Cum si cu ce va trebui sa il ingrijesc pe bebe? | Forumul Medical ROmedic

Cum si cu ce va trebui sa il ingrijesc pe bebe?

18-02-2010
catalina_200574
Nu este medic/terapeut
catalina_200574
Buna fetelor,
Vreau sa va pun cateva intrebari celor care deja au un bebe si care sunt mai experimentate in cresterea bebelusilor.
Sunt insarcinata in 7 luni si deja am inceput sa ma preocupe cum si cu ce va trebui sa il ingrijesc pe bebe.
Ce creme imi trebuiesc pentru el?
Ce hainute sunt urgente care trebuie sa le am la spital?
Ce tip de scutece?
Ce tip de servetele umede?
Ce tip de sapun, shampoon?
Ce tip de biberoane si cate biberoane imi trebuiesc?
Ce tip de tetine?
Ce fel de sterlizator?
Ce tip de pompa imi trebuie?
De unde pot cumpara tot ce imi trebuie, sa fie din cele mai bune produse si la preturi accesibile?
Este obligatoriu necesar umidificatorul in camera bebelusului?, daca da, ce fel de umidificator sa iau?
Ce tip de ceai de colici imi trebuie?
Ce tip de slatea imi trebuie pentru patut?
Ce tip de lenjerie pentru patut?
Ce tip de cadita pentru baie?
Astept raspunsurile voastre, va rog sa completati voi lista cu tot ce imi trebuie.
Va multumesc!
6 comentarii
0
18-02-2010, ora 11:52
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna catalina

o sa-ti raspund punctual:

nu iti trebuie creme pt ca astupi porii si nu lasi pielea sa respire.. doar dc or sa fie probleme(dermatita, piele prea uscata, o sa-ti recomnade dr ceva)
cele mai practice sunt salopetele cu capse in fata si pe picioruse, o sa vezi ca in maternitate nu ii mai infaseaza ci ii imbraca direct in salopete
servetele si scutece pampers sunt cele mai bune pt pielea lui sensibila, mai tarziu poti sa treci pe ceva mai ieftin
nivea crema de baie pt cap si corp
avent doua de 125 ml sunt f bine tolerate si rezistente eu le am si acum la un an
sterilizator chicco
pompa manuala orice firma dar sa fie de buna calitate o sa vezi ca o sa ai nevoie de ea destul de mult ( chiar daca ai lapte si bebe suge)
supermarket cora, carrefour, real
nu e necesar
sab simplex e mai eficient
saltea din fibra de nuca de cocos sau iarba de mare... aici sa nu faci compromis
lenjerie bumbac, normala
mai importanta decat cadita e suportul de baie... foarte util ca bebe sta singur chiar si cand e foarte mic si tu poti sa-l speli in voie

altele:
ser fiziologic
bepanthen
tifon

daca mai ai intrebari, scrie-mi:)
0
19-02-2010, ora 15:51
ardean ioana
Nu este medic/terapeut
ardean ioana
buna catalina.dupa parerea mea cea mai buna crema pentru preveniree eritemului fesier este una pe baza de extract de ulei de catina...e ceva mai naturala si despre bephanten (care iti va fi recomandat in spital) eu una nu am o parere f buna.vezi ca sunt si la plafar niste creme pentru prevenirea eritemului.scutece.marca obisnuita sa zic asa numai sa fie new born.servetele umede poti sa iei nivea baby mie astea mi-au placut.la sampon eu am luat klorane care ma tinut din prima luna pana in luna a 5-a...are 500 de ml si costa in jur de 50 de lei...am aflat ulterior ca e bine sa evitam parabenii din compusii produselor pe care le folosim aceastia fiind cancerigeni...acest sampon are 2 parabeni in compozitie.sa fii macar tu atenta.
BIBEROANE NU ITI TREBUIE.DIN PROPRIE INITIATIVA ITI SPUN CA NU AI DE CE SA CUMPERI...VEI ALAPTA NATURAL...DACA IL AI IN CASA TE TENTEAZA! CUMPERI DOAR DACA NU AI SI NU AI LAPTIC IN SANISORI!
tetine 0-3 luni
sterilizator nu iti trebuie daca nu ai nevoie de biberon.eu am luat unul printesei la 6 luni pt apa
pompa manuala de la chicco mie asta mi-a placut cel mai mult e ceva mia scumputa dar e buna
de regula unele sunt in farmacie altele sunt in market...poate la dm?
in loc de umidificator poti sa folosesti un vas cu apa in camera...au prosop pe calorifer
poti sa incerci baby drink.iar siropuri vezi casunt la famrmacie sa iti pui si in cap.unele chiar pe baza de plante
cadita poti sa iei cu forma de bebe e utila cam pana pe la 3 luni.
lenjerie de bumbac obligatoriu
saltea antialergica
tifon steril
fese sterile
ser fiziologic iti recomand la punga perfuzabil este acelasi ca cel de la fiole doar ca e mai convenabil la pret
niste seringi de unica folosinta
pompita pt nasuc
forfecut de unghii fara varfuri pt bebelusi
o suzeta pt orice eventualitate daca are colici calmeaza bebele
garmastan pt sani (o crema de la farm sensiblu o poti lua) este naturala si f buna pt perioada de inceput a alaptarii
un ulei de masaj pt bb
betiosare de urechi pt bb cu opritori
spirt
0
22-02-2010, ora 19:55
aanna
Nu este medic/terapeut
aanna
buna am si eu o intrebare...am avut contact sexual si daca mia venit ciclul peste 3 saptamani regulat nam ramas insarcinata asai?ras va rog
0
24-02-2010, ora 13:20
ardean ioana
Nu este medic/terapeut
ardean ioana
aanna...fa-ti un test de sarcina si vei afla
0
27-02-2010, ora 00:54
kaerina2003
Nu este medic/terapeut
kaerina2003
buna seara.am 23 de ani si timp de 3 ani ma confrunt cu o raceala vaginala.acum o saptamana mi-a spus dr. ginecolog ca am mestopatie chistica si vreau sa stiu daca este ceva grav si cum sa o mai tratez ca nu mai stiu...am facut atata tratament de m-am saturat.si inca ceva va rog.am facut o ecografie mamara si mi sa spus ca am predominante formatiuni benigne.si la asta vreau sa stiu daca e ceva grav.daca se poate...multumesc
0
02-03-2010, ora 20:28
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna Catalina. sa stii ca eu dupa ce am nascut eram ca picata de pe luna. Nu stiam ce sa fac cu bebe. Am cumparat tot felul de creme dar s-au dovedit total nefolositoare. Ce pot sa iti spun este sa te duci dupa ce nasti sa inscrii copilul la un medic pediatru si el te va indruma, pt ca il va cunoste pe bebe cel mai bine. Pot sa te ajut cu niste sfaturi care sper sa te ajute. De exemplu inca dinainte sa nasti mulge sanii, maseaza-i, pt ca in acest mod nu faci furia laptelui. Daca iti curge de acum colostru mulge sanii pana cad cateva picaturi ca sa desfunzi canalele laptelui. Dupa nastere sa iti ungi sfarcurile cu Garmastan crema. Nu te speria pt ca bebe nu pateste nimic. Pt bebe sa iei sapun Sanosan si sa-l speli, pt buric, dc nu cade in spital ia Betadina si Baneocin sau alcool special de 75 grade. Gasesti la farmacie. Pt funduletul bebelusul eu am luat Bepanthen, care este f bun dar cam scump 50lei. Cand eritemul era f pronuntat ii dadeam cu albastru de metil si se usca. Pt candida din gurita ii dadeam cu glicerina cu nistatin. Servetele umede si scutece numai de la Pempars am luat. Sterilizator Chicco dar nu prea am avut nevoie deoarece alaptez. Biberoane nu lua dinainte pt ca nu stii dc vei alapta sau nu. Cel mult unul pt ceai. Pt colici am luat Baby drink, water grip baby, espumisan, bonisan, debridat. Eu ii dadeam alternativ cate o luna espumisan de ex, cu debridat, apoi bonisan, pt ca se obisnuia cu ele apoi. Pompa de san de la "primii pasi". Poti merge la magazinele Miniblu sau cel mai bine mergi in Auchan pt ca sunt mai ieftine produsele. Sper ca te-au ajutat cu ceva sfaturile mele. Nastere usoara si un bebe sanatos sa ai!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nu e normal la nou-născut
  • Baita - Baia generala
  • ÃŽngrijirea bebeluÈ™ului în prima lună de viață
  • De ce am nevoie în prima lună din viaÈ›a bebeluÈ™ului?
  • Evaluarea nou-născutului
  • VeÈ›i deveni părinÈ›i? Iată ce trebuie să aveÈ›i în vedere
  • Mângâierile sau lipsa acestora în copilărie se poate vedea în gene
  • Jucăriile noului născut - care sunt È™i cum le alegem?
  •