Cum sa lupt cu paranoia asta

05-12-2017
eXtraplanetary
Nu este medic/terapeut
eXtraplanetary
Am citit threadul "antipsihoticele sunt periculoase" si m-am speriat. As putea sa lupt cu paranoia asta prin prin psihoterapie? Nu vreau sa mai iau pastile!

Cum fac sa nu mai ma deranjeze asa de tare, sa nu mai am atacuri de panica?
9 comentarii
0
05-12-2017, ora 09:05
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie, Timisoara
Psiholog Iosif Szenasi
Buna ziua,

In asemenea cazuri, cel putin pentru inceput, psihoterapia este o abordare complementara, medicatia fiind necesara. Incepeti si psihoterapie si vedeti cum merge.

Sanatate multa, si toate cele bune!
1
05-12-2017, ora 09:17
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
"antipsihoticele sunt periculoase" este o idee specific paranoida si apare adeseori in discursul celor care refuza sa accepte ca au o problema psihica (refuz care si el insusi este caracteristic persoanelor cu tulburari psihice).
Ca psiholog-psihoterapeut cu experienta indelungata in cadrul unui spital de psihiatrie si in colaborarea cu medici psihiatri am vazut atat beneficiile cat si limitele utilizarii medicamentelor (inclusiv a antipsihoticelor).
In cazul tulburarilor insotite de halucinatii, delir, idei paranoide, antipsihoticele scad sau chiar anuleaza aceste simptome, lucru esential in recuperarea rapida a persoanei.
Este extrem de important sa se inteleaga ca un episod psihotic (insotit de delir si halucinatii) distruge creierul, si cu cat persoana sta mai mult in episod, fara tratament, aceasta distrugere este mai mare si...ireversibila.
Sigur ca exista niste efecte secundare ale antipsihoticelor, ca dealtfel la orice medicamente, dar acesta este totusi mai mic decat beneficiile obtinute.
Exista destui pacienti pe care ii cunosc care functioneaza foarte bine datorita medicatiei si au invatat sa gestioneze efectele secundare.
Este la fel de important de inteles ca se trateaza persoana nu boala, caci fiecare persoana este unica si raspunde intr-un anume fel la tratament. Fiecare situatie este unica si evaluarea corecta este sansa catre recuperare. Si in cazul persoanelor cu afectiuni grave psihoterapia da rezultate bune pe termen lung, de aceea se recomanda adeseori o combinatie intre tratamentul medicamentos si psihoterapie.
0
05-12-2017, ora 10:05
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Orice medicament are și efecte adverse. De aceea se iau numai la recomandarea medicului. Dar de aici și până a le subestima efectul pozitiv e cale lungă.
Medicația combinată cu psihoterapia dă rezultate mai bune și mai rapide, dar asta nu înseamnă să renunți la medicație, eventual medicul poate micșora dozele și în funcție de evoluție îți poate spune ce ai de făcut în continuare.
0
05-12-2017, ora 13:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Antidepresivele care se dau pentru atacurile de panica nu sunt niste pastile asa agresive. Poti sa incerci sa faci psihoterapie si cand te simti mai bine, sa scazi treptat medicatia, dupa o schema data de doctor.
Sotul meu ia un antidepresiv de 20 de ani si nu are efecte adverse.
0
05-12-2017, ora 14:37
eXtraplanetary
Nu este medic/terapeut
eXtraplanetary
Ce sa-i zic prietenei mele? Vezi ca am fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida, ba mai mult vezi ca o sa raman impotent de la pastile.
0
05-12-2017, ora 16:27
eXtraplanetary
Nu este medic/terapeut
eXtraplanetary
Off. daca nu faceam urat atuncea, timp de 6 luni, acuma nu eram distrus pe viata
0
05-12-2017, ora 18:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vezi ca e deschis un grup de suport pentru cei cu sz pe Romedic.
0
05-12-2017, ora 20:53
Psihologie, Bucuresti
Lucrul cel mai rau in toata povestea nu este ca "ati facut urat atunci" ci ca nu ați inteles DE CE ati facut urat, sau, cu alte cuvinte, de ce ati ales tocmai acest fel de a face urat.
0
08-12-2017, ora 00:31
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu'ti fa probleme pt prietena ta, femeile apreciaza destul de mult, as spune chiar f mult, psihozele la barbati, le considera a fi o dovada de caracter puternic ! :) Ideea este sa nu "faci urat" (adica episod psihotic) foarte des si sa se sperie iremedibil, daca iei un tratament minim si constientizezi un pic exagerarile n-o sa ai probleme in relatie !
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK