Cum sa trec peste anxietate | Forumul Medical ROmedic

Cum sa trec peste anxietate

03-07-2018
ANAioana4
Nu este medic/terapeut
ANAioana4
Buna, am mai avut un anunt legat de anxietatea mea din februarie
Tot pe la spitale in urgențe cu atacuri de panica, tot tinand o pe a mea ca am ceva, ca Mor, ca pățesc ceva
Simt ca nu mai rezist, viata mea s a schimbat asa tare fata de acum 5 luni. Nu ma mai recunosc, nu mai stiu ce sa fac
Fac tratamente pentru anxietate cu alprazolam si coaxil si ședințe de psihoterapie. In afara ca nu mai am atacuri de panica nu simt o schimbare. Adică, ma ajuta mult psihoterapie, am trecut peste frici, peste frica de a sta singura sa nu mi se faca rau, frica de a fi singura pe strada etc.
Toată anxietatea mea a inceput din cauza unor examene, am avut examene recent si le am trecut cu brio fara nici o problema
Dar cea ce ma necăjeste, sunt afecțiunile fizice. Extrasistole, ameteli, dureri de cap uneori si cel mai nasol lucru..respiratia.
Am fost la analize la plămâni, film, nu am absolut nimic, am facut ekg la inima si nu am Nimic chiar dacă a spus că palpitatiile si extrasistolele sunt normale din cauza stării mele de neliniste si tensiune
Ma supăra enorm respiratia. Simt presiune in piept tot timpu, tot timpul senzația sa trag aer in piept, sa casc ca sa pot lua aer in piept, am zile bune cand nu ma deranjează asa tare si zile in care imi vine sa plang si aproape o dau in stări de panica din cauza lipsei de aer.
Toată lumea, medicii, psihologul spun că respiratia asta a mea este de la anxietate. De luni de zile nu mai respir normal
Nu mai stiu ce sa fac, oricât incerc sa nu ma gandesc, sa am vointa sa am activități, de două luni mi am reluat activitățiile pe care le aveam înainte de asta, am facut progrese enorme in stariile mele, dar respiratia simt ca nu revine la normal
De cand am avut ultimul atac de panica din cauza ca respirăm greu, mi a rămas asa zisul "simptom "
Nu stiu ce sa mai fac, ies in oras ma uit pe strada, ma uit la lume, ma uit la prieteni si ma intreb cum e sentimentul ala sa respir ca si ei. Cum e sentimentil ala sa mă pot duce oriunde fara sa am grija ca nu respir bine, să mă bucur de vara fara sa intru in panica ca nu pot lua aer de la căldură. Vreau sa fiu din nou ca înainte, da simt ca sunt intr o cușcă si nu pot iesii si simt ca nu o sa mai pot redevenii eu.
3 comentarii
0
03-07-2018, ora 07:10
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața
Părerea mea este că ar trebui schimbat tratamentul ce luați dv sunt prea ușoare medicamentele și au potenta slabă.Meegwti la reevaluare și vorbiți cu medicul dumneavoastră curant.Nu renunțați la psihoterapie pentru că ajuta foarte mult.
Sanatate
0
03-07-2018, ora 11:39
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Discutați cu medicul psihiatru, singurul în măsură să vă schimbe tratamentul sau dozele. Psihoterapia ajută, dar schimbările nu se produc peste noapte, pentru că e nevoie să vă schimbați modul de gândire și percepție, să vă puteți accesa resursele aflate în stare latentă și să dobândiți competențe în a vă gestiona situațiile întâlnite.
0
07-07-2018, ora 00:13
ANAioana4
Nu este medic/terapeut
ANAioana4
Si este normal daca simt cate o bătaie neregulată a inimii pe zi? Deobicei seara am cate o extrasistola. Si stare de panica dupa, pentru ca ma panichez cand simt bătaia neregulată, ca totusi este vorba de inima. Deși mi am facut ekg si nu mi a găsit nimic. Doar lipsa de magneziu si calciu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •