cum se scapa de acnee la 30ani ?

30-11-2008
dallia
Nu este medic/terapeut
dallia
am si eu o probleme cu acnee din adolescenta..si pana acum, cind am 30ani! am luat mai mult ani diane 35, pt ca aveam ovare polichestice; insa cum le-am intrerupt, acnee mi-a reapartut! de aprox 2 ani iau laurina..am inteles ca este mai putin dozata hormonal..nu mai am o forma grava de acnne, insa cosuri tot imi mai apar; cel putin o data pe luna am o eruptie si fata, in decloteu si pe spate.si tot timpul am ce putin citeva cosuri pe fata..
mi-au rama si semne pe fata..pete rosii incit nu mai ies niciodata fara fond de ten pe fata.
nu stiu ce sa fac...nu pot lua anticonceptionale la infinit...vreau sa fac si eu un copil..
sa fac un examen hormonal? un vaccin..cum am mai citit.. si petele cum se mai atenueaza?
multumesc anticipat
2 comentarii
0
01-12-2008, ora 00:14
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
buna dalila
va recomand in primul rand va sfatuiesc sa faceti niste analize de sange de tip hormoni( testosteron, DHEA,..etc) indiferent de rezultat va trebuie un tratament cu o crema sau doua..in functie de gravitate bolii...si in functie de rezultate un tratament oral care daca nu mai puteti lua anticonceptionale, puteti lua sprinolactona...bineinteles toate astea sub indrumarea unui dermatolog
sanatate
0
07-12-2008, ora 09:19
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
iti recomand de asemenea sa faci o ecografie ovariana, sa vezi daca mai ai chisturi ovariene. In functie de tipul de acnee trebuie sa faci tratament local, eventual asociat si cu tratament oral. Un vaccin pentru tratamentul acneei nu exista, iar urmele de pe fata se pot atenua prin peelinguri chimice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.