cum sa slabesc?

23-05-2008
camyi
Nu este medic/terapeut
camyi
Am 27 de ani si 1.57 inaltime si 67 kg, am luat multe anticonceptionale (in prezent nu iau), duc o viata sedentara si cand sunt stresata ma indop, nu am vointa sa mananc vegetarian si nici fonduri suficiente pentru asa ceva, imi plac dulciurile si o perioada am avut o fiata activa am mers foarte mult in fiecare si, ore intregi si am slabit dar nu ma tinut mult. ce imi recomandati sa fac ca sa slabesc? precizez ca in situati de stres nu ma pot abtine si mananc ca o sparta, si va rog numi recomandati un psiholog ca in micul oras in care traiesc asa ceva este imposibil, am fost o data si am incercat sami spun problema si mi sa spus de catre doctorita respectiva sa merg mai des la biserica. Nu am inteles legatura atunci si am ramas muta si far nici o replica si am plecat hotarata sa nu mai calc pe acolo in veci cu riscul de a deveni obeza. cum fac sa ma abtin de la mancare? si cum mai slabes eu vreodata?
2 comentarii
0
19-06-2008, ora 00:00
guadalupe
Nu este medic/terapeut
guadalupe
Draga mea !
Deduc din mesajul tau ca esti f. frustrata ! Ei bine, nu esti singura ! Stim cu totii ca persoanele care au probleme cu greutatea sunt aparent cele mai joviale, mai dragute, mai zambitoare, cei mai buni prieteni, au simtul umorului cel mai dezvoltat. Dar noi dolofanii stim ca este o dureroasa aparenta, ca de fapt lucrurile sunt cu totul altfel, ca ne-am saturat de mii de diete, ca suferim cand pe plaja costumul de baie sta ca dracu pe noi ! Asta o stiu si psihologii, insa "manevra "cu dusul la biserica este cel putin incompetenta ! Cat priveste indopatul cu dulciuri este clar ca esti o pers. stresata. Iar daca printre dulciuri se afla ciocolata si / sau foietajul atunci chiar trebuie sa fii mai radicala cu tine si cu corpul tau ! Nimeni nu poate sa-ti prescrie dieta minune ! Tu esti stapanul propriului corp !
Dintre toate dulciurile, eu iti sugerez inghetata! Este un excelent produs antistres ( stimuleaza producerea de endorfine) - ca si ciocolata, numai ca la ciocolata lucrurile stau cam asa: azi mananci 2 cubulete si maine simti nevoia sa devorezi o ciocolata intraga ! Ca sa renunti la dulciuri mai usor poti sa iei Crom. Gasesti la farmacii Cromdiet, un produs relativ ieftin care nu are efecte secundare.
Te mai astept pe forum cu noutati!
0
18-01-2015, ora 20:45
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua,

Daca nu aveti posibilitatea de a urma un proces terapeutic la cabinet, exista varianta psihoterapiei online (prin Skype, de exemplu) sau a sedintelor telefonice. Astfel aveti acces la psiholog oriunde v-ati afla.

De asemenea, indicat ar fi si consultarea unui nutritionist. Acesta va prescrie dieta, iar psihologul va ajuta sa depasiti obstacolele in calea respectarii ei, sa evitati mancatul emotional si sa fiti consecventa cu programul de exercitii fizice.

Mult succes!

psih. Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.