cum scap de panaritiu

11-09-2009
laura123
Nu este medic/terapeut
laura123
am un panaritiu de o luna de zile, ma chinuie ingrozitor, am fost la medic mi-a prescris antibiotic si antiinflamator, am luat 7 zile nimik ea a evoluat, am aplicat local tot ce am auzit betadina, propolis, varza., apa fierbite am folosit chiar si sinerdol tot local cand am zis ca trece mi-a aparut din nou in laterala cealalta a degetului.Daca ati avut asa ceva sau sunteti in domeniu va rog spunet-mi ce sa fac ca inebunesc imi vine sa-mi tai degetul
8 comentarii
0
11-09-2009, ora 12:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, panaritiu se vindeca cu homeopatia foarte usor. Antibioticele nu aduc nimic, iti strica sangele si distruge flora intestinala si ficatul, este mai bine si pt. panaritiu sa nu le ei decat se le ei.

Cauza este in sange, ai sangele plin de ciuperci si bacterii...

Fa ce iti spun eu si o sa vezi diferenta intre homeopatie si antibiotice.

Cumpara urmatoarele remedii homeopate de la o farmacie homeopata (Dona, Help Net)
1. Acidum nitricum C9
2. Hepar sulfuris C15
3. Silicea CH 9
4. Candida albicans CH30

Un tub cu 80 de granule costa in jur de 6 lei. Granulele SE SUG SUB LIMBA !

In prima si a doua zi iei dimineata o granula de Silicea si dupa o pauza de 3 ore iei cate o granula de Acidum nitricum de 4 ori pe zi
Incepand cu a treia zi dimineata una de Silicea, la pranz una de Acidum nitricum si dupa amiaza de la ora 3 incepi sa iei Hepar de 3-4 ori
Faci asa 3-5 zile si o sa vezi efectul. Cand apare vindecarea opresti tratamentul,
si dupa 7 zile reduci la Hepar si Silicea cate odata pe zi din fiecare.

Iei si Candida albicans la fiecare 4 zile o granula timp de 4-5 saptamani.

Trebuie in acest timp sa-ti speli unghia des cu tinctura de Arnica diluate in ceva. Se gaseste la plafar.
Si spalaturi locale cu otet diluat sunt bune.

Trebuie sa eviti cafeaua, cofeina, cascavalul, zaharul, dulciurile, laptele si carnea redusa mult.
O cura de legume si fructe nu ar strica in acest timp. pt. a da posibiliteatea la sange sa se curete cat de cat
in mod natural.

Silicea poti sa iei ulterior la fiecare 4 zile cate o granula (8 saptamani)

Remediile de mai sus sunt universale, se poate ca trebuie si un remediu indivual pt. a completa vindecarea, asa cum se da in general in homeopatie. Dar acestea vor ajuta enorm.

Succes.
0
14-09-2009, ora 17:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca nu este vorba de un panaritiu ci de o unghie incarnata !
Daca nu se excizeaza coltul unghiei ce creste in repliul ungheal, inflamatia nu se vindeca, oricat acidum nitricum, hepar sulfuris, silicea sau antibiotice ai lua !
Mergi cat mai urgent la un chirurg sau un dermatolog.
0
16-09-2009, ora 15:30
laura123
Nu este medic/terapeut
laura123
nu este unghie incarnata.
0
17-09-2009, ora 15:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un panaritiu nu dureaza o luna de zile !
0
10-12-2009, ora 10:38
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
buna! inmoaie bine degetul in apa calda, da cu betadina, lasa umpic si apoi pune un antibiotc, eu am pus amoxicilina, putin praf, desfaci o capsula, asta in fiecare seara pana se vindeca. sau rivanol si apoi antibiotic, alternezi si tu. eu m-am chinuit 2 luni de imi venea sa inebunesc de durere si nu imi trecea cu nimic. am incercat asa si intr-o seara am inmuiat bine degetul si am intrat cu o pila de unghii si am rupt din coltul problema, am dat cu betadina si apoi am pus praful. acum nu mai am nimic. trebuie sa ai rabdare ca dureaza pana se vindeca.bafta.
0
13-12-2009, ora 19:09
laura123
Nu este medic/terapeut
laura123
multumesc violeta intre timp am ajuns la chirurgie si., , , fost groaznic.sper sa fie bine.
0
16-12-2009, ora 09:08
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
am avut si eu vreo 5 luni de zile la unghia mare de la picior puroi, probabil ca la inceput a fost panaritiu dar netratat si tot zgarmand eu la el, mi-a crescut unghia in carne si puroia continuu. nu m-am dus la chirurg de frica si am stat asa cateva luni bune tot cautand pe net remedii. asa am aflat de dr Uscatu Marius de la clinica medlife din bucuresti si am luat legatura cu dansul. mi-a spus ca nu se face nici o operatie ci doar imi taie coltul unghiei intrat in carne caci altfel nu se vindeca cu nimik. am ajuns la bucuresti si la dl doctor. interventia pe care mi-a facut-o a fost foarte simpla si nedureroasa(xilina) si a durat 30 de secunde. mai mult am facut pe drum caci veneam din pitesti. vreau sa-i multumesc dl doctor pt ca am scapat de o problema care ma sacaia de mult timp si ajunsesem sa nu mai pot merge decat in papuci.
0
08-01-2010, ora 23:40
Alexromvl
Nu este medic/terapeut
Alexromvl
Pentru domnul Scarface
Am vazut opinia dvs privitoare la tratarea panaritiului.
Pe mine ma omoara aceasta problema de un an de zile. Am avut mai intai in partea dreapta a degetului mare de la un picior, ulterior mi-a aparut si in partea opusa si ulterior la celelalt deget mare de la piciorul stang.
Am facut deja doua operatii le diferiti doctori dermatologi care mi-au spus aceeasi tampenie cu unghia incarnata si "datorita" lor boala mi s-a agravat. Doctorii nu fac decat experiente pe noi. Panaritiu intradevar este o infectie, dar nu trece cu operatie ci cu un tratament adecvat. Eu am incercat si chimicale si naturiste si cele pe baza de aloe vera nimik. Un posibil microb ar putea fi si stafilococul auriu prezent acolo.
Tratamentul recomandat de dl Scarface
1. Acidum nitricum C9
2. Hepar sulfuris C15
3. Silicea CH 9
4. Candida albicans CH30, nu stiu daca este medic, dar nu se gaseste prin farmacii.
Cine poate sa-mi spuna exact de unde il pot comanda sa ma contacteze
-*


(*modificat de administator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: