Cum trebuie sa iau prima pastila si cat timp trebuie sa ma protejez cu prezervativ?

30-07-2009
cosmina02
Nu este medic/terapeut
cosmina02
Am si eu o nelamurire si nu stiu cum ar fi bine sa procedez... acum aproximativ un an si jumatate am fost la medic, m-a consultat si mi-au fost puse cateva intrebari dar nu mi s-a facut nici un fel de analiza.Mi-a prescris Yasmine si mi-a spus sa le iau prima data din a 3-a zi a ciclului. Am respectat cele spuse de medic si am facut in tocmai cum scria si in prospect si totul a decurs normal. Am luat anticonceptionalele Yasmine aproximativ 10 luni, dupa care am facut pauza. De 5 luni nu mai le iau si as vrea sa incep de luna aceasta, dar sunt foarte confuza... Cand am fost la medic mi-a spus ca trebuie sa ma protejez 14 zile de cand incep sa iau prima pastila...desi am citit pe forum ca sunt de ajuns 7 zile ca sa-si faca efecul anticonc. Deci in a cata zi a ciclului trebuie sa iau prima pastila si cat timp trebuie sa ma protejez si cu prezervativ? V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine...
13 comentarii
0
30-07-2009, ora 14:15
anonim06
Nu este medic/terapeut
anonim06
buna cosmina02
si eu iau de un an la prescrierea medicului anticonceptionale yasmin si eu am inceput din prima zi si nu mam protejat suplimenetra nici o data.
0
30-07-2009, ora 14:20
cosmina02
Nu este medic/terapeut
cosmina02
din cate stiu eu, trebuie sa te protejezi suplimentar atunci cand incepi / reincepi sa le iei... offf nu stiu ce sa fac... oricum iti multumesc mult:)
0
30-07-2009, ora 14:25
myr
Nu este medic/terapeut
myr
eu din cate stiu, asa cum mi-a recomandat doctorul (eu iau desorelle) a trebuit sa incep din prima zi a ciclului si sa ma protejez primele 7 zile.
0
30-07-2009, ora 14:30
cosmina02
Nu este medic/terapeut
cosmina02
Si pana la urma cand iau prima pastila? in prima zi sau in a 3-a cand mi-a spus doctorul???
0
30-07-2009, ora 14:42
myr
Nu este medic/terapeut
myr
cosmina, ia-o in prima zi de ciclu, este cel mai sigur. Tu acum incepi sa iei din nou dupa ce ai facut o pauza nu? Poate atunci ai luat in a treia zi pentru ca incepeai pentru prima data. Cel mai sigur este s-o iei din prima zi fara probleme. te pup.
0
30-07-2009, ora 14:44
cosmina02
Nu este medic/terapeut
cosmina02
myr
iti multumesc mult, asa o sa fac o sa o iau din prima zi...
acum mai am o intrebare daca poti si stii sigur: timp de 7 zile trebuie sa te protejezi???sau e mai mult???
0
30-07-2009, ora 14:45
cosmina02
Nu este medic/terapeut
cosmina02
dar am facut pauza 5 luni
0
30-07-2009, ora 15:11
myr
Nu este medic/terapeut
myr
Timp de 7 zile trebuie sa te protejezi, atunci cand incepi dupa pauza sau cand incepi prima data. Probabil ca data trecuta doctorul ti-a spus de 14 zile, cred eu prentru ca era prima data cand incepeai cu anticonceptionale, dar acum 7 zile trebuie sigur sa te protejezi si daca vrei tu pentru linistea ta incearca si mai multe zile.
0
30-07-2009, ora 15:26
myr
Nu este medic/terapeut
myr
am o rugaminte: sti cumva cam in cat timp raspunde un docor la intrebarile noastre? Am solicitat raspuns de la un doctor legat de problema mea. Am vazut ca in unele cazuri trebuia sa se continue fara pauza cu un nou blister. Acum problema este ca nu luau aceleasi anticonceptionale si luau de 3 luni, iar eu am 2 ani de cand le iau. Si totusi sa nu ma ingrijorez? Numai la asta imi sta gandul pentru ca nici macar nu stiu cand luna asta am uitat pastila.Multumesc
0
30-07-2009, ora 15:41
georgiana_mayra
Nu este medic/terapeut
georgiana_mayra
buna ziua...dupa ce mi-am inceput viata sexuala am fost la medic... mi s-a spus ca am chisturi pe ambele ovare si astfel am inceput tratamentul cu anticonceptionalele yasmin pentru un an de zile.. anul acesta in mai am terminat tratamentul si am fost din nou la medic..mi'a zis ca totul este ok..dar ca trebuie sa fac o pauza de 2 luni de zile si apoi sa le reiau pentru k am ovare micropolichistice... ultima menstruatia mi'a venit pe 8 mai (Atunci cand le-am si intrerupt).. si d atunci pana in momentul de fata nu mi-a venit.. am facut 3 teste de sarcina la intervale de cateva saptamani dar toate au iesit negative.. sunt totusi ingrijorata pentru k a trecut atata timp si totusi nu mi-a venit... astept un raspuns.. multumesc..
0
30-07-2009, ora 15:48
cosmina02
Nu este medic/terapeut
cosmina02
buna georgiana_mayra
Cred ca este vorba despre o dereglare.daca spui ca ai facut si testele de sarcina. asta este parerea mea... ar fi bine sa te duci iar la acelasi medic care te-a consultat pt ca el stie despre ce e vorba si de ce nu ti-a mai venit... pupici...bafta :)
0
30-07-2009, ora 15:52
cosmina02
Nu este medic/terapeut
cosmina02
myr
Nu stiu in cat timp iti va raspunde un doctor.eu de astazi sunt inscrisa pe acest forum...
si in legatura cu problema pe care o ai... mi-e cam greu sa iti spun ceva sigur pt ca nu cunosc chestiile astea la perfectie, in schimb ti-am spus parerea mea si cum as face eu in locul tau.
te pup si sfaturile mele sper ca te-au ajutat macar un pic.:*:*:*:*:* bafta si sa mai imi spui ce s-a intamplat.
0
03-11-2009, ora 13:54
eu88
Nu este medic/terapeut
eu88
buna fetelor... as avea si eu o intrebare. am luat harmonet si acum doctorul mi le a schimbat cu karissa.prima pastila trebuie sa o iau dupa pauza de 7 zile.trebuie protectie in prima saptamana tinand cont ca doar le am schimbat.. fara sa fac vreo pauza. sunt protejata de la prima pastila?.. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •