cum tre sa iau rigevidonul

19-10-2009
danapizza
Nu este medic/terapeut
danapizza
Buna ziua, am o nelamurire cu privire la rigevidon.Am 33 de ani si acum un an am fost la ginecolog ptr anticonceptionale dar nu au fost necesare, acuma am inceput sa iau rigevidon 21+7 si nu inteleg nimic din prospect, sunt 21 pastile albe si 7 pastile maro deci sun 28 de pastile mai trebuie sa fac pauza de 7 zile cand tremin? sau dupa a 28-a pastila incep direct noua cutie. Mentionez ca de la a 24-a(a 3apastila maro) am ciclui.
Va rog sa ma lamutiti deoarece sun in strainatate si nu pot merge la ginecolog. Va multumesc
5 comentarii
0
19-10-2009, ora 19:51
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
buna ziua.. dupa cele 28 de pastile incepi o noua folie. cele 7 pastile maro reprezinta exact intervalul de timp in care trebuie sa apara menstruatia, alte ac au lipsa aceste 7 pastile. ele sunt pt continuitate (ca sa nu uitam cand trebuie sa incepem o noua folie) si contin o cantitate de fier. menstruatia a aparut perfect normal si se va termina aproximativ cand vei incepe o noua folie.sanatate!
0
19-10-2009, ora 20:10
danapizza
Nu este medic/terapeut
danapizza
Va multumesc ptr ajutor.
0
20-10-2009, ora 07:02
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Ia uita-te si la filmul asta inainate sa decizi sa vezi cat de periculoase sunt pilulele si ce bagi tu in organism si o sa-ti dai seama ca pilula te protejeaza de sanatate. Opreste-te acum nu cand vor incepe problemele:
---------------*
E ceva si mai rau ca pilula de a doua zi care ataca vehement si mama si sunt fete ce nu s-au mai dat jos din pat dupa o pilula de a doua zi.
Mai ales ca pilula de a doua zi e avortiva iar pilulele pot da avort deci trebuie spovedite.

(*modificat de admin)
0
06-08-2018, ora 15:25
Viole
Nu este medic/terapeut
Viole
Bună ziua am si eu oproblema cu 2 ani in urma am fost la medicul de familie sa imi recomande anticonceptionale dna doctor mi-a recomandat regividon eu nu am luat atunci.. pe data de 15.07.2018 mi-a venit menstruatia iar eu am luat pilulele la 5 zile dupa terminarea menstruație iau pentru prima data pilule.am avut o scurgere de cloare maronie de la 10 pilula mai am 6 pilule si termin blisteru. Nu stiu ce sa fac sa le incep pe alea maroni sau sa continui cu cele albe blisterul e de 20+ 7
0
30-01-2021, ora 14:20
RoxanaRox01
Nu este medic/terapeut
RoxanaRox01
Buna ziua sunt noua pe forumul am 27 de ani si pana acuma eu nu am luat anticoncepționale deloc si as dori sa incep si eu sa iau miar prinde bn sa ma ajutati cu un raspuns cum sa incep sa le iau eu deja am atreia zi de menstruatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •