cum se trateaza tumoara maligna Ewing?

23-02-2010
cory-ciup
Nu este medic/terapeut
cory-ciup
Tumoara maligna Ewing la femur.. cum se trateaza?
7 comentarii
0
23-02-2010, ora 16:24
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
sarcomul Ewing se trateaza prin chimioterapie, radioterapie sau daca e posibil si prin operatie. Depinde daca e metastatic sau localizat.
0
24-02-2010, ora 22:34
cory-ciup
Nu este medic/terapeut
cory-ciup
nu ie metastatic, cam cat ar putea tratamentul cu citostatice?
0
24-02-2010, ora 23:26
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
chimioterapia functioneaza, in general, destul de bine in acest tip de sarcom. Ca durata se face intre 4 si 12 luni. E recomandata si radioterapia (5-8 saptamani) sau chiar si chirurgia, depinzand de stadiu. Viitorul tratament al pacientului trebuie discutat cu medicul care stie cazul, doar el poate sa decida ce e mai bine.
0
27-02-2010, ora 18:41
cory-ciup
Nu este medic/terapeut
cory-ciup
cat de grava este aceasta boala?ce sanse exista?cit se poate trai cu aceasta boala?
0
27-02-2010, ora 21:02
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
orice cancer (sarcom, limfom, carcinom, etc) e grav, dar nu trebuie sa cazi moral. Nu stiu cine are acest sarcom, poate tu poate altcineva. Sansele de supravietuire sunt mai mari decat la alte tipuri de cancer. Statistic, marea majoritate a pacientilor cu aceasta boala depasesc 5 ani de viata. 65% depasesc 5 ani de viata, iar 57% depasesc 10 ani. Oncologii nu recomanda sa luam in seama statisticile pentru ca fiecare pacient reactioneaza diferit. Asa ca nici eu nu iti recomand sa iei statisticile prea in serios, ci doar ti-am aratat ca sansele si speranta de viata sunt mai mari decat la alte tipuri de cancer.
0
28-02-2010, ora 00:05
cory-ciup
Nu este medic/terapeut
cory-ciup
nu am ieu are sotul meu, suntem in Spania dar de 3 luni de cand a fot diagnosticat cu bola asta atat de grava sunt cu moralul la pamant desi toata lumea ma incurjeaza ca totusi ie mai bine ca suntem aici ca are mai multe sanse¨(sa nu mantelegeti gresit ca nu vreau sa supar pe nimeni)aici decat in romania ca aici medicina ie mai avansata, am o fetita de 10 ani si mie frica pe viitor ce va urma, sunt terminata, in fiecare dimineata ma trezesc cu o frica.iertatima daca vam derajat dar nam cu cine vorbi despre sata.VA MULTUMESC
0
28-02-2010, ora 01:58
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
nu m-ati suparat sau deranjat. Multa sanatate sotului si familiei dvs!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: