Cum sa scap de gandurile eronate si urate?Problema | Forumul Medical ROmedic

Cum sa scap de gandurile eronate si urate?Problema

31-01-2013
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
Buna ziua.Stiam site-ul, nu am mai intrat dar am revenit.Problema este urmatoarea.Din 2009 dupa ce am facut atacul de panica si l-am tratat nu am mai avut deloc.Dar in vara lui 2009 dupa vreo 1 luna de la atac, au inceput sa imi vina niste ganduri eronate, urate.Gandurile sunt de diverse feluri si toate de rau:ganduri cu injuraturi(imi vine o injuratura eronata in minte adica fara VOIA MEA), ganduri de genul:as vrea sa ma arunc in fata masinii sau as vrea sa bat pe cineva, as vrea sa sparg un geam sau sa lovesc pe cineva.Mentionez ca toate gandurile astea vin FARA VOIA MEA!Am uitat CE E MAI IMPORTANT:Am mers si la medic, sunt diagnosticat cu tulburare obsesiv compulsiva si depresie(depresia a cam disparut) si iau urmatorul tratament:Zyprexa si Fobiless.Am luat si Haloperidol dar s-a renuntat la el.Am incercat multe tratamente, starea se imbunatatea apoi iar se inrautatea si tot asa.Modalitatile prin care scap de ganduri sunt ori sa zic in gand :Doamne fereste ori sa analizez gandurile si sa imi spun ca nu e adevarat si ca nu e normal si ca nu sunt cu voia mea etc.As vrea de la voi SFATURI si MODALITATI cum sa scap de aceste ganduri.Momentan situatia e stabila.Am inceput sa merg la Biserica, am inceput sa-L cunosc pe Hristos si sa LUPT!As vrea din inima SA INVING!Dar intrebarea e CUM?Am fost la 2 psihologi dar nu prea m-au facut sa ma simt bine, adica mai multa vorbaraie, probabil nu am gasit omul potrivit.Ce ma sfatuiti?Mentionez ca NU SUNT UN OM VIOLENT, SUNT CHIAR TIMID.Am fost la Bucuresti la Spitalul Alexandru Obregia, vreo 4 internari dar a mers pe moment dupa iar au inceput.Am trait momente de calvar si vreau ca acest calvar sa se amelioreze sau SA-L INVING!Calvar insemnand sa stau ore intregi sa fac ritualurile si sa ma lupt cu gandurile, sa fiu inchis si blocat la vorba datorita gandurilor si ritualelor etc., sa nu mai pot fi atent la scoala si sa nu mai fiu la fel ca inainte.Mentionez ca am 18 ani.Sper sa ma ajutati.M-am saturat de suferinta si de ganduri FALSE!:(Multumesc din suflet.
13 comentarii
0
31-01-2013, ora 23:00
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
Mentionez ca am incercat sa nu le bag in seama dar pana nu fac si mecanismele, ritualurile nu prea inceteaza.Cateodata da, cateodata nu.
0
01-02-2013, ora 10:06
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Aruon, te vad ca esti disperat si iti inteleg disperarea, insa Nu esti singur in aceasta suferinta. Citeste Grup de suport pentru TOC

Se refera la persoanele cu Tulburare Obsesiv Compulsiva si nu suntem putini.

Aceasta boala este extrem de grea, din fericire cedeaza la tratament cu antidepresiv, dar in doza mai mare, sursa aici www.ocdfoundation.org

Am cateva sfaturi sa-ti dau:

Nu te identifica cu gandurile, oricat de ingrozitoare ar fi.
Renunta treptat la ritualuri, sunt inutile si consumatoare de energie.
Iesi in aer liber de cate ori poti
Ai grija de programul de somn, sa fie de min 8 ore
Renunta, daca consumi, la cafea, ciocolata, ness, cola
Adera la un grup de suport activ, in engleza daca stii, sunt oameni care iti spun povestea lor intr-un mod pozitiv si DA se poate sa depasesti aceasta boala.
Gandeste-te ca nu esti singur in aceasta boala.

Sanatate maxima
Prozac
0
01-02-2013, ora 13:21
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
Multumesc mult pentru raspuns!Mai astept si alte raspunsuri.
Am uitat sa mentionez ca unele ganduri sunt si legate de sinucidere sau mutilare, sau ganduri ca nu ma iubesc sau ca sunt inutil sau ca as vrea sa imi fac rau etc.Niciodata nu am pus gandurile in aplicare si nici nu vreau sa o fac, Doamne fereste.Am sa citesc topicul acela.Multumesc
0
02-02-2013, ora 21:16
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
as vrea sa te intreb Aruon daca primul episod a fost mai grav cumva?
0
03-02-2013, ora 00:12
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
Primul episod de care?Atacul de panica?A fost groaznic, am ajuns la spital cu tensiunea 18 si 180 batai pe minut.Am stat cu tensiune mare o gramada de timp, nopti de groaza dar ce e mai de groaza e ca au fost multe nopti de groaza, scuzati repetitia inainte fara sa ma duc la doctor.Vreo 3 luni de atacuri de panica.Apoi am mers la doctor si dupa doua saptamani, dupa ce am luat tratamentul mi-am revenit
0
03-02-2013, ora 00:28
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
deci sa nteleg ca ai avut pe langa tensiunea mare doar idei delirante fara halucinatii nu?
1
03-02-2013, ora 00:37
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
DA!Nu am avut halucinatii, nu am auzit voci, nu am vazut nimic fals.De ce intrebi?
0
03-02-2013, ora 14:54
Gavrilescu
Nu este medic/terapeut
Gavrilescu
Aruon, o sa scapi de gandurile eronate cand o sa-ti dai seama ca religia este o mizerie si o sa te indepartezi de ea.
0
11-02-2013, ora 17:15
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
Team intrabt pt ca personal cred ca am TOC si nu schizifrenie, , , in fne, , , te sfatuiesc sa incepi tratamentu cu nutricalm de la vitacare si branca ursului sunt singur ca in 2 zile te simti super bine !!!
0
22-08-2014, ora 19:55
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
A trecut ceva timp de cand nu am mai postat..
Toamna lui 2013 a fost de cosmar..din cauza gandurilor si obsesiilor ajunsesem in prag de psihoza, nu ma mai puteam controla..ziua si noaptea nu dormeam deloc si gandeam obsesiv si faceam ritualuri.Plus ca aveam si depresie si fobie sociala, nu ieseam din casa deloc, nu am iesit o luna..Eram la alt doctor decat cel din prezent si luam pastilele in doze foarte mici ceea ce nu mi-a priit..desi omul trebuie sa se invete si cu alte pastile..
Cum am schimbat medicul si am reinceput sa iau pastile mai multe, tratamentul meu fiind olanzapina, venlafaxina, orfiril, si rivotril(la acestea din urma am renuntat la decizia doctorului), si pramiracetam...si am inceput sa ma simt mai bine chiar daca imi mai vin cateodata ganduri din acestea urate eronate si sa fac ritualuri dar imi vin mai rar..ies afara, ma plimb, dorm bine si incerc sa sper la mai bine.
Ma doare sufletul ca din cauza acestor stari de rau nu am putut sa ma duc la liceu si sa-l termin..3 ani am amanat fuundca cum incepea scoala cum veneay staru de rau adica de ganduri, obsesii, fobie sociala, depresie iar toate la un loc ma faceay din om neom...su cum trecea toamna cum imi reveneam..dar incepea iar in tiamna urmatoare
Acum ma duc iar in clasa 11 la frecventa redusa fiindca stau mai putin la scoala si si asa am depasit varsta de a ma duce la zi.Soer sa nu ma apuce iar raul fiindca vine toamna..
Acum sunt binisor dar va spun 100% ca din TOC daca se avanseaza si nu se gaseste ameliorare, poti ajunge la psihoza cum am ajuns eu..dar ey luam pastile foarte putine atunci..
Vreau sa va intreb, ce suplimente adjuvante sa iau in toamna acum, sa ma ajute putin sa ma tina pe linia de plutire acum cand incepe scoala..mor de frica ca o sa revina cosmarul..ce pot lua naturist care oe langa pastile ma pot ajuta putin?ptr TOC si anxietate si fobue sociala ma refer..
Si as mai vrea piate stiti voi ceva bun bun de concentrare si de memorare ptr la sc..voi cum faceti fata la scoala/servici?
Sper din tot sufletul sa nu mai imi fie rau si sa pot termina si eu liceul ca de cand ma chinui..
Multa sanatate si sa fiti feriti de stari de rau!
Astept raspunsurile voastre cu drag.
1
22-08-2014, ora 20:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Aruon

In primul rand nu ai avut psihoza, ai avut niste elemente psihotice...
Stai linistit. Ok ?

In al doilea rand foarte multi dintre cei de pe Forum au amanat ani dpdv medical, mai ales in liceu, dar si in facultate.

Si cu asta stai linistit.

Aveam un tip destept in prima facultate, care a ajuns acum mare director in Universitate si cand pica vreun examen sau trebuia sa repete anul, zicea relaxat: lasa ca in 5 ani fac eu si anul asta. Si il repeta de cate ori era cazul.

Si a ajuns director.

Asa ca daca termini in timp liceul sau nu, paguba-n ciuperci.

Relaxeaza-te ca nimic nu se poate intampla.

Daca te vad profesorii ca vii la toate orele, ca esti cuminte si nu faci glume care sa ii deranjeze, precis te trec. Du-te acolo, stai in banca si fii cuminte. Fa act de prezenta daca vrei sa termini repede si unde este cazul, sa vina mama la scoala si sa vorbeasca cu profesoara, sa explice problemele tale de sanatate (depresie severa e suficient sa zica). Profesorii sunt si ei oameni si inteleg.

Si eu am stat un an pe acasa in liceu pentru ca nu am vrut sa iau pastile de depresie. Te asigur ca nu a cazut cerul peste daci, am luat din prima bacu, am facut doua facultati si am avut la un moment dat si 2 servicii in paralel.
0
22-08-2014, ora 20:43
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
Asa este..ai mare dreptate Clara..multumesc mult pentru incurajari
Tu mai iei ceva naturist sau adjuvant pe langa tratament?
As vrea sa iau ceva naturist care sa ma ajute la toc, depresie, fobie sociala, sa fie un adjuvant care sa mearga bine cu pastilele..stii ceva de genul?
Sau e de ajuns sa iau pastilele..?
De concentrare si memorie ca si asta e afectata din cauza tulburarilor psihice ar fi lecitina complexul b(ptr psihic), magneziul, memoplus sau cele cu ginko dar ptr tulburarile psihice nu stiu..
0
22-08-2014, ora 20:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu prea se iau medicamente naturiste combinate cu medicamente alopate. E contraindicat. Se bat cap in cap.

Ia niste polenolecitina de la Plafar. O sa iti dea mai multa energie si putere de concetrare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: