cum se iau anticonceptionalele laurina?

26-01-2012
marya12345
Nu este medic/terapeut
marya12345
buna...pentru fetele care folosesc laurina...spuneti-mi si mie cum trebuie sa le iau??nu am inteles nimic din prospect..trebuie sa iau cate una pe fiecare zi?mai intai cale albe apoi celelalte sau cum???mersi multt!!!
3 comentarii
0
26-01-2012, ora 22:34
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
blisteru e numerotat de la 1pana la 21 culorile la capsule asa sant ele pt ca contin diferite concentratii de hormonii se incepe cu prima zi care e numerotata cu unu si se iau in continuare pana la 21 fiecare zi e numerotata dedesupt te iei dupe sagetute.se incepe cu prima zi a menstruatie si le iei cate una pe zi cam la aceasi ora.pachetul mai contine si niste hartiute care le poti dezlipi si la lipesti pe spatele foliei de anticonceptionale.de exemplu azi e joi dezlipesti folia care incepe cu joi si o lipesti in prima zi unde indica unu asta asa ca sa stii tu ziua in care ai inceput si ca sa ati dai seama daca ai luat capsula in ziua respectiva
dar nu-i obligatoriu eu asa fac ca sa-mi fie mai usor.poti sa mai incepi sa iei anticonceptionalaele si in a 2 sau a 3 zi de ciclu si incepi tot cu capsula aia care e numerotata cu unu dar atunci timp de o saptamana trebuie sa te protejezi ca sa nu ramai gravida.daca o iei cu prima zi de ciclu e ok.sper ca ti-am fost de ajutor.
0
26-01-2012, ora 23:03
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
a si inca ceva c- am uitat sa mentionez primele sant alea galbene pe urma rosii si in final cele albe dupa ce termin de luat cele 21 de capsule faci 7 zile pauza si incepi in a 8 zi sa le iei iarasi tot asa cu prima zi cele galbene numerotate cu 1.
0
27-01-2012, ora 10:36
marya12345
Nu este medic/terapeut
marya12345
mersi mult..mi-ai fost de ajutor..e prima data cand iau si sunt cam speriata...mersi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •