Cum stiu ca am sifilis?

20-07-2008
anonimuss
Nu este medic/terapeut
anonimuss
sifilisul se poate detecta printro simpla analiza a sangelui a urinei si a excrementului ?sau trebuie o analiza speciala diferita de cele 3 care leam specificat acolo?
10 comentarii
0
20-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sifilisul se depisteaza prin analiza la sange VDRL!!doar atat din cate stiu eu
0
20-07-2008, ora 00:00
anonimuss
Nu este medic/terapeut
anonimuss
vroiam sa zic adica trebuie o analiza speciala (Doamne Fereste) o analiza ca la sida speciala doar pt hiv si vdrl e speciala sau e "imbinata" cu celelalte 3 analize care leam specificat mai sus
MUTLUMESC ANTICIPAT PT RASPUNSURI
0
21-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
mmmm, nu prea inteleg ce vrei sa zici...Si la sida analiza se ia tot din sange.La fel si la sifilis, si se numeste, dupa cum a spus si Jaquelinne, test VDRL.
0
21-07-2008, ora 00:00
anonimuss
Nu este medic/terapeut
anonimuss
stiu ca sunt analizele normal cas a zic asa la care se vede glicemia si dak ai hepatita
0
22-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai glicemia se vede in urma analizei de sange numita glicemie iar la hepatita sunt mai multe tipuri hepatita a, b si c care se fac separat.trebuie sa specifici ce fel de analize vrei si ei stiu mai bine!!fiecare analiza are domeniul ei!!nu poti face doar una singura si sa gaseasca si alte bube ;)) fa-ti un set complet si stii o treaba!!
0
24-07-2008, ora 00:00
anonimuss
Nu este medic/terapeut
anonimuss
deci VDRL este o analiza speciala pt sifilis? sau mai este si pt altceva dak este si pt altceva... va rog frumos sami spuneti... desi din ultima analiza pe care am facuto mia iesit ca nam infectii in corp deci e bn sau mai trebuie alta analiza?
0
24-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
VDRL-ul este o analiza doar pt sifilis!!si nu se mai vede si altceva!! fa-ti un ASLO si atunci vei descoperi daca ai sau nu vreo infectie in corp!!si daca vrei sa stai linistitfa-ti toate analizele importante hemoleucograma, calcemie, glicemie, aslo, vdrl, hiv, anti hepatita, colesterol si ce ti-o mai recomanda doctorul!!dar nu intra in panica atat ca orice problema are cel putin 2 rezolvari!!bafta!
0
25-07-2008, ora 00:00
anonimuss
Nu este medic/terapeut
anonimuss
pai da miam facut si aslo cam toate analizele mi le fac imi fac de 2 ori pe an maxim 3 si de fiecare data mia iesit ca nam nicio infectie in corp ? deci mai trebuie sami mai fac vreo grija?
0
25-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
cred ca nu ;))
0
26-07-2008, ora 00:00
anonimuss
Nu este medic/terapeut
anonimuss
MULTUMESC FOARTE MULT PT RASPUNSUSURI mati scapat de toate grijile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: