Daca am intarziat 2 ore sa iau pastila in prima saptamana?

10-08-2008
Mandina
Nu este medic/terapeut
Mandina
Buna ziua!Am o problema!Iau Yasmin in fiecare seara la ora 7 si joi seara am intarziat 48 de minute, joi fiind a4-a pastila din noul blister!Vineri am avut contact sexual neprotejat, dar am luat pastilele in rest la ora 7 fix in fiecare seara!Pana azi duminica, a 7-a pastila din noul blister, cand am intarziat 2 ore!Exista riscul sa raman insarcinata, pentru ca sunt foarte ingrijorata?!!!Ar trebui sa folosesc 7 zile si alte metode contraceptive?
2 comentarii
0
10-08-2008, ora 00:00
Mandina
Nu este medic/terapeut
Mandina
Si am luat si un metroclopramid!Reduce medicamentul acesta eficacitatea?Sunt de-a dreptu disperata!!!!!
0
22-09-2008, ora 00:00
sandra_polat
Nu este medic/terapeut
sandra_polat
Pt MANDÄ°NA:nu-ti fa griji, nu se intampla nimic.doar sa nu uiti sa o iei.Nu trebuie sa stai cu ceasul si sa te stresezi.Nu are nici o importanta ca ai uitata cateva minute, nici chiar daca e vorba de jumate de ora...important e sa o iei cat mai a aproape(in cazul tau) de ora 7.Apropo:de ce le iei asa devreme?de ce nu iti fixezi alta ora?De exemplu 9 seara?Cica e mai bine sa le iei cat maia aproape de ora culcarii.Asa ca nu-ti fa griji.daca ai intarziat o ora doua nu se intampla nimic.Daca o uiti seara sa o iei, nu uita ca a adoua zi dimineata sa o recuperezi si apoi seara sa continui cu urmatorea.Dar asta nu trebuie sa se intample des.Ä°n legatura cu metroclopramidul(astea sunt de greata?), nu ma pricep, dar intreaba la farmacie sau citeste prospectul anticonceptionalelor(acolo se specifica ce medicamente scad efectul lor), desi nu cred ca ar fi o problema.Dar daca totusi ai greata mereu cand iei pastiuta anticonceptionala, si nu scade dupa cateva luni, eu zic sa intrebi medicul(sau macar la farmacie)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •