Cum se comporta un copilas de 1an si jumatate dc are timpanul perforat? | Forumul Medical ROmedic

Cum se comporta un copilas de 1an si jumatate dc are timpanul perforat?

11-06-2015
freyas
Nu este medic/terapeut
freyas
In urma cu 2 zile baietelul meu si-a introdus un betisor in ureche a plans foarte tare dupa care a inceput sa sangereze, am mers la urgente, dar pt k ne aflam in Anglia nu cunosc cabinete particulare si trebuie sa asteptam pana marti pt un consult de specialitate.cspecialitate.cei de la urgente nu i-au facut nimic doar o consultatie in urma careia ei cred k ar fi doar o zgarietura!ce vreau sa intreb este:cum as putea sa-mi dau seama dc are timpanul perforat? Cum s-ar comporta dc ar fi aceasta problema ?deoarece el se comporta normal. Nu o atinge nu se scarpina nu are nici-un fel de schimbare in comportament, nu plange!aceaata este a doua zi si vad k doar ii curge din urechiuse dar nu pot sa-mi dau seama ce?!pt ca este amestecat cu sange.doar cand doarme ii curge!dar eu il gasesc ca un sange uscat dupa ce se trezeste!sa fie doar reactia urechii de autocuratare, pt k nu l-a curatat nimeni atunci, sau inca mai sangereaza?va rog sa ma ajutati cu un raspuns caci nu stiu ce sa fac!multumesc
3 comentarii
0
11-06-2015, ora 22:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU trebuie sa ajunga apa in ureche, nu se spala urechea cu apa.
2. trebuie sa aruncati betisoarele din casa... nu cu ele se curata urechea
3 se poate pune la intrare in ureche o vata imbibata si scursa cu alcool sanitar sau alta forma de alcol.. pentru a mentine un mediu steril acolo sa nu sa suprainfecteze pana ajungeti la ORL
0
11-06-2015, ora 23:12
freyas
Nu este medic/terapeut
freyas
Dar credeti ca ar fi posibil ca tipanul sa sa fie perforat?
0
13-06-2015, ora 13:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da cu ce ajuta Copilul faptul ce cred eu despre cele intamplate?
pasii de urmat sunt aceiasi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: