Cum se poate scapa de mucozitati?

16-01-2012
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Buna ziua, am o fetita de 2 luni care in urma consultului de la ORL dr. a spus ca are rinoadenoidita acuta, faringe normal, urechile bune si nu mi-a dat nimic sa ii fac. Bebelusa nu reuseste sa scape de mucozitati desi ii curat nasucul in fiecare zi cu batistuta, tuseste si ne chinuim asa cam de 1 luna si jum. Din aceasta cauza nu pot sa ii fac vaccinul de 2 luni. Ce se mai poate face chiar si naturist pt a scapa de mucozitati, caci de la ele se trag toate. Am inteles de la dr ca ar avea si polipi dar datorita varstei f mici nu facem nimic. Astept un sfat de la dvs. Va multumesc.
25 comentarii
0
16-01-2012, ora 16:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din cele descrise.. reese ca are mucozitati la cateva zile dupa maternitate?
2 ma intereseaza cu ce alimentati copilul
3 aspiratiile nazale pot fi facute si de 5-10 ori pe zi( inainte de fiecare masa si inainte de somn..se pune cate 2-3 pic de ceai cald de musetel in nas si se aspira inapoi cu batusta bebelusului
pe nasul curat se pune 2-3 pic de lapte matern.
0
16-01-2012, ora 16:44
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
In primul rand va multumesc pt raspuns si raspunsurile la intrebarile dvs sunt
1. exact de la 4 zile avem nasul infundat (am crezut ca fata cea mare in varsta de 2 ani i-a dat ca si ea era infundata)
2. o alimentez numai san
Laptele matern de cate ori il pot pune in nasuc? As putea dupa fiecare curatare? Si cat timp pot sa continui cu aerosolul (ser fizilogic si dexa), il face de 4 zile, odata pe zi?
Inca o data va multumesc.
0
16-01-2012, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebue sa intrerupeti tratamendul cu Dexa.
este un preparat hormonal cu puternic efect local de scadere a imunitatii
se foloseste doar in urgente la laringite odstructive, astm.. can este riscul de sufocare
2. da laptele se pune dupa fiecare aspirtatie
3 cauta pe Google Produse alimentyare care produc Mucus si le scoti din alimentatie
nu folosesti fructe citrice, rosii, struguri..si alte produse care te baloneaza
totul se transmite prin lapte la copil
0
16-01-2012, ora 21:55
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Va multumesc inca o data si am sa scot din alimentatie ceea ce ii face rau micutei, adevarul este ca mancam o mandarina in fiecare seara, dar nu am crezut ca ii poate face rau. Oricum tot ce e necesar pentru ea o sa fac. Deci renunt si la aerosol, desi dexa mi-a fost dat pe reteta de medic de prima oara cand am fost la ORL, avea fetita 1 luna si atunci a zis dr ca are amigdalele cu puroi, desi nu a facut niciodata temperatura, dar azi la consult a zis ca nu mai are nimic in gat. Cred ca atunci si-a facut efectul dexa la aerosoli. Multumesc din suflet ca m-ati ajutat cu sfaturi.
Am totusi o nelamurire: credeti ca fata cea mare care este la cresa ii poate da mucozitatile daca sta pe langa ea cateva ore pe zi? Dr ORL mi-a cerut sa le separ ca de la cea mare are probleme. Celei mari ii mai curge nasul dar nu mereu si mai tuseste dar, nu este racita caci cei de la cresa ii supravegheaza sa nu vina bolnavi in comunitate. Oare de la ea sa fie problema celei mici?
0
17-01-2012, ora 08:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate persoanele care intra in casa trebuie initial sa treaca pe la baie pentru spalaturi nazale si gargara
folositi pentru toate personele ulei voilatil de eucalipt aplicat la intrarea in nas pentru protectie microbiana
0
25-01-2012, ora 10:38
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Dl doctor revin cu o intrebare: daca bebe mai tuseste, cu mucozitatile am terminta-o (aspiram dimineata si seara, dar nu mai ies decat putini) poate dr de familie sa ii faca vaccinul?
0
25-01-2012, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate...face vaccinul
acea tuse poate fi inca cateva zile pana se reface mucoasa.
0
29-01-2012, ora 20:12
UBILIC
Nu este medic/terapeut
UBILIC
Buna seara, am un baietel de 3 ani si as dori sa ma sfatuiti ce sa fac, in urma cu 3 saptamani a inceput sa sforaie noaptea si are apnee care dureaza aproximativ 5-10 secunde, am fost la medic orl si ne-a spus ca are adenoidita subacuta ne-a dat tratament cu maxitrol 3ori 2 pic si aerius 5 ml 3 zile;nu si-a facut nici un efect, medicul mia zis, daca nui trece sa-l ducem la operatie, ma gindesc ca fiind primul puseu de boala as dori sa stiu daca nu exista ceva aerosoli pt asa ceva? doar sforaie si are apnee nu are mucozitati si nici alte simptome
va multumesc pt atentia acordata!
0
01-02-2012, ora 10:28
mihaita 76
Nu este medic/terapeut
mihaita 76
buna ziua.va multumesc pt timpul dv dedicat tuturur inclusiv si mie.a inceput totul prin 2008 cu durere de cap am mers la clinica am facut investigati si tomograf mi sa spus ca nu e senozita ci doar sinusuri infundate mi sa dat [bethaser.tanakan]pt 3 luni a scazut intensitate dureri dar nu a disparut in 2010 am mers la neurologie datoritelor frecvente dureri am incercat timp de 9 luni un set de tratament prin schimbare sa amiliorat dar continua apoi mia recomandat un IRM pe care l-am facut [rezultatul probleme hipertrofia de cornete nazale si peretelui postero-superior al rinofaringelui] am mers la orl si surpriza o senozita netratata care a declarato senozita cronica.In momentul de fata am urmat trat recomandat [zinat-nasonex-vitaminaa-aeriux].Intrebare mea pt dv am perioade cand simt dureri de cap si in acelasi timp parte frunti simt ca se inferbante de multe ori imi pun comprese cu otet pt a se linisti iar din nas dim secretia este vascoaza chiar aprope greu de eliminiat avand o compozitia un jeleu lipicios si greu de eliminat..VA multumesc ! sanatate tuturor, , , , , , , , !
0
01-02-2012, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu imi place rezultatul de la IRM [rezultatul probleme hipertrofia de cornete nazale si peretelui postero-superior al rinofaringelui].. mai cu seama ce scrie de peretele posterior a rinofaringelui.
cred catrebuie sa mergeti in clinica ORL.. unde se lucreaza si cu endoscopul.. este nevoie de o investigatie endoscopica a rinofaringelui
cat despre durerile de cap.. conteaza, , varsat, greutatea, tensiune aarteriala s.m.a.
0
01-02-2012, ora 11:23
mihaita 76
Nu este medic/terapeut
mihaita 76
va multumesc mult tensiunea art [14, 8-cand durerile sunt mari poate urca la 15, 8-9]greutatea [1, 79m-94kg] cat despre cam asa [aspect normal al sinusurilor paranazale-hipertrofia cornetelor nazale inferioare-laterodeviatie dreapta a septului nazal]...Va multumesc si va doresc ca sa va insoteasca in ficare zi bucuria pt ajutorul dat tuturor, , ,
0
01-02-2012, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui sa schimbati radical regimul alimentar si sa faceti cure de dezintoxicare si tratament de durata vasodilatatoare si vasoprotectoare
0
01-02-2012, ora 16:20
diana alessia
Nu este medic/terapeut
diana alessia
buna ziua! domnul doctor, de 2 zile aud infundat cu o ureche(dreapta), iar atunci cand imi tin respiratia, si presez aerul, simt si in acelasi timp aud cum imi iese aerul prin urechea problematica. ma puteti ajuta cu un raspuns la aceasta "infundare"? va multumesc pentru timpul acordat, numai bine, sanatate!
0
01-02-2012, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema nazala.. care ca si complicatie a dus la o otita seroasa
desfundati bine nasul
incalziti bine urechea
consultati un medic ORL.. pentru a evita unele complicatii posibile
0
03-02-2012, ora 20:32
tiron adriana
Nu este medic/terapeut
tiron adriana
Buna seara! Fetita mea de 3 ani si jumatate s-a plans astazi ca o doare maxilarul, inspre ureche, cand a vrut sa mestece mancarea; nu vrea sa mai mestece nimic scancind ca o doare cand o conving sa mai incerce;situatia asta a aparut asa din senin;ma sperie, ce ar putea fi?
Nu stiu daca ar pute avea vreo legatura cu asta, dar fetita mea respira mai tot timpul pe gurita, are nasul infundat si vorbeste nazal, am fost cu ea la medicul ORL, a spus ca are polipi si ca trebuie operata;am fost cu ea si la pediatru si ne-a recomndat sa mai astepta cu asta ca ar fi totusi devreme pt. ca inca nu a facut nici o complicatie(gen otita, etc.);va rog sa-mi dati un raspuns, cum trebuie sa procedez?
0
03-02-2012, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ceva probleme denare sau articulatie temporomandibulara
2. amigdalita
3.otita
un medic orl dupa consult poate exclude ultimile 2 pronleme
0
03-02-2012, ora 20:43
tiron adriana
Nu este medic/terapeut
tiron adriana
Multumesc pt. raspuns, dar nu acuza dureri la inghitire;daca ar fi otita nu ar trebui sa o doara urechea in restul timpului si sa-mi spuna asta?
0
03-02-2012, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uitativa la dantura, palpati maxilarul, urechea si o sa gasiti cauza
0
03-02-2012, ora 21:03
tiron adriana
Nu este medic/terapeut
tiron adriana
Dantura este in regula, cum spuneam, are 3 ani si jumatate, pe la 3 ani i-a iesit ultimul molar, dintii sunt sanatosi, ii ingrijim cu atentie;daca o ating deduc sa o doara de- a lungul maxilarului pana inspre ureche, in spatelle lobului urechii si inainte de intrarea in ureche, cam toata zona asta;am palpat-o si am exercitat presiune pe zonele astea asa cum am vazut ca face medicul la consult:iar de amigdale ziceam ca nu ar putea fi ca m-am uitat in gatul ei, nu le vad inflamate, marite nu acuza dureri in gat, nici la inghitire:n-ar putea fi doar ceva de moment, o tensiune a unui muschi ceva care sa cedeze, mi s-au intamplat si mie chestii din astea la un momendat;regret ca sunt cicalitoare dar as vrea sa exclud vreo posibila alarma falsa;ma mai puteti ajuta cu un raspus? va multumesc pt. rabdare!
0
03-02-2012, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum nu tre sa faceti nimic
dar maine dimineata mai examinati odata amigdalele si urechea
0
03-02-2012, ora 21:52
tiron adriana
Nu este medic/terapeut
tiron adriana
Va multumesc mult pt. raspunsuri;daca imi permiteti as mai avea nevoie de niste sfaturi vizavi de subiectul vegetatii adenoide ;va spuneam ca am fost cu fetita mea la un control orl din cauza faptului ca respira pe gura, noaptea dormea cu gura inchisa totusi, dar sforaia, iar cand respira pe nas se auzea undeva pe caile respiratorii superioare un zgomot ca si cum ar avea secretii blocate pe-acolo care nu se scurg cum trebuie pe unde trebuie;primul medic mi-a zis ca are "polipi" si otita la urechea dreapta, i-a prescris antibiotic si ototcalm pt. ureche;nu am inceput tratamentul si am mers imediat la alt medic pt. o a doua opinie;imediat fetita mea s-a simtit si rau, a acuzat greata si a avut varsaturi, refuza mancarea, a avut si ceva tulburari de echilibru(a cazut fara nici un motiv pe jos o data), a facut intr-o singura dupa-masa febra 38 care a cedat peste noapte fara nici un antitermic;al doilea medic (orl) a zis ca amigdalele sunt absolut in regula, ca nu are nimic la ureche, a exclus categoric