Cum sa ma ingras?!

24-12-2009
guess?who
Nu este medic/terapeut
guess?who
Buna, am 16 ani, 184 inaltime, si pe la 60 kg, sunt inalt si foarte slab mi se vede fiecare os in parte, as vrea sa stiu cum as putea sa ma ingras, mananc cam 2 3 mese pe zi neregulate, sunt fumator tutun/ganja, beau mult cola, 2 3 sticle pe zi (sunt dependent de cola) si sunt foarte cocosat cam de 3 4 ani, dar nu pot sa stau drept am incercat dar nu pot respira bine cand stau drept si nu pot sa merg bine( ma balangan)
Deci va rog daca imi puteti da un sfat pentru ingrasat sa urmez un regim alimentare ceva...
Si sa'mi spuneti cu coloana ce'as putea sa fac sau la ce doctor sa merg pentru ca este foarte deormata.
Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
24-12-2009, ora 10:28
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
1.trebuie sa faci cumva sa ai mese regulate, cu mancare gatita, nu tip fast food
2.renunta la fumat ACUM! Mai tarziu va fi foarte greu iar regretele nu vor servi la nimic. Din cauza cifo-scoliozei pe care probabil o ai, capacitatea pulmonara si asa este probabil diminuata si cu fumatul nu faci decat sa o diminuezi si mai mult.
3.am mentionat deja ca probabil ai cifo-scolioza, o problema frecventa la tineri din cauza ca la un moment dat se produce o crestere brusca si importanta in inaltime, in timp ce musculatura, , ramane in urma". Tot din cauza asta probabil nici nu mergi corect. Solutia este gimnastica medicala la inceput, dupa care in functie de gradul scoliozei si tinand cont si de alti factori se poate merge la o sala de sport unde sa existe un instructor specializat in kinetoterapie.
4.Deci, primul pas logic este sa te prezinti la medicul de familie care te va trimite sa faci o radiografie de coloana.
5.Apoi acesta probabil te va trimite la un ortoped ca sa determine gradul scoliozei si/sau direct la fizioterapie unde vei incepe sub indrumarea unui kinetoterapeut gimnastica.
Dupa ce faci ce ti-am spus cauta-ma sa iti dau si o reteta de luare in greutate. Aceasta va merge in paralel cu gimnastica pentru a dezvolta masa musculara, nu grasime! Nu ai nici un interes!
Te rog sa nu amani pentruca la varsta pe care o ai sansele de recuperare sunt mult mai mari deoarece cresterea inca nu s-a incheiat.
TE ROG LUMINEAZA-MA SI PE MINE, CE ESTE GANJA?
0
25-12-2009, ora 05:08
guess?who
Nu este medic/terapeut
guess?who
Ganja este "iarba"(marijuana).
Imi spui si mie cifo-scolioza ce este de fapt? o boala de coloana?
0
25-12-2009, ora 09:39
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
cifoza este curbarea inspre fata a coloanei, iar scolioza este curbarea in lateral (ca un S)
0
25-12-2009, ora 19:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Tetrahidrocanabinolul din marijuana, în peste 90% din cazuri, induce sindrom de malabsorbţie; produce sindrom hipoanabolic în care dezasimilaţia predomină iar asimilaţia...(substanţele nutritive nu se absorb corespunzător, şi nu numai).
Cola îţi face PRAF sistemul gastroenterologic şi pe cel nervos...renunţă gradat la acest vicii şi te vei îngrăşa garantat 100%; mult succes!

Sărbători fericite!


În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: