cum se poate scapa de stafilococul auriu?

26-12-2011
elia ela
Nu este medic/terapeut
elia ela
De aproximativ trei ani de zile, cand a facut o laringita urata si a fost nevoie de spitalizare pentru tratament, fetita, in varsta de 5 ani si jumatate a inceput sa aiba probleme de sanatate mereu.La exudat s-a descoperit ca are stafilococul auriu si candida albicans.A urmat tratament dupa antibiograma fara rezultat.De atunci din doua in doua saptamani are probleme cu gatul.Mentionez ca laringita s-a stabilit ca ar fi facut-o pe fond alergic iar pentru alergie i-am facut mai multe teste.Primul a fost negativ iar ultimul de, , total 36 alergeni", facut in iunie 20011 a iesit pozitiv.Urmeaza tratament cu aerius apoi ketof, pentru alergie iar pentru imunizare a luat bronhovaxom, oscilococcinum, septiline si singulaire ia din iulie, o jumatate de an.Si acum este tot bolnavioara, nu stiu cum sa fac sa scap de aceste probleme.Cei care imi pot da o mana de ajutor i rog sa o faca!
2 comentarii
0
27-12-2011, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil copilul are o problema gastica nedepistata
acea laringita putea sa fie provocata si de u reflux gastric la unele alimente acre, sucuri sau citrice
+ tratamentele cu antibioticele si antiinflamatoarele care afecteaza si mai mult mucoasa gastrica
ar trebui sa intrerupeti orice tratament care irita mucoasa gastrica ( antiinflamatoarele.. numai supozitoare sau injectabil)
pe gurita se poate sinupret si echnacee sirop cate 3 saptamani pe luna
multa gargara, aromoterapie Faringo sprei local pe mucoasa faringelui
multe bauturi calde de baut
regim strict aliemnatra fara nimic acru, fructe citrice, bauturti acidulate, ciocolata
0
27-12-2011, ora 20:15
elia ela
Nu este medic/terapeut
elia ela
Este posibil sa faca laringita de la acrituri?Mananca foarte multe acrituri, este chiar innebunita dupa muraturi ! Mentionez ca bunicul meu a murit la 80 de ani de cancer la esofag, dupa ce initial a fost depistat cu reflux gastro-esofagian. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Acum, dupa un nou consult la medicul de famile, pe langa singulaire am mai adaugat, timp de trei luni, bronhovaxom.Nu stiu si, sincer, nici nu mai sper in vreo minune.Va multumesc daca ma mai puteti ajuta cu vreun sfat!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.