cum se poate recastiga increderea pierduta

24-03-2009
alabalaportocala1
Nu este medic/terapeut
alabalaportocala1
Povestea noastra pe scurt:

ne-am cunoscut in mai anul 2008, eu instalam o masina la scoala unde isi facea ea doctoratul. eu eram intr-o relatie de aproape 2 ani care nu prea mai mergea, eram cam tot timpul certati etc. ea era dupa o relatie de 10 ani cu un tip pe care l-a iubit mult. am inceput sa vorbim la telefon despre electrozi, - preocupare comuna. eu i-am ascuns in tot acest timp relatia in care eram, era o situatie delicata si nu era momentul sa inchei definitiv si brutal acea relatie. ne-am intalnit in brasov (de acolo sunt eu) am vizitat impreuna orasul, a dormit o noapte la mine in acelasi pat doar ca am stat la mare distanta unul de celalalt, a doua zi a fost la fel, superba, la plecare ea m-a sarutat. eu am prins curaj si au urmat mai multe vizite la ea. bineinteles ca intr-o zi a aflat de relatia mea, de faptul ca locuiam cu acea tipa. eu am incercat sa neg adevarul, am mintit-o in continuare, am terminat relatia in care eram, m-am mutat singur si ne-am impacat cat de cat. in noiembrie ne-am impacat si eu m-am mutat la iasi (ea e din iasi) de atunci am continuat din pacate sa o mint cu diverse chestii marunte, sa nu ii spun anumite lucruri si sa ii ascund anumite aspecte. asta a fost cea mai mare greseala pe care o puteam face, acum i-am pierdut increderea de tot, suntem iar certati rau, despartiti, cum pot sa ii recastig incredrea? o iubesc si o vreau de nevasta, si ea ma iubeste si ma vroia la un moment dat. va multumesc pentru ajutor tuturor
7 comentarii
0
24-03-2009, ora 22:27
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
tare rau ai facut ca ai mintit-o.Poate daca ai spuneai de la inceput care e situatia ar fi inteles..Iar dsepre incredere.Stii cum se spune:Increderea-iti trebuie o viata sa o capeti si doar o secunde sa o pierzi...Tare greu ce vrei tu sa faci acum.. :-(
0
24-03-2009, ora 22:42
manuela37
Nu este medic/terapeut
manuela37
in primul rand insista sa vb. si fi sincer cu ea si spunei tot ceea ce mai ai de spus atat din prob vechi cat si noi si abtinete de la a mai "ascunde lucruri". daca te iubeste si o iubesti nu se poate sa stati prea mult despartiti dar retine... daca ai sa continui sa te comporti la fel, se va satura si va cauta alinare la altul. pe o femeie o cuceresti daca esti sincer si ii demonstrezi ca ai deplina incredere in dragostea voastra. spunei ca ai inselat-o si ea te va ierta.
0
03-04-2009, ora 09:15
lupan2maria
Nu este medic/terapeut
lupan2maria
hai sa iti spun eu ce as vrea daca as fi in locul ei in primul rand fii sigura ca tias face un scandal monstru si mas simti deazamagita si cu greu vei mai putea castiga increderea dar totusi daca vroiai sa o ceri de nevasta la un moment dat e momentu acum sa o faci pregateste o surpriza placuta nu stiu o cina romantica si un dormitor cu lumanari muzica romantica si petale de flori pe pat cumparai si o lenjerie intima si puneio cadou pe patul acela si un trandafir sub care sa fie un inel de logodna cereo in casdatorie si promitei ca nu o vei mai minti nicodata si vei inceta sa ii mai ascunzi lucruri dar tine minte nu trebuie numai sa promiti ci sa si te tii de cuvinte, pt ca daca o mai minti si dupa accea fii sigur ca o vei pierde si poate fi definitiv, eu tiam dat o parere si e aceea pe care eu mais dorio in situatia ei:) spor la treaba si sper sa imi dai un raspuns
0
03-05-2009, ora 21:25
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
eu sunt in aceeai situatie k si tine...am mintit ff mult, kiar daca erau chestii mici...de inselat nu l-am inselat insa l'am mintit...si acu nu mai are incredere in mine.parca mi'a intrat in instinct..tot sa mint.de catva timp ii tot zic adevarul si a ramas langa mine...ptr k ma iubeste si se intereseaza de tot ceea ce fac si ma pune la incercare.acu nu'l mai mint...kiar m'am skimbat.
0
20-05-2009, ora 15:16
gabriel1907
Nu este medic/terapeut
gabriel1907
salut alex. Nu stiu daca sunt cel mai in masura sa-ti raspund eu la aceasta problema. In primul rand ai un lucru pozitiv : E bine ca-ti pare rau de felul in care te-ai comportat, nu neaparat pentru ea ca ai facut-o sa sufere ci pentru tine ca te-ai ascuns inspatele unor minciuni si nu te-aiindentificat foarte clar in fata ta de ceea ce vrei cu adevarat. Ce e de facut insituatia asta? Simplu sa vezi cine esti si ce vrei. O vrei inapoi ca sa continui cu minciuna sau o vrei pentru ca o iubesti?! daca e varianta doi te duci frumusel si ii spui ce vrei. Si cu asta basta. Acum e randul ei sa hotarasca. Atentie insa daca te duci indoit o sa te simta. Deci fi hotarat ce vrei. Bafta!!!
0
18-06-2009, ora 19:37
laura_dobaes
Nu este medic/terapeut
laura_dobaes
explica-i motivele pentru care ai mintit-o
tot, de data asta zi adevarul
0
01-07-2009, ora 21:43
Lizz22
Identitate neconfirmată
Lizz22
stii... eu am un principiu : Imncrederea nu se castiga.increderea se pierde cred totusi ca sansa ta ar fi sa purtati o discutie cat de poate de sincera, sa tzi recunosti greselile, sa tzi le asumi si sa nu le mai repeti. Succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul