cum se poate trata anxietatea??- | Forumul Medical ROmedic

cum se poate trata anxietatea??-

26-11-2007
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
Buna tuturor. am citit cele de pe forum..si eu sufar de atacuri de panica si depresie usoara...am o stare de agitatie uneori, alteori de tristete...si lipsa de vointa ma macina f mult, imi este f greu sa-mi ating obiectivele.
Am urmat psihoterapie cognitiva si comportamentala si mi-a ajutat destul de mult, dar se pare ca nu suficient.
acum iau Cipralex de 10 mg 1 zi...cum ma pot vindeca si deveni pozitiva ca inainte ????Mai ales ca peste 2 ani as dori un bebe.
Stie cineva plante care ajuta >>.in afar de lavanda, sunatoare, iasomie si hamei pt somn...
Am incercat si catina..dar ma moleseste.
Si ceva pt memorie???
lucrez cu capul si...e mai greu.
mersi
13 comentarii
0
26-11-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna Carmen,

la ceea ce povestesti tu, atacurile de panica ar fi trebuit sa fie primul obiectiv terapeutic al psihoterapiei (mai ales ca spui ca era de orientare cognitiv-comportamentala). Nu ai nevoie de multe sedinte pentru a elimina din viata ta atacurile astea, indiferent de cat timp le tii in viata ta.

Spune-mi, te rog: in timpul psihoterapiei atacurile au disparut, si au re-aparut acum dupa incetarea sedintelor, sau ele nu au disparut niciodata pana acum ?

Pentru a te face bine, NU este un act de vointa.
Dar asta ar fi trebuit s-o stii deja, de la sedintele de terapie.

Memoria ta se va imbunatati de la sine in momentul cand iti vei reveni, si toate vor functiona in corpul tau ca mai inainte.

Parerea mea, mergi si la un alt psihoterapeut (bun) de la tine din oras.

Toate cele bune,
Andrei
0
27-11-2007, ora 00:00
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
Buna Andrei,

aceste atacuri de panica au si fost obiectul terapiei.

In timpul sedintelor mi s-a explicat:
-ce inseamna un atac de panica, ca e o consecinta directa a acelui "flight or freeze";
- cum sa renunt la masurile de siguranta..lucru pe care nu l-am reusit in totalitate;
- ce este health anxiety de care sufar, printre altele;
- sa tin un jurnal al atacurilor de panica;
- sa ramn in situatii si sa ma concentrez pe ele in timpul atacului de panica.
Au mai fost si alte teme dar acum sincer nu imi aduc aminte de toate.

Singurul lucru bun cu care am ramas e ca stiu ce se intampla, dar nu cum pot evita.
Tehnica asta de amanare a grijilor pe o alta zi la o anumita ora nu a functionat niciodata la mine...oricat as incerca mise pare ca evit o situatie si nu o rezolv.
atcaurile nu au disparut niciodata, dar nu mai sunt atat de frecvente..si am mai observat ca sunt mai dese cand sunt mai obosita.
Acel psihoterapeut nu era din Romania...si as vrea sa gasesc in Galati unul bun, desi nu sunt total convinsa ca sa voi scapa.

Mersi mult.
0
27-11-2007, ora 00:00
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
si inca ceva.de unde stiu eu ca e bun un psihoterapeut?sau ca e potrivit pt problema mea?
in privinta tratamentului cu cipralex, , , cand o sa potfi in stare sa ma simt mai bine cu mai putin din el?
0
27-11-2007, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
buna, sint Ramona si sint la fel ca voi...eu propun sa facem un partid a panicatilor si sa vedem ce e de facut.
1
27-11-2007, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
id.cristiana_rmn, daca vreti sa mai vb in particular!
0
29-11-2007, ora 00:00
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
Buna Andrei,
Astept raspunsul tau.Poate ai si o lista a psihoterapeutilor buni din galati.
mersi.
0
29-11-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna Carmen,

Inca odata, din ce povestesti se adevereste inca odata ca NU tehnicile psihoterapeutului ajuta/ conteaza ci RELATIA pe care o poti stabili si transforma in cadrul unei sedinte de psihoterapie impreuna cu terapeutul, fata in fata.
Dovada, ca stii deja niste tehnici dar asta nu are nici o legatura cu vindecarea.

Am observat ca multi psihoterapeuti (mai ales in afara) incearca sa-ti "vanda" o tehnica mai eficienta decat alta, si isi imagineaza ca valoarea lor vine din numarul de tehnici sau de argumentatii pe care le cunosc sau le aplica.

In Galati nu cunosc nici un psihoterapeut, insa am lansat o intrebare in comunitatea psihologilor, si in masura in care primesc o recomandare iti voi transmite coordonatele si recomandarile primite.

Toate cele bune,
Andrei
0
02-12-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
In Galati, mai multe persoane mi-au recomandat-o pe d-na Sandrina Mindu.
Dupa modul cum au recomandat-o, inteleg ca e un psihoterapeut chiar foarte bun...
Succes !

Toate cele bune,
Andrei

P.S. iti trimit un mesaj pe userul carmen29 cu nr de telefon.
0
09-04-2008, ora 00:00
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
Buna ziua. as dori sfatul unui psihiatru.
acum iau efectin de 75 mg si depakene chrono pt ca am suferit o recadere.
as dori sa stiu daca intr-adevar se poate vindeca boala de care sufar si cum anume.
Sfatul unui Psihiatru ar fi de mare ajutor/
0
06-08-2008, ora 00:00
niko_m1808
Nu este medic/terapeut
niko_m1808
rog din suflet cine ma poate ajuta.am nevoie de nr d-nei dr sandrina mindu din galati
0
06-08-2008, ora 00:00
niko_m1808
Nu este medic/terapeut
niko_m1808
va multumesc din suflet
0
05-02-2010, ora 10:29
iiluc
Nu este medic/terapeut
iiluc
Buna ziua, ma numesc ion iluc si sunt ca si voi numai ca mai in varsta, si mai macinat de aceasta boala care se chiama anxietate.Acum in urma unui atac am mers la urgenta si un medic mi-a recomandat Vagostabyl un medicament pe baza de plante frantuzesc, incercati si voi poate va ajuta eu astept de o saptamana dar este prea devreme sa stiu daca da rezultate.Eu inainte vreme ma tratam cu Distonocalm cred ca este bun in atacurile de panica, o sa incerc si cu psihoterapia inca nu am incercat sau cu acupunctura saunt sigur ca ar da rezultate ma feresc sa iau antidepresive am luat candva Lexapro dar numai o luna, ce este bine de stiut ca vom trai cu aceasta boala pana la sfarsit.La mine se manifesta prin ameteli ganduri sumbre o jena in piept la mediastin oboseala si lipsa de concentrare.Va doresc la toti sanatate multa fiti tari si invingeti singuri boala
0
08-06-2018, ora 13:41
Utilizator_198480
Nu este medic/terapeut
Utilizator_198480
Bună ziua tuturor! Mă numesc --------* și aș dori să îmi spuneți ce să fac în cazul de fața! Acum o lună am urmat un tratament pt Helicobacter Pylori și de atunci am rămas cu un simptom de sufocare. Mi-am făcut toate analizele și investigațiile posibile și toate au ieșit ok. Într-o seară am ajuns la urgență și mi s-a spus că am făcut un atac de panică! Vă rog mult spuneți.mi ce să mai fac să scap de stările de sufocare(care menționez că sunt undeva prin cerul gurii) și îmi simt și gâtul inflamat? Să fac un consult ORL, să merg la psiholog nu mai știu ce să fac nu mă mai cunosc m-am schimbat nu mai sunt veselă mă gândesc doar la starea asta de lipsă de aer

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul