarta-te cu el ca si cand nu ar avea problema pe care o are. Barbatii isi confunda masculinitatea cu marimea penisului, cu erectia si cu durata ei, chiar daca nu este asa. Tu trebuie sa faci tocmai inversul pentru a-l scoate din starea in care se afla, arata-i tot timpul prin comportamentul tau fata de el, fa-l sa se simta barbat si in alte moduri, nu doar prin capacitatea de erectie. Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa-ti spun.
Mult succes!
Cu drag, Sorina.
0
11-04-2008, ora 00:00
mnb
Nu este medic/terapeut
mnb
Multumesc mult pentru sfaturi, am sa incerc sa vorbesc cu el desi cred ca va fi inutil si nu va recunoaste nimic.Dealtfel discutii am avut dar nu pe aceasta tema, ci pb. noastra care spune el ca ar fi plecat de la acele refuzuri ale mele neexplicabile de acum 3 ani.De atunci a inceput el sa imi caute toate defectele.In loc sa discutam pb. el a cautat sa imi caute nod in papura.Iar de un an si-a reintilnit pe mess o fosta colega, dupa care sotul meu si-a pierduicapul(fapt recunoscut de el).A mai recunoscut dealtfel ca s-a implicat in relatie 100%sentimental, iar pe mine m-a cam scos afara din inima lui. Bineinteles ca de aici s-au iscat multe discutii in fam.iar eu am gresit ca in loc sa-i dau pace l-am tot cicalit, iar acum suport consecintele.Relatia noasta s-a racit incetul cu incetul.Mi-a si spus dealtfel ca nu ma mai iubeste dar ca ii sint draga si despre sex mi-a spus clar ca nu mai ma doreste.Cu ea nu m-a inselat ptr. ca noi sintem in Germania iar ea in R.Acum am observat ca exagereaza cu filmuletele astea, si chiar ca imi fac pb din cauza asta.Se uita la ele cat de des poate pe zi, si probabil ca de acee nu mai simte nevoia sa facem sex si nu ma mai doreste.In felul acesta relatia noastra nu vad cum ar putea sa o recladim.Dealtfel ma aflu cam singura pe baricade.De dragul copiiilor am decis ca nu am sa renunt pana nu imi epuizez toate armele, dar daca nu reusesc dragoste cu sila nu vreau si o casatorie de suprafata iarasi cred ca nu as putea sa traiesc.
Cum sa procedez oare?
0
12-04-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Draga mnb, ai putea sa pui in aplicare si sfaturile care ti-au fost date pe celalalt subiect pe care l-ai deschis. Adu-i aminte sotului tau, prin comportament si aspect, de ce s-a indragostit de tine la inceput. Cum erai atunci? Ce i-a placut la tine? Daca nu stii exact, intreaba-l. Amintiti-va impreuna de prima voastra intalnire. Ce v-a placut unul la celalalt? Ce v-a atras unul catre celalalt? Aducandu-va aminte de toate acestea, este posibil sa realizati diferentele intre atunci si acum. Bineinteles ca nu veti putea aduce trecutul in prezent, sa fiti din nou ca atunci, pentru ca oamenii se schimba, timpul si ceea ce se intampla in jurul nostru ne schimba inevitabil. Dar puteti sa constientizati mai bine care au fost lucrurile care v-au indepartat unul de altul, ce va placea unul la altul si ati uitat sa mai faceti. Poate ca ii placea la tine faptul ca gasea un zambet la orice spunea, iar tu ai uitat sa zambesti datorita grijilor, copiiilor, etc. Este un exemplu teoretic, voi stit mai bine ce a stat la baza dragostei dintre voi. Incearca sa lasi toate grijile de o parte cand vine el acasa, fii zambitoare, dragastoasa, plina de viata. Pentru ca el sa vina acasa cu placere, sa stie ca gaseste un mediu cald si armonios, destins, dupa o zi plina de munca. Nu te stradui prea mult pentru a nu lasa impresia de artificialitate, fii doar binedispusa, fara a-l cicali si a-i face reprosuri. Arata-i doar ca esti acolo si-l iubesti, ca in esenta ai ramas aceeasi si ca inauntrul tau se afla inca acea tanara de care el s-a indragostit. Atat. Apoi lasa-l pe el sa se indragosteasca din nou de tine, in ritmul sau propriu, si lasa-l pe el sa faca primul pas spre un sarut, o imbratisare, nu forta lucrurile si nu cere de la el ceea ce el nu este pregatit sa-ti ofere. Cu fiecare pas pe care il faci catre el, el va face unul inapoi. Paseste ALATURI de el si nu inspre el.
Mai trebuie sa stii ca nimeni nu-ti da garantii ca totul va revni pe fagasul cel pun. Este posibil ca lucrurile intre voi sa se fi schimbat atat de mult, voi sa va fi schimbat atat de mult, incat nu mai poate exista o cale comuna. Fii pregatita si pentru acest lucru, dar nici nu dispera daca lucrurile nu se schimba din prima. Ai rabdare, dar fii si pregatita sufleteste daca lucrurile nu ies asa cum iti doresti.
0
17-04-2008, ora 00:00
mnb
Nu este medic/terapeut
mnb
Multumesc mult ptr. sfaturi.
Am incercat sa discut cu el de multe ori despre ruptura dintre noi si de unde provine.El spune ca vina ca si-a gasit pe mess pe fosta colega cu care s-a simtit ff bine este a mea.Ptr ca eram mai mereu nervoasa si de cele mai multe ori nu a primit aprecierea pe care o ateptam de la mine.I-am spus ca poate din cauza ca avem copiii poate ca aprecierea pe care el o astepta a mers spre copiii.

Eu mi-am recunoscut greselile si chiar mi-am cerut iertare ptr. ele.Dar el cred ca nu mai vrea sa incerce vreo apropiere de mine, de frica sa nu se mai intimple ce a fost in trecut.Mi-a spus ca sa lasam timpul sa decida.Ce mi se pare ciudat este faptul ca mi-a spus ca sex nu vrea sa faca cu mine.De ce oare ma tot intreb, ca doar asta ne-ar putea apropia din nou.Bineinteles ca inteleg ca daca avem disutii dupa aia nu-ti mai arde de nimic, dar de ce nu lasa evenimentele sa decurga normal?Am senzatia ca efectiv se fereste de mine.Sa nu ma mai iubeasc achiar de loc?

Mie imi este f greu sa ma regasesc si sa plec la drum mai departe.Sant intr-o stare de depresie, plang mai tot timpul, incerc sa nu ma vada el ptr. ca mi-a spus ca atunci cand ma vede ca plang ma vede ca pe o femeie slaba si lui asta nu-i place.Ma simt asa de singura, ptr. ca aici in Ger.nu am pe nimeni, l-am avut doar pe el (si copiii bineinteles)dar acum daca pe el il simt asa de departe...Pe parintii mei nu mai pot sa-i aduc aici ptr. ca el a spus ca nu-i mai vrea aici, daca vreau sa ma duc eu cu copiii in vacante (fara el)la bunici pot sa ma duc(daca sant bani!!)Este un intreg lant al slabiciunilor...el o are pe mama lui aici la 10 km. de noi si vorbeste si o vede aproare zilnic.

Ma simt asa de ciudat ptr. ca el spune ca totul ptr. el a inceput sa fie asa de rau de 2 ani (de cand eu practic am avut o perioada in care l-am mai refuzat la pat).De atunci a inceput sa-mi caute "nod in papura".
Dar cee a ce ma doare pe mine este faptul ca el in tot acest timp a tacut, eu am crezut ca fac bine ceea ce fac si acum dupa ce a inervenit pb cu cea de pe mess si mi-a spus ca i-a placut de ea de atunci relatia noatra practic a cam luat sfarsit.Sexual de atunci mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nimic doar de cand a recunoscut ca a avut aceea rel.dupa care eu am vazut cum isi pierde capul.Acum nu stiu daca mai comunica cu ea sau nu dar cred are si pe alta (tot pe mess)si nu stiu daca o cunoaste sau nu...

Nu stiu ce sa ma mai fac, ma simt disperata si asa de singura.Eu asa am stiut sa-l iubesc.Dar el a spus ca nu asta a fost iubirea pe care a asteptat-o in viata.ACUM si-a dat seama dupa ce avem 3 copii???
Cu asta nu ma pot eu obisnui.Eu am dat tot ce am avut, nu am trait decat prin familia mea, si el s-a plictisit ACUM cand cpoiii au mai mare nevoie de noi amandoi.Acum cauta el aventura pe care nu a avut-o in adolescenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul