cum se curata copiii in ureche?

16-01-2008
marinaioana
Nu este medic/terapeut
marinaioana
Vreau sa stiu cum se curata copiii in ureche(puiutul meu are 2 luni).sincer va spun ca nu stiu si imi este teama sa nu o ranesc.la baita incerc sa o sterg cu coltul scutecului umezit dar nu este de ajuns.
4 comentarii
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceara di conductul auditiv.are rol protector(de apa, de insecte) si nu trebueste stearsa.decat acea ce se vede la intrarea in conduct, mai profunt NU intrati !
Pielea conductului creste si se deplaseaza spre exterior(asemeni unghiilor) si scoate ceara in afara,.deci acea ceara care ese trebueste indepartata !
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
NU folositi betisoare pentru toaleta urechiuselor. N-o sa faceti altceva decat sa impingeti o parte din cerumen in interiorul conductului, favorizand aparitia dopului de cerumen. Micuta nu poate sa spuna : "Mami, am urechea infundata!", "Mami, nu te mai aud!" ATENTIE!!!!! In plus, veti impinge in interior, odata cu cerumenul, si bacterii, favorizand aparitia otitelor.
0
31-01-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Eu ii curat urechiusele baiatul meu folosint betisoare pentru adulti, insa cu foarte mare grija. Nu introduc niciodata betisorul in conductul auditiv. Sterg cutele urechiusei si ceara iesita in afara conductului, folosind miscari din interior spre exterior, tocmai pentru a nu impinge ceara si a infunda urechea bebelusului. Daca simti ca esti neindemantica cu betisorul, mai bine astepti pana creste fetita ta un pic mai mare si folosesti o bucata de tifon steril inmuiat in ser fiziologic. Mare atentie trebuie avuta si la pliurile de dupa ureche, pentru ca acolo se pot forma cojite. Curatarea urechilor se face cel mai bine dupa baie.
0
14-02-2008, ora 00:00
iuvet
Nu este medic/terapeut
iuvet
EU II CURAT INTERIORUL URECHII CU AJUTORUL UNEI COMPRESE STERILE, PE CARE O RULEZ.NU STIU DACA E FT RECOMANDAT.
ACEASTA RECOMANDARE A FOST FACUTA DE UN MEDIC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • 34 de copii ajung zilnic la urgențe din cauza bețișoarelor de urechi
  •