Cum sa scapi de depresie/anxietate? | Forumul Medical ROmedic

Cum sa scapi de depresie/anxietate?

13-06-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Deci cum sa scapi de simptomele de depresie, lipsa chefului de viata, stat numai in pat, vointa 0, energie 0, oboseala si anxietate(tensiune) cand merg prin supermarketuri?Exista scapare?
17 comentarii
3
13-06-2017, ora 21:37
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună seara!
Da, se poate scăpa. Cu ajutorul psihoterapiei. Dacă în urma evaluării rezultă că e o formă severă de depresie, psihologul vă trimite și la psihiatru pentru medicație și concomitent veți continua și cu psihoterapia.
3
14-06-2017, ora 13:18
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Numai ca nu stiu daca 1% din populatia acestei tari isi permite sa dea 150-200 lei ca sa stea de vorba 50 minute cu cineva. Ca sa nu mai zic ca asta trebuie facuta de mai multe ori pe luna. Se depaseste cu usurinta salariul unui om normal. Ma refer la salariul parintelui (daca are), caci cel bolnav de depresie sau alte boli psihice nu are cum sa munceasca.
0
16-06-2017, ora 22:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bine punctat.
1
17-06-2017, ora 07:43
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Dacă medicul trimite la psihoterapie, există posibilitatea ca ședințele să fie decontate de casa de asigurări. Știu că deocamdată psihoterapia cognitiv-comportamentală e decontată. Sunt psihoterapeuți care au incheiat contracte cu medicii psihiatri, și-atunci medicul te trimite acolo unde știe că se decontează serviciile.
0
17-06-2017, ora 08:11
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Poate in orasele mari exista posibilitatea decontarii psihoterapiei. Dar sunt atatea formalitati incat acestia evita.Si la un psihoterapeut care are un contract cu un medic psihiatru e foarte aglomerat. Daca apuci o sedinta pe luna. E un cerc inchis. Ai posibilitati materiale ai acces la servicii de calitate.
0
23-07-2017, ora 09:49
Ionut 82
Nu este medic/terapeut
Ionut 82
Bună. Are cineva un sfat pentru a trece mai ușor peste gandurile negative și stările de neliniște, de anxietate? Mulțumesc.
0
23-07-2017, ora 15:56
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Da. Gaseste-ti o ocupatie.
0
23-07-2017, ora 16:02
Ionut 82
Nu este medic/terapeut
Ionut 82
Mulțumesc de ajutor, dar nu îmi e așa ușor pe cum pare. Mă simt foarte rău parcă am toate bolile Pământului.
1
23-07-2017, ora 18:43
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Ionut 82 incearca sa faci miscare in aer liber, sport. Chiar si plimbarea e suficienta.La fel ca Martin van Nostrand iti recomand sa faci ceva nu sa stai degeaba la televizor, ceva cu mainile daca poti. Vei vedea ca daca te obosesti putin fizic ori mental o sa-ti fie mai bine. Poti incerca sa inveti o limba straina. Activitati sunt multe...in general recomand tuturor sa-si tina mintea ocupata cu ceva, sa nu mai apara gandurile intrusive.
0
23-07-2017, ora 19:13
Ionut 82
Nu este medic/terapeut
Ionut 82
Clozapin Multumesc de sfat, dar exista o metoda sau o practica sa îmi rup mental gândurile negative și sa le înlocuiesc cu gandurii pozitive?
1
23-07-2017, ora 21:12
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Primul pas este sa nu iti mai doresti sa le rupi si sa le inlocui. Mintea omului e hoață. Cu cat i te impotrivesti mai mult cu atat mai mult te ataca si ea. Fa pace cu mintea ta ! Accept-o asa cum e si permitei sa iti dea si acele ganduri negative, dar nu le mai lua in seama. Ai sa vezi ca la un moment dat o sa se plictiseasca si o sa taca.
Apoi analizeaza-te si vezi daca poti sa gasesti cauza din care esti suparat. De cele mai multe ori, un om are o anume chestie care il deranjeaza si il intristeaza pana intra in depresie. Daca ai norocul sa gasesti cauza, vezi daca poti sa faci ceva sa o rezolvi, iar daca nu, accept-o. Ideea e sa nu iti mai consumi energie psihica luptandu-te cu mintea ta sau cu lucrurile pe care nu le poti indrepta.
Si in cele din urma, incepi si ocupa-te de o pasiune de-a ta. Nu cred ca exista om pe pamantul asta care sa nu aiba un hobby, o chestie care sa-i placa sa o faca.
0
24-07-2017, ora 06:05
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Foarte bine, Martin van Nostrand ! Sunt de acord cu tine.
0
24-07-2017, ora 14:15
Ionut 82
Nu este medic/terapeut
Ionut 82
Vă mulțumesc pentru timpul vostru. Încerc de azi sa ies cu bicicleta. Mi a propus cumnata mea sa ieșim la plimbare. Sa știți ca foarte mult mă ajuta sfaturile voastre. Am nevoie de ele și încă o data va mulțumesc.
0
25-07-2017, ora 19:51
Ionut 82
Nu este medic/terapeut
Ionut 82
Bună seara. Am o întrebare pentru Martin siClozapin dacă se poate?
Este posibil ca din cauza anxietății sa ai stări de oboseala mare, amețeli, transpirație abundenta, durere de gat și altele? Gust amar ?Mulțumesc.
0
25-07-2017, ora 20:12
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Din toate cate ai enumerat, eu cred ca doar oboseala poti sa ai din cauza anxietatii. Celelalte mi se pare simptome de boli fizice nu psihice. Dar na, eu nu sint doctor...
0
25-07-2017, ora 22:20
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Ionut 82 de la anxietate poti avea transpiratie abundenta (asa mai patesc eu) dar oboseala mare si ameteli pot fi si de la caldurile astea mari de iulie. Durere de gat ? Nu prea cred. vezi sa nu ai ceva vreo pneumonie du-te si fa un set de analize. Poate ai facut baie cu apa rece.Gust amar poate fi de la fiere (colecist). Nici eu nu ma prea pricep cel mai bine sa-ti faci niste analize la sange : hemoleucograma, TGO, TGP si vezi ce mai recomanda medicul.
Noroc !
2
26-07-2017, ora 07:08
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Nu orice simptom se datorează psihicului. Se verifică întâi la medic dacă nu-i o problemă medicală. În situația în care toate analizele sunt bune, deci nu există problemă medicală, atunci se cere intervenția unui psiholog, care, pe baza rezultatului evaluării psihologice, recomandă psihoterapie sau dacă e nevoie trimite și la psihiatru pentru medicație, concomitent cu psihoterapia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExerciÈ›iul fizic, o opÈ›iune viabilă pentru ameliorarea depresiei È™i anxietății la tineri
  • Terapia prin umor poate reduce simptomele depresiei È™i anxietății
  • ComparaÈ›ie între efectele sportului È™i efectele antidepresivelor în ameliorarea depresiei È™i anxietății
  •