cum sa renunt la efectin si serlift? ma simt foarte bine!

25-01-2008
family
Nu este medic/terapeut
family
buna ! mi s-a pus diag., , tulb. obsesiv-compulsiva episod depr. sever". de 2 ani iau serlift si efectin si ma simt f.b. totusi, as vrea sa renunt la tratament pt. ca am ajuns la concluzia ca am exagerat si nu a fost chiar asa cum ma gandeam eu.cum as putea sa renunt? brusc sau prin reducerea dozelor ? multumesc !
3 comentarii
0
07-02-2008, ora 00:00
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
family, shi eu am fost diag. in vara asta cu acelashi diagnostic ca shi al tau.identic.eu am luat initzial am luat sertralina.apoi cipralex shi acum iau prozac de vreo luna shi jumate.merge binishor dar nu sunt deloc ca shi inainte.eu sper ca o sa fie bine, ca m-am saturat de coshmarul asta.tu spui catzie itzi e foarte bine.se poate oare sa mai traishti senzatzia aia de foarte bine dupa ce ai avut o asha afectiune?!
tu ai luat mereu acelashi tratament?de la inceput?te rog mult sa-mi spui shi mie cate ceva in sensul asta.multzumesc.
shtiu ca tratamentul va fi de lunga durata, nu mai conteaza. important e sa ating iar starea aceea de bine de care vorbeshti tu shi pe care o cunosc shi io de dinainte de boala.
0
02-06-2008, ora 00:00
Adip
Nu este medic/terapeut
Adip
Si eu iau Efectin, l-am redus treptat si continui sa-l iau intr-o doza infima, 7-8 grauntze din capsula dimineatza. Nu prea ma lasa sa-l suprim, sunt sigur ca exista si dependenta psihica. In ceea ce priveste diagnosticul., cele mai des intalnite sunt tulburarile anxioase ce alterneaza cu crize acute depresive.(de aici si tendinta de a pune dignostic de tulburare obsesiv-compulsiva). Principala vinovata este anxietatea, trebuie testat in primul rand daca ea mai este prezenta ! Hipnoza este un remediu bun pentru indreptarea unor programe gresite ale creierului primitiv.
0
14-09-2008, ora 00:00
cita
Nu este medic/terapeut
cita
Buna! Iau efectin de un an de zile(75 mg/zi). La inceput credeam ca nu voi mai fi om in toate mintile. Mi-am mai revenit pe parcurs, totusi daca cineva avizat ar putea sa-mi raspunda, din ce categorie face parte Efectinul, este un antidepresiv mediu, tare sau f.tare?Si ma mai intreb daca in urma acestor tratamente mai poti fi vreodata ca inainte?Am citit un articol in "Jurnalul de sanatate" de saptamana aceasta scris de un profesor psihiatru al Univ. Cardiff din care am putut sa aflu parerea deloc buna a acestuia despre antidepresivele cu care suntem tratati vrem nu vrem.S-ar parea ca electrosocurile ar fi mai de preferat luand in calcul efectele secundare.Ce parere aveti despre terapiile naturiste ? Dar despre acupunctura si medicina chineza?Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: