daca am depresie reactiva unde nu am voie sa lucrez?

24-08-2012
iulian41
Nu este medic/terapeut
iulian41
salutare tuturor
Am o intrebare, si daca suntreti amabili sa raspundeti. Va multumesc.
La un diagnostic cu depresie reactiva, unde nu as mai avea voie sa lucrez ? daca mai am voie sa conduc un autoturism, care ar fi problemele acestui diagnostic pe planul muncii?
in momentul de fata nu mai iau medicamente si sunt bine. Nu mai iau medicamente de 6 luni si sunt ok
Si se zice ca daca diagnosticul nu dureaza mai mult de 6 luni, atunci este vindecabil, si nu mai apare de aceea se cheama depresie reactiva.
va multumesc in anticipat pentru raspunsuri
6 comentarii
0
04-09-2012, ora 17:47
iulian41
Nu este medic/terapeut
iulian41
de fapt toti psihiatri sunteti la fel cu tot cu pshihologi.
va doare cand auziti ca cineva s-a vindecat de o boala psihica si excludeti tratamentul pe plante, in anumite cazuri cand ar futea fi tratata pe plante. sa va fie rusine.imi e sila de voi.rusinica
daca scriam ca is bolnav imi raspundeati repede sa ma duc la psihiatru dar ca sunt sanatos un caz pierdut si sperati ca oamenii sa se imbolnaveasca si sa ajunga la voi. puneti tot felul de diagnostice sa distrugeti lumea care ajunge la voi, nu vindecati pe nimeni dimpotriva, il faceti mai rau si in caz ca se lasa de pastile dupa un anumit timp boala revine mai rau ca la inceput.cand vedeti un bolnav va dati interesati de ce zice, ca sa ii faceti o foaie de iesire cu 10 diagnostice in asa fel incat sa nu mai ppoata lucra niciunde sa nu isi mai revina si sa ia pastile toata viata, ca doar voi aveti de castigat.nu sunteti ceea ce pareti.fatarnicia e pe voi.am auzit cazuri cand psihiatri au luat-o razna cu capul si or luat pastile.si acum sa va intiparesc bine in minte si in subconstient. SI PE TINE TE POATE LOVI BOALA, NU ESTI DIN OTEL
larevedere si daca imi stergeti contul sau mesajul treaba voastra oricum nu suportati sa fiti si voi criticati
0
05-09-2012, ora 17:29
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Din pacate pentru mesajul tau, nu prea sunt psihiatri pe aici pe care sa ii doara la sufletel ce le-ai scris.

Daca esti sanatos, de ce mai intrebi unde nu ai voie sa lucrezi? Poti sa lucrezi oriunde iti place, iti doresti si iti da medicul de familie adeverinta ca esti apt din punct de vedere medical pentru acel tip de munca.

Aveai restrictie, la diagnosticul tau, doar daca luai medicamente care iti reduceau capacitatea de atentie si concentrare la conducerea unui vehicul, presupun.

Multa sanatate!
0
06-09-2012, ora 23:53
iulian41
Nu este medic/terapeut
iulian41
da insa stii tu cum e cu doctorul de familie" face din tantar armasar" medicamente nu mai iau de mult timp. de 5 luni si nu am nimic
multa sanatate
0
07-09-2012, ora 17:32
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
In momentul in care iti gasesti un loc de munca te duci frumusel la medicul de familie si ii ceri adeverinta medicala, daca ti se va cere de la serviciu. NU poate sa-ti spuna nimeni de dinainte, cu certitudine, daca va voi sa ti-o dea sau nu. In orice caz, tu ai dreptul constitutional la un loc de munca, asa ca nu poate medicul de familie sa se puna de-a curmezisul acestui fapt. Mai ales ca nu ai o boala psihica cronica, daca asa stau lucrurile cum spui.

Daca nu vrea si nu vrea sa-ti dea adeverinta, ori te inscrii la un alt medic de familie, ori te duci la o clinica medicala particulara, unde, contra cost, o sa iti dea un medic de familie de acolo adeverinta de care vei avea nevoie.
0
02-10-2012, ora 10:15
Psiholog Psihoterapeut Doina Grasu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Psihoterapeut Doina Grasu
Buna ziua!

Draga Iulian41,

E bine ca ati trecut cu bine peste perioadele cu depresie. Este foarte posibil ca aceste stari sa afecteze viata si capacitatea de a munci a unei persoane ce sufera de depresie. Depresia ca tulburare este de mai multe feluri si ea poate fi asociata si cu alte tulburari. Din cele descrise de dumneavoastra, inteleg ca acum nu mai luati medicamente, la recomandarea medicului si ca nu mai suferiti de depresie. Prin urmare puteti lucra unde va doriti.

Desi este trist sa citesc despre parerea dumneavoastra in legatura cu medicii si psihologii, va recomand totusi sa faceti cateva sedinte de psihoterapie. Am sa va explic si de ce. Medicamentele, platentele sau tratamentele alternative pot ajuta foarte mult o persoana ce sufera de depresie, insa nu ii schimba felul de a gandi. Daca pe viitor apar alte situatii dificile, stresante, puternic negative, depresia poate aparea. De aceea, persoana in cauza este recomandat sa inteleaga cauzele ce au dus la depresie si cum poate sa schimbe un pic cate un pic felul in care priveste lucrurile. Va doresc toate cele bune si succes in gasirea unui loc de munca potrivit, pe cat posibil nu foarte stresant.

Multa sanatate!

Cu multa caldura,
Psihoterapeut Doina Grasu.
0
02-11-2012, ora 21:20
iulian41
Nu este medic/terapeut
iulian41
eu inteleg ce vreti sa spuneti
nu nu am renuntat cand a zis medicul psihiatru, el spunea toata viata.asa ii doresc si lui sa ia pastile de 7 ori 7 pe zi
da starea de depresie poate reaparea, insa stiu mai bine decat un psihiatru cum sa o tratez, asa sa nu stie nimeni ca iau tratament sa nu se vada, nu cum is pastilele de la psihiatrie parca iti pune o pancarda. si da gandesc mult mai bine acum fara pastile, sunt mai activ mai ager.
asa ca ce urmeaza sa dau doctorita in judecata de nu imi anuleaza diagnosticul si sa o pun sa plateasca daune pt., ce mi-a facut.
si nu m-ai ajutat cu nimic doar sa ma incurajezi ca starea o sa apara..asa ca scuteste-ma stiu ce trebuie sa fac sa dispara cand apare nu am nevoie de voi sunteti degeaba.nu o lua personal dar asta cred si am vazut ce poate face un medic psihiatru iti pune diagnostic te distruge sa iei pastile tot timpul de la el o viata
larevedere si inca un lucru va doresc medicilor ce dati medicamente si diagnostice urate care scrieti 10 boli pe foaia de iesire sa aiba si copii vostri la fel cum faceti altora si sa luati pastile sa nu mai puteti face un pas fara pastile asa sa va dea DUMNEZEU cum faceti altora
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Stimularea magnetică transcraniană ar putea fi benefică pentru depresia rezistentă la tratament
  •