otita si a spus ca are doar polipi care trebuie operati;am intrebat daca stie cat din volumul respectiv il ocupa acestia de ne recomanda operatia si mi-a zis ca nu stie;pt. starea de rau a fetitei nu a putut sa exprime nici o opinie spunandu-mi ca nu tine de sfera orl pe care a verificat-o si ca mai departe de atat trebuie sa o vada un pediatru, dumnealui nefiind pediatru;am ajuns cu ea la pediatru in aceeasi zi, la aceeasi clinica, si pediatrul a concluzionat ca ar fi fost doar o indigestie pt. ca starea generala de sanatate era in limite absolut normale la consult;acest medic pediatru ne-a recomandat sa mai asteptam cu operatia de indepartare a vegetatiilor;imediat dupa aceste episoade fetita mea a respirat o vreme mai bine, pe nas si nu a mai sforait noaptea;acum parca iar e cu gurita mereu deschisa, desi in somn nu prea mai sforaie;ce ma sfatuiti sa fac?exista vreun remediu, ceva care sa mai reduca vegetatiile in volum, sa o ajut sa respire mai bine si sa putem amana cat mai mult sau chiar anula necesitatea extragerii acestora?am observat ca dvs. mai degraba recomandati asta decat operatia neintarziata(v-am mai citit opiniile pe forum);colargolul se poate folosi in orice conditii, sau doar cand nasul e cu secretii?la ce ajuta acesta?trebuie folosit doar cand e racita?desi ma asteptam ea nu a mai racit in ultimul timp, desi frecventeaza gradinita(primul an);dar IRS 19 ce este, la ce ajuta?recomandati aerosolii si in ce conditii?dar de umidificarea aerului i din camera ce-mi puteti spune?;mi-ar placea sa ajungem la dvs. la un consult la un momentdat;va multumesc inca o data!
0
03-02-2012, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu recomand interventiile la acesta varsta. este riscul recidivei
trebuie sa faceti toata schema completa care ati citit.o pe forum
cu inhalatii, spalaturi nazale si colargol pus in pozitie culcat pe spate
aerosoli in acets caz se fac cu 1/2 fiola de adrenalina + 1 fiola ACC.. si restul de ceai cald de musetel
in camera se poate face aromoterapie cu ueli volatil
IRS19 este un vaccin.. pentru o anumita grupa de microbi se face pe anumita schema( descrisa in prospect)
nu are influenta asupra polipilor
0
03-02-2012, ora 22:26
tiron adriana
Nu este medic/terapeut
tiron adriana
va multumesc mult pt. raspunsuri si rabdare;o seara buna!
0
15-02-2014, ora 22:28
nasul
Nu este medic/terapeut
nasul
Buna seara! am 47 de ani sunt din Ploiesti m-am oparat in ultimi 4 ani de polipi nazali operati clasice cu anestezie locala si nu sunt multimit deloc polipi au recidivate din nou, la ultima operatie de pe nara stinga D-na doctor care m-a operat (nu dau nume nu a putut extrage tot fiind prea sus dupa operatie mi-a spus ca trebuia sa ma adoarma deci nereusita. va rog frumos sa-mi spunati ce trebuie sa fac, unde sa ma duc cui sa ma adresez, folosesc picaturi biorinil sa-mi mai ameliorez starea polipi au crescut destul de mari nu mai pot dormi bine noaptea.Am hotarit sa ma duc in bucuresti dar nu stiu la cine sa fac o operatie cu anestezie ger. la paroscop.v-as ruga sa-mi spuneti parerea dvs. ce trebuie sa fac.Cu respect M.Marian
0
16-02-2014, ora 03:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
m mai scris pe forum.
Cauza polipilor este la distanta...este vorba de un organsim intoxicat, alergen..si iafara de operatia din nas.. ca sa nu mai creasca poliiii se trece pe un sti de viata diferit, se renunta in totalitate la lactate, mezeluri si tot ce este preperat de la magazin
se renunta la detergentii si spreyuri cy arome sintetice
se fac cure de durata de detoxifiere
Interventia in sine se face in clinica ORL spital universitar..unde au dotarile necesare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •