curgere de sange pe nas

18-09-2009
suspecta
Nu este medic/terapeut
suspecta
Buna ziua
am si eu o intrebare la dumneavoastra baietelul unui prieten are mereu probleme cu cursul sangelui pe nas, a mers la clinica sa ii faca analizele la sange si au iesit in mare parte bine, dar medicul de familie la care este la indrumat sa ii faca si analiza factor de coagulare 8.
prietenul meu este din ploiesti, iar in ploiesti nu exista nici o clinica care a faca aceasta analiza, am luat legatura si cu anumite clinici din bucurestidar nici cele la care am sunat nu fac aceasta analiza.
daca se poate, va rog din suflet sa ne explicati ce are ca principiu acest test ce boala detecteazaaceasta analiza?poate fi cumva vorba de ceva grav de nu se gasesc clinici care sa poata face aceasta analiza?
Astept un raspuns de la dumneavoastra
Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
18-09-2009, ora 16:31
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Exista mai multe boli genetice care duc la inclinatia spre hemoragii si hematoame.
Una din ele este hemofilia A, in care scade activitatea factorului 8. Masurarea activitatii fact. 8 este o investigatie mai rara. De obicei in hemofilie unul din timpii de coagulare este prelungit (aPTT), dar exista si situatii cand este normal.
Si mai frecventa este boala von Willebrand, care se depisteaza prin testul cu ristocetina.

Daca numarul de trombocite si coagulograma sunt normale, dar hemoragiile persista, se poat indica aceste teste mai speciale. Si hemofilia si boala v. W. pot avea multe forme, majoritatea sunt usoare, se poate desfasura o viata absolut normala. Ar trebui consultat un hematolog.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.