cum se fac spalaturile vaginale?

03-06-2010
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
am si eu o intrebare.cum se fac spalaturile vaginale? medicul ginecolog mi-a prescris femigin pulbere si in prospect scrie k se dizolva 1-2 pliculete unidoza (cum adica unidoza) in 1 litru de apa calda ( apa calda de la foc sau pot sa iau d la robinet?) si cum se fac mai exact?apa aia trebuie sa intre in vagin sau dau doar asa p afara? si cu ce instrument?daca nu am nici un aplicator, cum as putea sa le fac fara sa mai cumpar ceva?
1 comentarii
0
03-06-2010, ora 18:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Seara, înainte de culcare, într-un litru de apă caldă, dizolvaţi 2 pliculeţe de Femigin (ar fi indicat să fierbeţi 1 litru de apă pentru a fi sigură că este dezinfectată, după care aşteptaţi un interval de timp până când apa va atinge o temperatură acceptabilă pentru sensibilitatea dvs. Puneţi apa într-un recipient (de exemplu, într-un lighean) şi începeţi să vă faceţi spălături externe (vă spălaţi cu mâna sau apelaţi la un irigator cumpărat de la farmacia umană). În mod normal, aceste spălături externe sunt indicate din 2 în două zile, iar cele interne, cele care implică pătrunderea apei şi în vagin, o dată pe săptămână. După spălare faceţi tot posibilul să nu vă clătiţi!!!


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)


P.S. - Puteţi să dizolvaţi pliculeţele şi în ceai de gălbenele (calendula officinalis).
P.P.S. - Consultaţi-vă cu medicul curant pentru orice nelămurire!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.